Zaloguj
Reklama

Ciąża ektopowa - objawy, diagnoza, leczenie

Autorzy: Redakcja serwisu
Ciąża ektopowa - objawy, diagnoza, leczenie
Fot. ojoimages
(4)
Reklama

Ciążą pozamaciczną nazywamy rozwój płodu poza jamą macicy. Dochodzi do niej w wyniku zagnieżdżenia zapłodnionej komórki jajowej poza macicą, najczęściej w jajowodzie.

Wśród przyczyn nieprawidłowego zagnieżdżenia wymienia się zrosty w obrębie jajowodów w wyniku przebytego stanu zapalnego przydatków lub endometriozy a także różne nieprawidłowości anatomiczne lub czynnościowe jajowodów.

Ciąża ektopowa - Objawy i przebieg

Początkowo może nie być żadnych objawów. Najczęściej w dniu spodziewanej miesiączki nie ma krwawienia, a pojawia się ono po 7-14 dniach. Kiedy dolegliwości pojawiają się są mało charakterystyczne.
 
Najczęściej występuje ból brzucha w okolicy przydatków i podbrzusza, ale może też pojawić się ból barków i w okolicy obojczyków. Ból może być kłujący, stały, tępy lub nieokreślony. Brzuch staje się napięty. Mogą pojawić się omdlenia a nawet stany podgorączkowe.
 
Najbardziej niebezpieczny jest stan, w którym dochodzi do pęknięcia ciąży pozamacicznej i przedostania się elementów jaja płodowego do jamy brzusznej. Może wystąpić wówczas krwotok i doprowadzić do rozwinięcia się wstrząsu.

Ciąża ektopowa - Kiedy udać się do lekarza

Jeżeli podejrzewasz, że możesz być w ciąży lub test ciążowy wypadł pozytywnie powinnaś koniecznie zgłosić się do lekarza, aby potwierdzić ciążę i to że rozwija się prawidłowo. Jeśli miesiączka opóźnia się lub występuje z opóźnieniem, masz silne bóle podbrzusza, jesteś osłabiona lub pojawią się omdlenia, a ciąży w 100% nie możesz wykluczyć to także zgłoś się do ginekologa.
 
 Lekarz ma do dyspozycji badanie ultrasonograficzne, badania laboratoryjne oraz w przypadkach wątpliwych laparoskopię aby rozpoznać ciążę pozamaciczną.
Piśmiennictwo

Bibliografia:

"Ginekologia i Położnictwo" red. T. Pisarski

Kategorie ICD:


Reklama
(4)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze