Zaloguj
Reklama

Anemia w ciąży - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Badanie krwi
Fot. ojoimages
Badanie krwi
(4)
Reklama

O anemii (niedokrwistości) u kobiety ciężarnej mówimy wówczas, gdy dojdzie do obniżenia składników morfologicznych krwi (krwinek czerwonych, hemoglobiny, hematokrytu) poniżej przyjętych norm.

Objawy i przebieg anemii w ciąży

Należy pamiętać, iż w czasie ciąży istnieje „fizjologiczna” anemia. W sposób naturalny dochodzi do rozcieńczenia krwi spowodowanego zwiększaniem się krążącej krwi. Jednak znacznie szybciej przybywa osocza niż elementów morfotycznych więc dochodzi do jej „rozcieńczenia”.

Należy więc pamiętać, że pogarszanie się wyników morfologii krwi jest do pewnego stopnia normą w ciąży.Istnieją jednak niedokrwistości niebezpieczne dla prawidłowego rozwoju dziecka i dla ciężarnej.

Do takich należy anemia spowodowana utratą krwi (nagłą w czasie np. odklejenia łożyska czy przewlekłą np. podczas długotrwałego plamienia przy zagrażającym poronieniu) a także anemia spowodowana brakiem lub niedoborami pewnych substancji ważnych dla organizmu – żelaza czy pewnych witamin. Aż u 30-40% ciężarnych dochodzi do niedoborów żelaza.

Spowodowane to jest wykorzystaniem jego zapasów przez rozwijający się płód oraz łożysko. Niedobór tego pierwiastka potęguje niewłaściwa dieta, zaburzenia wchłaniania w przewodzie pokarmowym, ogniska zakażenia czy uporczywe wymioty w ciąży.

Do wiodących objawów niedokrwistości zaliczyć należy uczucie zmęczenia, duszność, osłabienie, trudności w koncentracji, senność, bóle głowy, bladość twarzy czy suchość skóry i łamliwe włosy.

Ponadto ciężka niedokrwistość w pierwszym trymestrze ciąży może spowodować wady wrodzone dziecka i poronienie i nieprawidłowy rozwój łożyska. Przewlekła niedokrwistość w drugiej połowie ciąży może spowodować nieodwracalne zmiany w łożysku, które mogą prowadzić do nieprawidłowego rozwoju dziecka.

Kiedy udać się do lekarza i leczyć anemię w ciąży

Pierwszym sygnałem niedokrwistości są objawy wyżej omówione. Należy wtedy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem. Ponadto należy wykonywać co miesiąc kontrolne badanie morfologii krwi.

Leczenie anemii w ciąży

W przypadku niedokrwistości spowodowanej niedoborem żelaza czy witamin należy wdrożyć odpowiednią dietę. Jej kluczowym elementem powinny być pokarmy bogate w żelazo, np. mięso wołowe, wątroba drobiowa, drób, ryby, kapusta biała i włoska, soja, suszone owoce.
 
Należy pamiętać o równoczesnym spożywaniu naturalnych środków zakwaszających (owoce cytrusowe lub soki z tych owoców, truskawki, jagody, pomidory, maliny), gdyż warunkuje to prawidłowe wchłanianie żelaza z przewodu pokarmowego.
Piśmiennictwo
Reklama
(4)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze