Zaloguj
Reklama

Cytomegalia wrodzona - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Autorzy: Redakcja
Wizyta u lekarza podczas ciąży
Fot. Panthermedia
Wizyta u lekarza podczas ciąży
(4)
Reklama

Wirus cytomegalii (CMV) jest wirusem należącym do grupy Herpes. Jest jednym z wirusów najczęściej stwierdzanych u ludzi.

Objawy i przebieg cytomegalii wrodzonej

Wrodzone zakażenie wirusem cytomegalii (CMV) jest najczęstszym wrodzonym zakażeniem wirusowym u noworodków i niemowląt. Zakażenie grozi dziecku, gdy kobieta ciężarna ulega zakażeniu wirusem CMV. Wirus krążąc we krwi przechodzi także przez łożysko i zakaża płód w łonie matki.

Ocenia się, że zakażonych CMV jest 1% wszystkich żywo urodzonych noworodków. 90-95% z nich nie ma żadnych objawów, a zakażenie nie pozostawia żadnych trwałych następstw. Nasilone objawy kliniczne ma 5-10% zakażonych dzieci i w tej grupie możliwe są liczne powikłania a nawet zgony (śmiertelność 10-30%).

Kiedy udać się do lekarza i leczyć cytomegalię wrodzoną

Przy potwierdzonym zakażeniu CMV, lub podejrzeniu takiego zakażenia, dziecko powinno trafić pod opiekę specjalistycznego ośrodka (szpital wojewódzki lub klinika AM). Przy nasilonych objawach jest możliwe leczenie przeciwwirusowe preparatem zawierającym gancyklowir, które jednak jest prowadzone tylko w niektórych ośrodkach (np. Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie).

Objawami mogącymi sugerować wrodzoną cytomegalię są:

  • przedłużająca się żółtaczka lub uszkodzenie wątroby,
  • zapalenie płuc,
  • zapalenie siatkówki,
  • uszkodzenie słuchu,
  • małogłowie, wybroczyny na skórze,
  • zwapnienia śródmózgowe (w badaniu USG),
  • niedokrwistość z obniżeniem poziomu płytek krwi.

Zakażenie można wykryć badaniami przeciwciał przeciwko CMV w klasie IgM oraz badaniem PCR wykrywającym we krwi dziecka materiał genetyczny wirusa CMV.

Leczenie cytomegalii wrodzonej

Nie jest możliwa żadna profilaktyka pod postacią podawania ciężarnej leków przeciwwirusowych. Z tego powodu nie ma sensu rutynowe badanie ciężarnych w kierunku zakażenia CMV.

Będąc w ciąży należy unikać osób z objawami infekcji dróg oddechowych lub powiększeniem węzłów chłonnych, mogą bowiem być wśród nich ludzie zakażeni CMV.

Bardzo ważne jest przestrzeganie higieny osobistej, a zwłaszcza mycia rąk, bowiem wirus przenosi się drogą kropelkową oraz przez bezpośredni kontakt.

Piśmiennictwo

Bibliografia:

"Toksoplazmoza i cytomegalia - problemy wieku niemowlęcego" Milewska-Bobula B. [w:] Materiały Sympozjum "Medycyna Praktyczna - Częste problemy w praktyce pediatrycznej", Kraków, 2000.

Kategorie ICD:


Reklama
(4)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze