Zaloguj
Reklama

Ból brzucha w ciąży

Zaawansowana ciąża
Fot. ojoimages
Zaawansowana ciąża
(4)
Reklama

Ból brzucha w ciąży to często napadowe dolegliwości bólowe zlokalizowane najczęściej w okolicy podbrzusza niezależnie od zaawansowania ciąży.

Ból brzucha w ciąży - Objawy i przebieg

Niektóre bóle brzucha w ciąży są nieistotne dla jej prawidłowego rozwoju i te są najczęstsze. W ten sposób organizm przesyła ciężarnej „sygnały”, informuje że dziecko rośnie i się porusza, ale także, że dzieje się coś „złego”, zagrażającego dziecku.
 
Szczególnie w pierwszej połowie ciąży są objawem fizjologicznie powiększającej się macicy, są mniej lub bardziej uciążliwe. Należy się po prostu do nich przyzwyczaić i traktować je jako stan normalny. Ciężarna może podawać uczucie pełności w jamie brzusznej, tzw. „ciągnięcia”, szczególnie w okolicy pachwin.
 
W drugiej połowie ciąży mogą pojawić się niegroźne bóle związane z ruchami płodu odczuwane jako „wiercenie się dziecka” czy „bolesne kopnięcia”. Istnieją jednak także takie bóle, które wymagają szybkiej porady lekarskiej bowiem mogą być sygnałem niebezpieczeństwa straty ciąży.

Ból brzucha w ciąży - Kiedy udać się do lekarza

Należy skorzystać z natychmiastowej porady lekarskiej gdy bólom podbrzusza w ciąży towarzyszy plamienie lub krwawienie z dróg rodnych. Może być to objawem rozpoczynającego się poronienia lub porodu przedwczesnego. Bóle stają się wtedy silniejsze, niejednokrotnie regularnie występujące co kilka-kilkanaście minut.
 
Należy skonsultować się z lekarzem także gdy występują regularne, bolesne skurcze macicy i twardnienia brzucha. Są one objawem rozpoczynającego się porodu zarówno o czasie jak i przedwczesnego. Jest to niezmiernie ważne szczególnie w przypadkach ciąży niedonoszonej, bowiem w większości przypadków pozwoli zapobiec urodzeniu się dziecka nieprzygotowanego do samodzielnego życia pozamacicznego.
 
Warto zasięgnąć porady specjalisty także wtedy, gdy mamy wątpliwości czy bóle które odczuwamy są normalne w przebiegu ciąży czy nie, ponieważ w przebiegu ciąży mogą pojawić się także bóle na innym tle, np. w wyniku zapalenia wyrostka robaczkowego, zapalenia pęcherzyka żółciowego czy kamicy nerkowej.

Ból brzucha w ciąży - Leczenie

Często wystarcza chwila odpoczynku, należy przyjąć pozycję leżącą z nogami uniesionymi nieco wyżej. Należy się zrelaksować. Ważne jest wyłączenie z prac domowych oraz zajęć zawodowych.

Przed jakimkolwiek leczeniem farmakologicznym należy skonsultować się z lekarzem, zgodnie z zasadą: „przez cały okres ciąży - żadnych leków bez zgody i wiedzy lekarza”.

Piśmiennictwo
Reklama
(4)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze