Zaloguj
Reklama

Autyzm - czy istnieją wskazania do diety bezglutenowej?

Zdrowe odżywianie się
Fot. medforum
Zdrowe odżywianie się
(4)
Reklama

Autyzm jest schorzeniem o nie w pełni wyjaśnionym pochodzeniu. Wśród rodziców dzieci z autyzmem rozpowszechnione jest przekonanie, że dieta bezglutenowa ma korzystny wpływ na dziecko. W krajach Europy Zachodniej i w USA wiele dzieci autystycznych jest prowadzonych na diecie bezglutenowej.

Autyzm - dieta bezglutenowa - Objawy i przebieg

Zgodnie z aktualnym stanem wiedzy, wyrażonym w zaleceniach Amerykańskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci (NASPGHAN) opublikowanych w roku 2005, nie ma wiarygodnych danych, że celiakia występuje u dzieci chorych na autyzm częściej niż w ogólnej populacji. Z tego powodu NASPGHAN nie zaleca rutynowych badań tych dzieci w kierunku celiakii.

Większość specjalistów leczących dzieci z autyzmem bardzo krytycznie ocenia "próbne" stosowanie diety bezglutenowej w tej grupie pacjentów, uważając, że jest to nieuzasadnione dowodami medycznymi. Z drugiej strony wiadomo, że u osób predysponowanych genetycznie gluten ma potencjalne działanie neurotoksyczne. Nie można też negować, że istnieją też opisy przypadków dzieci autystycznych, których stan poprawił się po wyłączeniu glutenu z diety.

Kiedy udać się do lekarza i leczyć

Jeżeli Twoje dziecko ma autyzm i zastanawiasz się nad ewentualnym zastosowaniem diety bezglutenowej nigdy nie rób tego samodzielnie, bez konsultacji z lekarzem. Przedyskutuj ze swoim lekarzem wszystkie ewentualne przesłanki sugerujące sensowność takiego postępowania. Zanim wykluczysz gluten z diety dziecka zawsze wykonaj badania przesiewowe w kierunku celiakii (badanie krwi na obecność przeciwciał tTG i/lub EMA).

Zgłoś lekarzowi ewentualne inne (poza autyzmem) objawy wzmacniające podejrzenie celiakii, takie jak:

  • przewlekłe biegunki,
  • niedobór masy i/lub wzrostu,
  • współistniejąca cukrzyca 
  • choroby autoimmunologiczne i wiele innych.

Autyzm - dieta bezglutenowa - Leczenie

Leczenia domowego nie ma. Uwaga! Jeżeli podejrzewamy celiakię nigdy nie wolno „próbnie” włączać diety bezglutenowej przed zakończeniem pełnej diagnostyki.

Piśmiennictwo

Bibliografia:

1) "Wytyczne dotyczące diagnostyki i leczenia celiakii u dzieci - Zalecenia North American Society for Pediatric Gastroenterology, Hepatology and Nutrition" J Pediatric Gastroenterol Nutr 2005; 40: 1-19. Edycja Polska: Medycyna Praktyczna 3/2005 i 4/2005.

2) K.Karczewska i wsp. Zmodyfikowany projekt standardów postępowania diagnostycznego i terapeutycznego w celiakii. Opracowanie Sekcji Celiakii Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci. Zabrze 2002.

Kategorie ICD:


Reklama
(4)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze