Zaloguj
Reklama

Biegunka u dziecka - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Depresja u dziecka
Fot. Panthermedia
Depresja u dziecka
(3)
Reklama

Biegunka u dziecka może być biegunką ostrą lub przewlekłą. Biegunka przewlekła, czyli trwająca co najmniej 10-14 dni, jest poważnym problemem zdrowotnym wymagającym konsultacji specjalistycznej. Biegunka ostra, spowodowana zwykle infekcją wirusową, w większości przypadków może być leczona w domu.

Objawy i przebieg biegunki u dziecka

Ostra biegunka jest stanem mogącym doprowadzić do szybkiego odwodnienia, z tego powodu zawsze należy nadzorować przebieg biegunki i stosować się do zaleceń lekarza. Niezależnie od zagrożeń związanych z biegunką, należy stwierdzić, że większość przypadków obserwowanych u dzieci to stany przebiegające stosunkowo łagodnie, które mogą być leczone w domu pod warunkiem przestrzegania podstawowych zasad ambulatoryjnego leczenia biegunki.

Kiedy udać się do lekarza i leczyć biegunkę u dziecka

Pilnej konsultacji lekarskiej wymaga biegunka z cechami odwodnienia:

  • utrata masy ciała,
  • apatia dziecka,
  • suchość śluzówek,
  • wiotkość powłok skórnych.

Uporczywe wymioty występujące przy próbach pojenia, nasilone objawy pozajelitowe:

  • zmiany skórne,
  • wysoka gorączka,
  • drażliwość,
  • niepokój

oraz wszystkie inne nietypowe i niepokojące rodziców objawy.

Leczenie biegunki u dziecka

Biegunka ostra jest w większości przypadków schorzeniem wirusowym, albo stanem związanym z błędem dietetycznym, czyli w istocie schorzeniem "samoograniczającym się". Oznacza to, że w większości przypadków nie ma leczenia przyczynowego, stolce normalizują się samoistnie w ciągu 3-5 dni, a podstawą leczenia jest prawidłowe nawadnianie dziecka i zapobieganie powikłaniom ze strony gospodarki wodno-elektrolitowej.

W przypadku biegunek wirusowych i poantybiotykowych (najczęstszych w naszych realiach) optymalne postępowanie powinno polegać na zastosowaniu tzw. przerwy wodnej, czyli krótkiego odstawienia dotychczas stosowanej diety i podawaniu przez ten czas specjalnych płynów nawadniających (Gastrolit, Orsalit, ORS Hipp itp.).

Dużym postępem w gastroenterologii dziecięcej było udokumentowanie znamiennego skrócenia czasu trwania ostrej biegunki u dzieci otrzymujących nawadnianie z dodatkiem probiotyku Lactobacillus GG. Aktualnie jest dostępny na rynku preparat doustnego płynu nawadniającego dla dzieci zawierający dodatkowo Lactobacillus GG oraz preparaty z tym probiotykiem. Są one dostępne bez recepty, na opakowaniu jest szczegółowa instrukcja zasad jego stosowania.

Piśmiennictwo

Bibliografia:

  1. Guandalini S. i wsp.: Lactobacillus GG administered in oral rehydratation solution to children with acute diarrhoea: a multicenter european trial. J. Pediatr. Gastroenterol. Nutr. 2000, 30, 54-60.
  2. "Probiotyki w chorobach przewodu pokarmowego" Szajewska H., Bielański W. [w:] Gastroenterologia i Hepatologia Kliniczna" Konturek S.J. (red.), PZWL, Warszawa 2006

Kategorie ICD:

Kategorie ATC:


Reklama
(3)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze