Astma oskrzelowa - zwierzęta domowe u dziecka z astmą

Rozpoznanie astmy oskrzelowej u dziecka zwykle pociąga za sobą zalecenie usunięcia z domu wszystkich zwierząt futerkowych, które mogą alergizować dziecko i powodować zaostrzenia choroby.
Astma oskrzelowa - Objawy i przebieg
Sierść i złuszczone nabłonki skóry różnych zwierząt domowych mają udokumentowane właściwości uczulające. Za najbardziej niebezpieczne dla dziecka z astmą uważa się koty, psy, papugi, świnki morskie i chomiki. Z praktyki wiadomo, że zaostrzenia astmy pod wpływem kontaktu ze zwierzętami futerkowymi mogą wystąpić także u dzieci, u których testy skórne przeciwko sierści tych zwierząt są ujemne.
Należy również pamiętać, że objawy występujące u dziecka mogą utrzymywać się nawet przez wiele miesięcy po usunięciu zwierzęcia z domu. Wielu rodziców uważa to za dowód braku związku pomiędzy obecnością zwierzęcia a objawami astmy, tymczasem jest to zwykle spowodowane bardzo długim zaleganiem antygenów w zakamarkach mieszkania. Przykładowo - udowodniono, że antygeny naskórkowe kota są wykrywalne jeszcze nawet po 6 miesiącach od chwili usunięcia zwierzęcia z danego mieszkania.
Kiedy udać się do lekarza i leczyć
Omów ze swoim lekarzem, prowadzącym stałe leczenie astmy u dziecka, kwestie ewentualnego hodowania przez dziecko różnych zwierząt domowych.
Astma oskrzelowa - Leczenie
Jeżeli dziecko chore na astmę koniecznie chce mieć w domu swojego zwierzaka, za najbezpieczniejsze uważa się rybki lub żółwia. Jedynym zastrzeżeniem jest dopilnowanie, aby dziecko nie miało kontaktu z pokarmem dla rybek (zawiera substancje białkowe mogące silnie uczulać na drodze inhalacyjnej).
Oprócz żywych zwierząt, uczulać mogą przedmioty wykonane z futra zwierzęcego oraz przedmioty zawierające pierze lub końskie włosie. Po usunięciu z domu zwierzęcia powodującego alergię należy wykonać bardzo staranne czyszczenie mebli i podłóg, najlepiej za pomocą odkurzaczy ze specjalnymi filtrami. W domu gdzie długo był kot lub pies bardzo zalecane jest usunięcie starych dywanów oraz wykładzin dywanowych i zastąpienie ich panelami podłogowymi lub linoleum.
Piśmiennictwo
Bibliografia:
Raport NHLBI/WHO „Światowa strategia rozpoznawania, leczenia i prewencji astmy”, 2002.
Kategorie ICD:
Kategorie ATC:
Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.