Zaloguj
Reklama

Białaczka u dzieci - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Gorączka u dziecka
Fot. Pantherstock
Gorączka u dziecka
(3)
Reklama

Białaczki są najczęstszymi nowotworami złośliwymi wieku dziecięcego. Wywodzą się z układu krwiotwórczego i pierwotnie zajmują szpik kostny. Istnieją różne typy białaczek. U dzieci dominują ALL ostre białaczki limfoblastyczne, na które chorują głównie dzieci poniżej 15 roku życia.

Objawy i przebieg białaczki u dzieci

Wywiad objawów białaczki może być krótki (ok. 2-6 tygodni), a początek podstępny. Białaczka może mieć też ostry początek – rozpoczynać się anginą, wysoką gorączką, owrzodzeniami w jamie ustnej. Dziecko może stać się apatyczne, osłabione, blade.

Mogą wystąpić stany pod – i gorączkowe, krwawienie z nosa, z jamy ustnej, przewodu pokarmowego. Czasem dzieci zaczynają skarżyć się na bóle brzucha, bóle kończyn, bóle głowy. Bardzo istotne są pojawiające się czasem wybroczyny, skłonność do siniaczeń. Trzeba zwrócić także uwagę na powiększenie węzłów chłonnych głównie szyjnych.

Kiedy udać się do lekarza i leczyć białaczkę u dzieci

W każdej sytuacji kiedy dziecko zaczyna nas niepokoić bez uchwytnej przyczyny, zmienia się jego zachowanie, jest blade itp. należy udać się do lekarza, gdyż przebieg białaczki może być burzliwy, a leczenie skuteczne. Skuteczniejsze im szybciej zostanie wdrożone.

Piśmiennictwo

Bibliografia:

  1. Pediatria, K.Kawalec, W.Kubicka, PZWL 2006
  2. Kompendium chorób wewnętrznych 2012, pod red. P.Gajewskiego, na podst. Interny Szczeklika

Kategorie ICD:


Reklama
(3)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze