Zaloguj
Reklama

Ból brzucha w ciąży - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Zaawansowana ciąża
Fot. ojoimages
Zaawansowana ciąża
(4)
Reklama

Ból brzucha w ciąży to często napadowe dolegliwości bólowe zlokalizowane najczęściej w okolicy podbrzusza niezależnie od zaawansowania ciąży.

Objawy i przebieg bólu brzucha w ciąży

Niektóre bóle brzucha w ciąży są nieistotne dla jej prawidłowego rozwoju i te są najczęstsze. W ten sposób organizm przesyła ciężarnej „sygnały”, informuje że dziecko rośnie i się porusza, ale także, że dzieje się coś „złego”, zagrażającego dziecku.
 
Szczególnie w pierwszej połowie ciąży są objawem fizjologicznie powiększającej się macicy, są mniej lub bardziej uciążliwe. Należy się po prostu do nich przyzwyczaić i traktować je jako stan normalny. Ciężarna może podawać uczucie pełności w jamie brzusznej, tzw. „ciągnięcia”, szczególnie w okolicy pachwin.
 
W drugiej połowie ciąży mogą pojawić się niegroźne bóle związane z ruchami płodu odczuwane jako „wiercenie się dziecka” czy „bolesne kopnięcia”. Istnieją jednak także takie bóle, które wymagają szybkiej porady lekarskiej bowiem mogą być sygnałem niebezpieczeństwa straty ciąży.

Kiedy udać się do lekarza i leczyć ból brzucha w ciąży

Należy skorzystać z natychmiastowej porady lekarskiej gdy bólom podbrzusza w ciąży towarzyszy plamienie lub krwawienie z dróg rodnych. Może być to objawem rozpoczynającego się poronienia lub porodu przedwczesnego. Bóle stają się wtedy silniejsze, niejednokrotnie regularnie występujące co kilka-kilkanaście minut.
 
Należy skonsultować się z lekarzem także gdy występują regularne, bolesne skurcze macicy i twardnienia brzucha. Są one objawem rozpoczynającego się porodu zarówno o czasie jak i przedwczesnego. Jest to niezmiernie ważne szczególnie w przypadkach ciąży niedonoszonej, bowiem w większości przypadków pozwoli zapobiec urodzeniu się dziecka nieprzygotowanego do samodzielnego życia pozamacicznego.
 
Warto zasięgnąć porady specjalisty także wtedy, gdy mamy wątpliwości czy bóle które odczuwamy są normalne w przebiegu ciąży czy nie, ponieważ w przebiegu ciąży mogą pojawić się także bóle na innym tle, np. w wyniku zapalenia wyrostka robaczkowego, zapalenia pęcherzyka żółciowego czy kamicy nerkowej.

Leczenie bólu brzucha w ciąży

Często wystarcza chwila odpoczynku, należy przyjąć pozycję leżącą z nogami uniesionymi nieco wyżej. Należy się zrelaksować. Ważne jest wyłączenie z prac domowych oraz zajęć zawodowych.

Przed jakimkolwiek leczeniem farmakologicznym należy skonsultować się z lekarzem, zgodnie z zasadą: „przez cały okres ciąży - żadnych leków bez zgody i wiedzy lekarza”.

Piśmiennictwo
Reklama
(4)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze