Zaloguj
Reklama

Astma w ciąży - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Autorzy: gin
Zaawansowana ciąża
Fot. ojoimages
Zaawansowana ciąża
(5)
Reklama

Astma to przewlekła choroba zapalna, mająca najczęściej podłoże alergiczne, objawiająca się dusznościami, kaszlem, świszczącym oddechem, występujących na skutek zaburzeń funkcjonowania układu oddechowego wynikających z towarzyszącego stanu zapalnego w oskrzelach.

Czynnikami sprzyjającymi pojawieniu się astmy są: alergeny (roztocza kurzu domowego, pleśnie, sierść zwierząt), częste infekcje wirusowe, zmiany hormonalne jak również uwarunkowania genetyczne.

Objawy i przebieg astmy w ciąży

W czasie ciąży na skutek zmian hormonalnych i anatomicznych powodujących odchylenia w funkcjonowaniu układu oddechowego, przebieg astmy może być łagodniejszy lub też ulec nasileniu. Najczęściej nasilenie choroby pojawia się w trzech ostatnich miesiącach ciąży, gdy powiększająca się macica, na skutek wzrostu płodu, uciska przeponę utrudniając swobodne oddychanie.

Obserwuje się, że w przypadku płodu płci żeńskiej objawy astmy u matki są o znacznie większym nasileniu aniżeli płci męskiej. Najprawdopodobniej wynika to z faktu, iż żeńskie hormony płciowe wpływają niekorzystnie na śluzówkę oskrzeli. Napady duszności najczęściej pojawiają się w nocy oraz nad ranem.

Duszności astmatyczne mogą pojawić się na skutek zadziałania alergenu, dużego wysiłku fizycznego czy nawet oddychania suchym i zimnym powietrzem. Niekontrolowana astma może być przyczyną niedotlenienia płodu na skutek zmniejszonego transportu tlenu przez naczynia pępowinowe, wewnątrzmacicznego zahamowania wzrostu płodu, porodu przedwczesnego i innych powikłań. Jeżeli ciężarna znajduje się pod stałą kontrolą lekarską i przebieg astmy jest odpowiednio monitorowany wówczas powikłania ciąży zdarzają się wyjątkowo rzadko.

Kiedy udać się do lekarza i leczyć astmę w ciąży

Systematyczna kontrola lekarska w przypadku dolegliwości astmatycznych musi być bardzo skrupulatna. Kontrola przebiegu choroby pozwoli na uniknięcie wielu powikłań mogących mieć przykre następstwa dla płodu. O astmie należ poinformować lekarza prowadzącego ciążę. W przypadku częstych napadów duszności kontrole stanu ogólnego płodu powinny być częstsze.

Astma wymaga przyjmowania krótkodziałających leków zawierających minimalne dawki hormonów oraz wziewnych leków rozszerzających oskrzela, które powinny być skonsultowane z lekarzem prowadzącym ciążę.

Przedyskutowanie z lekarzem postępowania w przypadku wystąpienia ataku duszności jak również kontroli przebiegu choroby pozwoli na uniknięcie niepokoju o dalszy prawidłowy przebieg ciąży oraz rozwój płodu.

Leczenie astmy w ciąży

Kobiety ciężarne chorujące na astmę powinny zadbać o unikanie styczności z substancjami alergizującymi. Pomieszczenia, w których przebywają powinny być często wietrzone. W szczególności należy unikać dymu tytoniowego. Warto śledzić na bieżąco stopień stężenia pyłków roślin w powietrzu. Aby zmniejszyć objawy duszności należy mieć w domu leki rozrzedzające ostrzela i poprawiające wentylację płuc. Podanie wziewnego leku rozrzedzającego oskrzela szybko przyniesie ulgę i zniweluje objawy.

Piśmiennictwo
Reklama
(5)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze