Zaloguj
Reklama

Astma w ciąży

Autorzy: gin
Astma w ciąży
Fot. ojoimages
(5)
Reklama

Astma to przewlekła choroba zapalna, mająca najczęściej podłoże alergiczne, objawiająca się dusznościami, kaszlem, świszczącym oddechem, występujących na skutek zaburzeń funkcjonowania układu oddechowego wynikających z towarzyszącego stanu zapalnego w oskrzelach.

Czynnikami sprzyjającymi pojawieniu się astmy są: alergeny (roztocza kurzu domowego, pleśnie, sierść zwierząt), częste infekcje wirusowe, zmiany hormonalne jak również uwarunkowania genetyczne.

Astma w ciąży - Objawy i przebieg

W czasie ciąży na skutek zmian hormonalnych i anatomicznych powodujących odchylenia w funkcjonowaniu układu oddechowego, przebieg astmy może być łagodniejszy lub też ulec nasileniu. Najczęściej nasilenie choroby pojawia się w trzech ostatnich miesiącach ciąży, gdy powiększająca się macica, na skutek wzrostu płodu, uciska przeponę utrudniając swobodne oddychanie.

Obserwuje się, że w przypadku płodu płci żeńskiej objawy astmy u matki są o znacznie większym nasileniu aniżeli płci męskiej. Najprawdopodobniej wynika to z faktu, iż żeńskie hormony płciowe wpływają niekorzystnie na śluzówkę oskrzeli. Napady duszności najczęściej pojawiają się w nocy oraz nad ranem.

Duszności astmatyczne mogą pojawić się na skutek zadziałania alergenu, dużego wysiłku fizycznego czy nawet oddychania suchym i zimnym powietrzem. Niekontrolowana astma może być przyczyną niedotlenienia płodu na skutek zmniejszonego transportu tlenu przez naczynia pępowinowe, wewnątrzmacicznego zahamowania wzrostu płodu, porodu przedwczesnego i innych powikłań. Jeżeli ciężarna znajduje się pod stałą kontrolą lekarską i przebieg astmy jest odpowiednio monitorowany wówczas powikłania ciąży zdarzają się wyjątkowo rzadko.

Astma w ciąży - Kiedy udać się do lekarza

Systematyczna kontrola lekarska w przypadku dolegliwości astmatycznych musi być bardzo skrupulatna. Kontrola przebiegu choroby pozwoli na uniknięcie wielu powikłań mogących mieć przykre następstwa dla płodu. O astmie należ poinformować lekarza prowadzącego ciążę. W przypadku częstych napadów duszności kontrole stanu ogólnego płodu powinny być częstsze.

Astma wymaga przyjmowania krótkodziałających leków zawierających minimalne dawki hormonów oraz wziewnych leków rozszerzających oskrzela, które powinny być skonsultowane z lekarzem prowadzącym ciążę.

Przedyskutowanie z lekarzem postępowania w przypadku wystąpienia ataku duszności jak również kontroli przebiegu choroby pozwoli na uniknięcie niepokoju o dalszy prawidłowy przebieg ciąży oraz rozwój płodu.

Astma w ciąży - Leczenie

Kobiety ciężarne chorujące na astmę powinny zadbać o unikanie styczności z substancjami alergizującymi. Pomieszczenia, w których przebywają powinny być często wietrzone. W szczególności należy unikać dymu tytoniowego. Warto śledzić na bieżąco stopień stężenia pyłków roślin w powietrzu. Aby zmniejszyć objawy duszności należy mieć w domu leki rozrzedzające ostrzela i poprawiające wentylację płuc. Podanie wziewnego leku rozrzedzającego oskrzela szybko przyniesie ulgę i zniweluje objawy.

Piśmiennictwo
Reklama
(5)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze