Zaloguj
Reklama

Ciąża ektopowa - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Autorzy: Redakcja
Ciąża
Fot. ojoimages
Ciąża
(4)
Reklama

Ciążą ektopowa, czyli ciązą pozamaciczna, to rozwój płodu, który następuje poza jamą macicy matki. Do nieprawidłowości dochodzi w wyniku zagnieżdżenia zapłodnionej komórki jajowej poza macicą, najczęściej w jajowodzie. Informacje na temat tego, jakie są objawy takiego zaburzenia i czy koniecznie musisz skontaktować się z lekarzem ginekologiem, znajdziesz poniżej.

Objawy i przebieg ciąży ektopowej

Na samym początku, zdarza się, ciąża ektopowa może nie dawać żadnych objawów. Najczęściej w dniu spodziewanej miesiączki nie ma krwawienia, a pojawia się ono po 7-14 dniach. Natomiast dolegliwości, które się pojawiają, są mało charakterystyczne i nie powodują większego dyskomfortu.
 
Najczęściej występuje ból brzucha w okolicy przydatków i podbrzusza, ale może też pojawić się ból barków i w okolicy obojczyków. Ból może być kłujący, stały, tępy lub nieokreślony. Brzuch staje się napięty. Mogą pojawić się omdlenia, a nawet stany podgorączkowe.
 
Najbardziej niebezpieczny jest stan, w którym dochodzi do pęknięcia ciąży pozamacicznej i przedostania się elementów jaja płodowego do jamy brzusznej. Może wystąpić wówczas krwotok i doprowadzić do rozwinięcia się wstrząsu.

Kiedy udać się do lekarza i leczyć ciążę ektopową

Jeżeli podejrzewasz, że możesz być w ciąży lub test ciążowy wypadł pozytywnie, powinnaś koniecznie zgłosić się do lekarza, aby potwierdzić ciążę i to, że rozwija się we właściwy sposób. Jeśli miesiączka opóźnia się lub występuje z opóźnieniem, masz silne bóle podbrzusza, jesteś osłabiona lub pojawią się omdlenia, a ciąży w 100% nie możesz wykluczyć, to także zgłoś się do ginekologa.
 
W celu rozpoznania ciąży pozamacicznej lekarz ma do dyspozycji badanie ultrasonograficzne, badania laboratoryjne oraz w przypadkach wątpliwych laparoskopię.
Piśmiennictwo

Bibliografia:

Ginekologia i Położnictwo. Red. T. Pisarski. Warszawa 2002.

Kategorie ICD:


Reklama
(4)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze