Dzien dobry. Corka 6 miesiecy. Od 3 miesiecy wyczuwam zgrubienie z tylu glowki na dole. Nikt...
Forum: Pielęgnacja i rozwój dziecka
Temat: Pielęgnacja niemowlęcia (33)
- https://www.forumpediatryczne.pl/forum/pielegnacja-niemowlecia/watek/535388/1.html#p535388https://www.forumpediatryczne.pl/forum/pielegnacja-niemowlecia/watek/535388/1.html Pielęgnacja niemowlęcia
Mini poradnik dla młodych mam
Nareszcie razem! Po długich miesiącach oczekiwania na dziecko, trudzie porodu i pierwszych dniach w szpitalu, rozpoczął się nowy etap w Waszym wspólnym życiu - po raz pierwszy możecie przytulić Wasze maleństwo we własnym domu. Będziecie mogli w praktyce sprawdzić, czy podczas ciąży dobrze przygotowaliście się do roli rodziców. Samodzielna opieka nad malutkim dzieckiem, oprócz wzruszających przeżyć, niesie również chwile niepokoju i zwątpienia. Aby pomóc Wam rozwiać najczęstsze wątpliwości, przygotowaliśmy zestaw piętnastu pytań, które zazwyczaj zadają sobie młodzi rodzice i odpowiedzi na nie.
1 Kiedy można po raz pierwszy wykąpać dziecko w wanience? Jeśli jest zdrowe, nawet już drugiego dnia po porodzie. Trzeba tylko uważać, by nie zamoczyć jeszcze nie zagojonego pępuszka.
2 Jak często trzeba kąpać noworodka? Codziennie. Dziecko co prawda mocno się nie brudzi, ale jednak bardzo często bywa zgrzane, spocone – dlatego kąpiel jest tak ważna. Nie powinna ona tylko trwać dłużej niż kilka minut, by skóra nie traciła warstwy lipidowej (tłuszczowej) i nie ulegała wysuszeniu.
3 Lepiej używać mydełka czy płynu do kąpieli? To zależy od stanu skóry dziecka. Jeśli jest ona normalna, nie łuszczy się i nie jest przesuszona, nie ma na niej żadnych podrażnień, to można używać mydła dla niemowląt o obojętnym odczynie pH (5,5).
Mydła przeznaczone dla dorosłych mają odczyn zasadowy, co może zniszczyć ochronną warstwę lipidową skóry, doprowadzić do zbytniego wysuszania i podrażniania. Dlatego nie wolno nimi myć niemowlęcia.
Jeśli skóra Twojego szkraba jest sucha, szorstka, trzeba stosować przeznaczone dla niemowląt nawilżające płyny do kąpieli, czyli emolienty (najlepiej spytać o nie w aptece). Również mają odczyn pH 5,5. Nie wysuszają skóry, przeciwnie – dodatkowo lekko ją nawilżają. Po takiej kąpieli na skórze pozostaje film, który chroni ją przed utratą wilgoci. Nie można jednak wlewać do wody płynu do kąpieli, a potem dodatkowo myć malca mydłem. W tym przypadku mydło zniszczy to, co dobrego zrobił emolient: usunie warstwę ochronną skóry.
4 Lepiej najpierw namydlić maluszka na przewijaku, czy też od razu włożyć do wanienki? Obydwie techniki kąpieli są tak samo dobre i zależą głównie od wprawy rodziców. Początkujący zwykle obawiają się, że dziecko może się wyślizgnąć. Łatwiej jest im najpierw namydlić maluszka na przewijaku, a potem włożyć do wanienki z wodą. Namydlanie niemowlęcia w wanience wymaga sporej wprawy: jedną ręką trzeba mocno podtrzymywać dziecko, drugą – myć całe ciało. Jest to prostsze, gdy maluszka kąpią jednocześnie mama i tata.
5 Czym umyć buzię dziecka: wodą, naparem z rumianku, mydłem? Na pewno nie naparem z rumianku. Często powoduje on alergie skórne. Buzię maluszka można umyć wodą – przegotowaną lub mineralną, a raz dziennie także mydłem przeznaczonym dla dzieci. To ważne: na buzi często pozostają resztki mleka, soczku. Znajdujące się w pokarmach składniki mogą podrażniać skórę.
6 Czy są jakieś miejsca szczególnie narażone na podrażnienia? Tak. Są to fałdki skóry, np. na szyi, za uszami, w pachach, pachwinach. Dziecko ma dość krótką szyję, często przyciska ją do brody, a w fałdkach zbiera się pot czy ulane mleczko. Jeśli o te miejsca się nie zadba, może dojść do zmian zapalnych. Podczas każdej kąpieli trzeba rozchylić wszystkie fałdki i dokładnie je umyć, a potem delikatnie wytrzeć i natłuścić kremem.
7 Jak często myć maluszkowi główkę? Codziennie! Niemowlę, a już szczególnie noworodek, większość czasu spędza w pozycji leżącej. Główka często jest spocona, dlatego najlepiej ją przy każdej kąpieli umyć. Można do tego używać tych samych środków, co do mycia całego ciała, czyli np. dobrego mydełka, a gdy maluszek skończy miesiąc – także szamponu dla niemowląt. Najlepiej wybierać bezbarwne, jak najmniej pachnące. Do umycia włosków wystarczy kilka kropli szamponu. Trzeba go potem dokładnie spłukać – pozostawione resztki mogłyby drażnić skórę i powodować stan zapalny.
8 Czy można używać gąbki lub myjki? Tak, ale tylko pod warunkiem, że są one rzeczywiście czyste. Problem polega na tym, że jeśli gąbkę czy myjkę po kąpieli tylko wypłucze się i nie dosuszy, łatwo mnożą się w niej bakterie i grzyby, mogące powodować choroby skóry. Dlatego trzeba dokładnie je suszyć i często zmieniać. A myjki z materiału najlepiej dodatkowo wygotowywać po kąpieli.
Równie starannie dbaj o czystość wykładzin antypoślizgowych wkładanych do wanienki. Gumowe dodatkowo myj po kąpieli szczotką. Wykonane z gąbki płucz, susz i często zmieniaj.
9 Czy po kąpieli smarować maluszka oliwką? Wszystko zależy od stanu jego skóry. Jeśli jest sucha, a nawet łuszczy się i pęka, trzeba ją nawilżać i natłuszczać. W pierwszym miesiącu życia można do tego używać oliwki dla niemowląt. Potem trzeba ją stosować ostrożnie, co jest związane z nadmierną pracą gruczołów łojowych skóry maleństwa. U niektórych dzieci oliwka może podrażniać skórę lub nasilać zmiany łojotokowe, jakie często pojawiają się w tym okresie.
10 Czy dziecko trzeba codziennie czesać, nawet jeśli ma niewiele włosków? Tak. Szczotkowanie wzmacnia cebulki włosów i poprawia stan ukrwienia skóry. Dzięki temu później włosy będą lepiej rosły. Najlepiej używać szczotki wykonanej z miękkiego, delikatnego, naturalnego włosia.
11 Czy buzię niemowlęcia powinno się smarować jakimś specjalnym kremem? To zależy od stanu skóry dziecka, a także przede wszystkim od tego, czy maleństwo przebywa w domu, czy wybierasz się z nim na spacer. W ciepłe dni, jeśli skóra maluszka na buzi jest dobrze nawilżona, nie wymaga smarowania. Jeżeli natomiast jest ona sucha, łuszczy się, przed spacerem trzeba ją posmarować, najlepiej kremem nawilżającym. W pierwszym półroczu życia raczej powinno się unikać kremów przeciwsłonecznych z filtrem, a jeśli już taki wybierzesz, to filtr powinien być wyłącznie mineralny (nie chemiczny) i nie wyższy niż 25–30. Malca nie można wystawiać na słońce: powinien znajdować się w cieniu lub półcieniu, np. pod parasolką, drzewem. Natomiast przed zimowym spacerem na buzię szkraba trzeba nałożyć krem natłuszczający, ochronny.
12 A jak oczyszczać pupkę: stosować mokre chusteczki pielęgnacyjne czy lepiej ją myć wodą z mydłem? Jeśli maleństwo nie ma żadnych podrażnień, wystarczą chusteczki – są bardzo wygodne. Trzeba je jednak dobrze dobrać do skóry dziecka. Jeśli np. maluszek jest alergikiem, lepiej używać chusteczek, które nie są nasączone oliwką, najlepiej tzw. sensitive. Jeżeli jednak dziecko ma pieluszkowe zapalenie skóry, lepiej umyć pupę wodą. Potem trzeba delikatnie ją osuszyć (dotykając, nie trąc) i posmarować kremem lub maścią przeciw odparzeniom. Nie można pupy zostawić „na sucho”. Musi mieć ochronę z kremu – przed składnikami moczu i stolca.
13 Jakie pieluszki zakładać noworodkowi: jednorazowe czy tetrowe? Zdecydowanie bardziej polecane są jednorazowe, gdyż chłoną wilgoć, przez co skóra nie jest narażona na niekorzystne działanie składników zawartych w moczu. Pozostaje sucha, może „oddychać”. Pieluszki jednorazowe trzeba jednak często zmieniać – noworodkowi co 3–4 godziny – nie czekając, aż się „zapełnią”. Powinno się też pozwalać maluszkowi w ciągu dnia pofikać co najmniej pół godziny bez pieluszki.
14 W czym prać ubranka dziecka? Wyłącznie w środkach przeznaczonych dla niemowląt, przebadanych i atestowanych, zawierających jak najmniej detergentów. Może to być np. Jelp, Lovela, Persil Sensitive. Proszku nie powinno być dużo i trzeba go potem dokładnie wypłukać (nastawiając w pralce dwukrotny program płukania). Jeśli dziecko jest bardzo wrażliwe, reaguje uczuleniem i wysypką na wszystkie proszki, można bawełniane ubranka wygotować w samej wodzie. Uwaga: nie powinno się używać płynów do zmiękczania – zawierają detergenty, które co prawda zmiękczają włókno materiału, ale też powodują duże wysuszenie skóry.
15 Jak długo niemowlęce ubranka powinno się prasować? Na pewno przez pierwszy miesiąc. Prasowanie to dodatkowa dezynfekcja. Zabija się w ten sposób zarazki, a także np. niektóre alergeny, jak roztocza kurzu domowego.
Środki pielęgnacyjne
termometr do wanny
mydełko dla niemowląt
krem pielęgnacyjny dla niemowląt
maść na odparzenia dla dzieci
gencjana na spirytusie do pielęgnacji pępuszka oraz 70% spirytus i do przemywania pępka
gaziki jałowe do przemywania oczu oraz toalety pępka
dodatkowo - oliwka, puder, szampon dla niemowląt,( płyny do kąpieli z olejkami czy też szampony możemy zastosować najszybciej po 3-im miesiącu życia dziecka)
sól fizjologiczna do przemywania oczu,
patyczki higieniczne
szczoteczka do włosów dla niemowląt
nożyczki do obcinania paznokci u niemowląt z tępo zakończonymi końcami. Nie polecam stosowania obcinacza do paznokci u niemowląt, nieumiejętna obsługa, zbyt krótkie przycięcie płytki może spowodować ostry stan zapalny lub wrastanie się paznokcia .
Wszelkie środki do kosmetyki dziecka muszą posiadać atesty PZH, które warunkują bezpieczeństwo ich stosowania. Z mojego doświadczenia wiem że o doborze kosmetyków dziecięcych powinny zdecydować : nie tylko cena która w trudnych czasach jest ważna, ale jakość produktu, skład z jak najmniejszą ilością środków zapachowych, konserwantów, termin ważności oraz opinie innych mam na temat produktu.
Jak masować niemowlęta?
Krok 1. Masaż dziecka najlepiej rozpocząć tuż po kąpieli, kiedy jest czyste i zrelaksowane.
Krok 2. Wyciśnij odrobinę balsamu lub oliwki dla niemowląt na swoje ręce i pocieraj nimi tak, by ogrzać i ręce, i balsam.
Krok 3. Zacznij od stóp. Delikatnie uciskaj każdy paluszek, a potem całe stopy. Pięty masuj okrężnymi ruchami. Masowanie stóp jest bardzo relaksujące dla dziecka i może złagodzić ból brzucha.
Krok 4. Kolej na nogi. Jedną dłonią głaszcz jedną nóżkę dziecka lub obiema dłońmi na przemian.
Krok 5. Czas na brzuszek. Delikatnie masuj brzuch okrężnymi ruchami, zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Jest to dobry sposób na kolkę u niemowląt i inne problemy z układem trawiennym u maluszków.
Krok 6. Rączki bobasa także należy masować. Z palca wskazującego i kciuka uformuj pierścień wokół rączek dziecka. Zacznij od okolic pachy i podążaj w dół. Bądź szczególnie ostrożna w okolicy łokcia, która jest bardzo wrażliwa i delikatna, najlepiej ją omiń.
Krok 7. Masaż twarzy i szyi. Głaszcz okolice szyi i ramion. Wykonuj ruchy w kierunku klatki piersiowej dziecka. Pamiętaj, że twarz dziecka jest szczególnie wrażliwą częścią ciała. Możesz delikatnie dotykać okolic czoła, podbródka, brwi, nosa, policzków, ust i uszu.
Krok 8. Na koniec plecy maluszka. Odwróć dziecko i zacznij wykonywać duże i powolne ruchy rąk w jednym kierunku. Potem masuj palcami, okrężnymi ruchami. Nigdy nie masuj okolicy kręgosłupa. Możesz jedynie położyć ręce w tej okolicy, by rozgrzać tę część ciała.
Masaż dziecka doskonale wpływa na jego prawidłowy rozwój. Zatem rodzice nie powinni zapominać o jak najczęstszym masowaniu swojego niemowlaka. Masaż rozluźnia dziecko, łagodzi napięcie mięśniowe i ból, odpręża ciało, pozwala na lepszy obieg krwi i limfy oraz stanowi doskonały sposób na budowanie więzi z maluchem. Delikatny masaż po kąpieli może przynieść ukojenie dziecku i ułatwić zasypianie. Dla rodzica z kolei jest metodą na poznawanie reakcji i odruchów niemowlęcia na dotyk. Masaż ciałka powinien być przeprowadzany delikatnie i z rozwagą. Jeśli dziecko się wierci, jest niespokojne i reaguje płaczem, przestań masowanie. - https://www.forumpediatryczne.pl/forum/pielegnacja-niemowlecia/watek/535388/1.html#p535482https://www.forumpediatryczne.pl/forum/pielegnacja-niemowlecia/watek/535388/1.html Pielęgnacja niemowlęcia
W pierwszym roku życia wykonujemy przy naszych maluszkach setki czynności pielęgnacyjnych, poczynając od podnoszenia i odkładania przez noszenie, karmienie, przewijanie na kąpieli kończąc. Często jednak nie zdajemy sobie sprawy jak ogromny wpływ ma sposób wykonywania tych wszystkich czynności na rozwój malucha w szczególności w pierwszym półroczu jego życia.
Dlaczego prawidłowa pielęgnacja jest istotna?
Zazwyczaj nie zdajemy sobie sprawy jak ważne są nasze gesty dla emocjonalnego, ruchowego i poznawczego rozwoju dziecka. Biorąc pod uwagę, że rozwój jest sumą doświadczeń, jakie zdobywa dziecko, można spodziewać się że im więcej pozytywnych, delikatnych bodźców przekażemy dziecku tym ono harmonijniej będzie się rozwijać. Prawidłowa pielęgnacja dziecka bezpośrednio wpływa na kształtowanie się umiejętności, relacji z otoczeniem, na poczucie bezpieczeństwa, komfort, spokój i wygodę tak maluchów jak i rodziców. Oprócz tego pielęgnacja jest także najprostszą formą zabawy, pieszczoty i czasem, który poświęcamy tylko dziecku, dlatego powinna się odbywać spokojnie, powoli, w komfortowych warunkach.
Podstawowymi zasadami prawidłowej pielęgnacji są:
naprzemienność ruchów tzn. obracanie dziecka przez lewy i prawy bok, noszenie na prawej i lewej stronie, układanie naprzemiennie malucha na
jednej i drugiej stronie etc.
wolne tempo
delikatność, płynność ruchów
głowa jest najwyższym punktem ciała malucha, w każdej pozycji i czynności
Mamo, tato zachowaj spokój
Często, szczególnie w tym najwcześniejszym okresie życia, rodzice boją się że zrobią dziecku krzywdę. Ich ruchy są przez to zbyt sztywne, mało płynne. Chcą jak najszybciej ubrać, przewinąć, wykąpać niemowlę żeby „mieć to z głowy". Jest to oczywiście zrozumiałe, bo przy pierwszym dziecku niepewność jest zupełnie naturalna. Jednak małe dzieci żywo reagują na stan emocjonalny rodziców. Im bardziej będą oni zdenerwowani, niepewni, tym bardziej maluch będzie się bał i protestował. Będzie spięty, płaczliwy i niespokojny. Zdenerwowanie rodzica zawsze niesie za sobą zdenerwowanie dziecka. A noworodki i niemowlęta potrafią bardzo gwałtownie reagować w odpowiedzi na niewprawne czynności pielęgnacyjne.
Typowymi objawami niepokoju niemowlęcia są reakcje całym sobą:
prężenie ciała
układanie się asymetrycznie, czasem z taką siłą, że trudno jest zmienić pozycję malca
zaciskanie piąstek
w leżeniu na brzuszku przyjmowanie pozycji łódeczki, tzn. wyprężanie głowy i nóg, co powoduje „zapadanie się tułowia" i kształtem przypomina taka pozycja łódź
krzyk
odruch MORO
Główne zasady podnoszenia dziecka z podłoża
Pamiętajmy, że uniesienie malucha z podłoża, nagle, bez ostrzeżenia, podkładając rękę pod jego szyję i głowę i uniesienie go równolegle do podłoża jest dla maleńkiego dziecka bardzo silnym negatywnym bodźcem związanym ze zmiana położenia ciała w przestrzeni. Dlatego zawsze podnosimy dzieci, nawet noworodki bokiem do podłoża – nie pleckami ani twarzą tylko bokiem. Podnoszone w taki sposób maleństwo będzie mogło obserwować, co się z nim dzieje, będzie się czuło bardziej komfortowo i bezpiecznie gdyż my w tej pozycji jesteśmy w stanie lepiej zabezpieczyć jego nóżki i rączki oraz cały tułów z główką niż podnosząc dziecko plecami do podłoża.
Gdy podchodzimy do maleństwa, aby wziąć je na ręce, musimy najpierw poinformować je o tym fakcie – położyć rękę na jego klatce piersiowej, powiedzieć „ a teraz wezmę Cię na ręce", uśmiechnąć się – tak naprawdę możemy wymyślić sobie swój sposób komunikacji z dzieckiem. Następnie delikatnie przetaczamy malucha na bok, wkładając naszą rękę między jego nóżki, tak daleko aby palce ręki sięgnęły jego ramienia a brzuszek pewnie oparł się na naszym przedramieniu. Drugą dłoń, z drugiej strony ciała wsuwamy pod główkę malucha, (jeśli malec nie trzyma jeszcze głowy). Czekamy moment aż maluch przyzwyczai się do nowej pozycji a potem podnosimy go do góry BOKIEM DO PODŁOŻA. Pamiętajmy głowa zawsze stanowi najwyższy punkt w danej pozycji czy czynności.
Odkładamy malucha w analogiczny sposób, pamiętając że najpierw na podłożu lądują nóżki i pupka a na końcu głowa.
Od około 3-4 miesiąca życia, rezygnujemy z podpierania główki malucha, dając mu tym samym możliwość ćwiczenia mięśni karku i obręczy barkowej. To bardzo ważny moment, gdyż często rodzice w obawie przez „kiwaniem się" głowy malucha, podtrzymują ją zbyt długo. Rosną wtedy małe leniuszki, które oczekują podtrzymania głowy zamiast trenować swoje mięśnie przy każdej okazji.
Jak prawidłowo zmienić pozycję niemowlaka, który nie trzyma jeszcze główki?
Kiedy chcesz zmienić pozycje ułożenia ciała niemowlęcia np. na przewijaku wykorzystaj do tego sposób zwany „rynienką" - opieramy stópki malucha na naszej klatce piersiowej, i układamy nasze ręce po obydwu stronach ciała niemowlęcia, tak by nasze przedramiona i dłonie utworzyły „rynienkę", w której maluszek będzie sobie leżał. Dłońmi otaczamy główkę maleństwa. Teraz mamy całego malucha w garści i możemy unieść go delikatnie do góry i położyć w bardziej dogodnym miejscu.
Jak prawidłowo nosić niemowlę?
Równie ważne jak prawidłowe podnoszenie i odkładanie malucha jest odpowiednie jego noszenie przez mamę czy tatę.
Noworodki i niemowlaki do 3-4 miesiąca życia, należy nosić w pozycji „fasolki" - https://www.forumpediatryczne.pl/forum/pielegnacja-niemowlecia/watek/535388/1.html#p535486https://www.forumpediatryczne.pl/forum/pielegnacja-niemowlecia/watek/535388/1.html Pielęgnacja niemowlęcia
Kupa noworodka i niemowlaka, podstawowe i bardzo ważne informacje
Smółka - co to jest?
W pierwszej dobie życia noworodek oddaje pierwsza kupkę, tzw. smółkę. Jej wygląd może Cię przerazić. Beztlenowa przemiana żółci zabarwia, bowiem kupkę na kolor ciemnozielony, prawie czarny. Smółka zawiera w sobie dość specyficzna zawartość zgromadzona w jelitach dziecka w okresie płodowym. Są to m.in. wody płodowe, złuszczone nabłonki skóry dziecka, śluz i różne substancje z rozwijających się narządów i gruczołów trawiennych. Ilość wydalonej smółki jest bardzo duża. Może wynosić od 5 do 10 dag. To m.in. z jej wydalaniem związany jest spadek masy ciała dziecka w pierwszych dobach po urodzeniu.
Stolce przejściowe
Gdy dziecko zaczyna jeść mamine mleko, pojawiają się tzw. stolce przejściowe o różnym zabarwieniu, od zielonobrunatnych, przez zielono żółte po zupełnie żółte. W stolcach przejściowych mogą być widoczne pasemka śluzu i grudki niestrawionego pokarmu. Są one wodniste a często spienione. Wpływ na to ma duża fermentacja laktozy w jelicie grubym oraz zawartość w mleku matki siary, która rozluźnia kupkę.
Stolce przejściowe wydalane są kilkukrotnie w ciągu doby. W ten sposób oczyszcza się przewód pokarmowy maluszka z resztek smółki. Dlatego tak ważne jest, aby w tym okresie jak najczęściej przystawiać dziecko do piersi.
W drugim miesiącu życia oddawanie stolców przez niemowlaka jest już zazwyczaj unormowane. Zawartość pieluszki różni się jednak u dzieci karmionych piersią a butelkowych.
Kupka niemowlęcia karmionego piersią
Zwykle są to dwa do czterech wypróżnień w ciągu doby. Powinny one mieć żółte zabarwienie i wyglądem przypominać średnio ścięta jajecznicę. W kupce mogą pojawić się niewielkie grudki oraz pasemka śluzu. Kupka może mieć lekko kwaśny zapach. Czasem zawartość pieluszki będzie imponująca i pielucha sobie z nią nie poradzi, a innym razem będzie to malutka kupka. Może się zdarzyć też, że maluch nie zrobi kupki wcale nawet przez kilka dni. Jest to związane z tym, że mleko matki jest doskonale i można by powiedzieć w całości przyswajalne. Jednak gdyby osesek był niespokojny, miał wzdęty brzuszek i mały apetyt, zgłoś się z nim do pediatry.
Kupka niemowlęcia karmionego sztucznie
Zwykle są to jedna lub dwie kupki na dobę. Swoją konsystencją przypominają ciastolinę, są w żółtawym kolorze, choć mogą zabarwiać się na odcienie jasnobrązowe. Robienie kupki, maluszkowi karmionemu sztucznie może sprawiać trudność. Mogą wystąpić nawet zaparcia. - https://www.forumpediatryczne.pl/forum/pielegnacja-niemowlecia/watek/535388/1.html#p535613https://www.forumpediatryczne.pl/forum/pielegnacja-niemowlecia/watek/535388/1.html Pielęgnacja niemowlęcia
Kąpiel
Zanim zaczniesz przygotuj: wanienkę, komplet ubranek, pieluszki, ręczniki, mydełko, krem pielęgnacyjny lub oliwkę do ciała, przewijak lub miejsce, na którym przebierzesz dziecko, nagrzej pomieszczenie do temp.24-25 ° C.
Do wanienki nalej wodę o zbliżonej temp. do temperatury ciała dziecka - około 37° C. Na dno połóż 2- pieluszki aby maluszek nie ślizgał się po dnie wanienki lub użyj specjalnej podkładki pod plecki.
Rozbierz dziecko i spokojnie podtrzymując pod paszkami połóż do wanienki. Lewą ręką podtrzymuj je pod pleckami aby się nie zachłysnęło wodą. Zwróć uwagę by zanadto nie zmoczyć pępka. Wszystkie ruchy wykonuj spokojnie i uważnie.
Delikatnie namydl główkę i całe ciałko, po czym okrężnymi
ruchami opłucz je z mydła. .Staraj się, aby mydełko nie dostało się do oczu dziecka.
Potem przenieś je ostrożnie na przewijak i starannie osusz po kąpieli. Pamiętaj że noworodek musi mieć zawsze czysty ręcznik,
przeznaczony tylko dla niego.
Pora na toaletę oczu
-jałowym gazikiem nasączonym solą fizjologiczną przetrzyj oczy zawsze w kierunku od strony uszu do noska. Wyrzuć gazik. Do następnego oka przygotuj nowy. Zwracaj uwagę, czy oczy nie są zaropiałe. Jeśli tak spróbuj użyć soli fizjologicznej. Gdyby i ta metoda zawodziła zgłoś
problem lekarzowi. Czasami przyczyną bywają bakterie lub niedrożny kanalik łzowy które wymagają specjalnego postępowania.
Natłuszczanie
- jeżeli skóra ciała dziecka jest sucha,łuszcząca się, delikatnie natłuść buzię kremem lub oliwką . Potem natłuść całe ciałko, omijając miejsce gojącej się pępowiny. Pamiętaj aby ilość kremu lub oliwki była naprawdę minimalna. Zbyt duża ilość kosmetyku może być przyczyną zaczopowania porów skórnych lub jej podrażnienia. Noworodki z dobrze rozwinięta tkanką tłuszczową nie wymagają natłuszczania skóry.
Pielęgnujemy pępuszek.
Do tego celu należy przygotować 70% Spirytus Vini,lub octenisept, którym nasącz jałowy gazik i delikatnie, lecz starannie przetrzyj kikut i miejsce dookoła niego . Następnie na patyczek do higieny uszu
nalej kilka kropli gencjany na spirytusie i dokładnie posmaruj nim całą powierzchnię kikuta oraz miejsce dookoła. Zwracaj
uwagę, by miejsce to zawsze było czyste i suche.
Pielęgnacja narządów płciowych:
U dziewczynek delikatnie a zarazem dokładnie przemywamy okolicę warg sromowych ruchem z góry w dół !! Tak by na końcu obmywana była okolica odbytu.
Ruchy z dołu do góry są niedozwolone, ze względu na możliwość przeniesienia zakażenia pałeczką Escherichia coli. Może ona spowodować zakażenie układu moczowego.
Po umyciu należy dokładnie osuszyć skórę. Pośladki, fałdki ud, smarujemy cienką warstwą kremu przeciw odparzeniom . Nie polecam pudrowania dziewczynek ze względu na możliwość dostania się pudru do cewki moczowej, który czasami poza tym że podrażni ujście może zadziałać jak czop blokując oddanie moczu.
Pora na chłopców - po kąpieli w której namydloną myjką myjemy prącie uważając, aby równie dokładnie umyć miejsce pod moszną,osuszamy dokładnie genitalia i smarujemy delikatnie kremem pielęgnacyjnym.
Pamiętajcie!
po każdej zmianie pieluszek trzeba obmyć dziecko! a następnie dokładnie osuszyć. Jeśli na wilgotną skórę położymy krem lub maść,a następnie założymy pieluszkę, dojdzie do podrażnienia skóry jej zaczerwienienia i odparzenia.
A teraz do łóżka
Po wszystkich naszych zabiegach pielęgnacyjnych noworodek musi zostać ubrany i położony do łóżeczka.
Uważam, że w domu nie powinno się trzymać malca w czapeczce, jednak po kąpieli, przez pół godziny jest to wskazane. - https://www.forumpediatryczne.pl/forum/pielegnacja-niemowlecia/watek/535388/1.html#p544589https://www.forumpediatryczne.pl/forum/pielegnacja-niemowlecia/watek/535388/1.html Pielęgnacja niemowlęcia
Pielęgnacja pępka noworodka
Boisz się dotknąć małego kikutka, który sterczy na brzuchu Twojego dziecka. Spokojnie. Podpowiem Ci, jak odpowiednio pielęgnować pępek szkraba, by nie dopuścić do bakteryjnego zakażenia.
Pozostałość pępowiny odpada zazwyczaj w ciągu 10-14 dni od urodzenia. Przez ten czas (ale też przez kilka kolejnych, aż do całkowitego zagojenia) pępuszek trzeba pielęgnować bardzo starannie.
Mycie pępka noworodka
Zanim ułożysz dziecko na przewijaku, umyj ręce. Mów do dziecka i uśmiechaj się. Oczywiście jeszcze Cię nie rozumie, ale Twój głos wpływa na niego kojąco. Gdy malec jest spokojny, wszystko przebiega sprawniej.
Zwilż gazik spirytusem i delikatnie przemyj skórę wokół kikutka. Samą pozostałość pępowiny także, zwłaszcza jeśli jest jeszcze miękka i wilgotna. Pamiętaj o przemyciu przestrzeni między kikutkiem a skórą. Dostaniesz się tam za pomocą nawilżonego spirytusem patyczka do czyszczenia uszu. Bądź delikatna, by nie sprawić dziecku bólu, ale nie bój się i nie omijaj żadnego miejsca.
Osuszanie pępka noworodka
Wysusz pępek suchym gazikiem i nie przykrywaj go. Powietrze przyspiesza gojenie, dlatego „wietrz” pępuszek podczas każdej zmiany pieluch. Nie smaruj go żadnymi maściami, nie pudruj, nie używaj niczego, czego nie zaleci położna lub lekarz. Jeśli nie ma wyraźnego polecenia, nie używaj gencjany – gdyby pojawiło się zaczerwienienie, trudno byłoby je zauważyć.
Pod żadnym pozorem nie próbuj usuwać przyschniętej resztki pępowiny. Poczekaj, aż sama odpadnie. Czasem, gdy pępowina jest gruba, trwa to dłużej niż „przepisowe” 10 –14 dni. To nic niepokojącego.
Odpowiednia pielucha dla noworodka
Załóż dziecku pieluszkę z dziurką na pępek (możesz ją wyciąć sama, pamiętaj jednak, żeby była duża – dzięki temu jej krawędź nie będzie drażniła skóry) albo wywiń brzeg pieluchy w taki sposób, by nie dotykał pępka. Potem ubierz dziecko albo opuść mu podniesioną podczas pielęgnacji koszulkę. Nie musisz okładać pępka gazikami, opatrunkami ani niczym innym. Wystarczy, że bawełniane ubranko będzie czyste.
Stan zapalny pępka noworodka
Jeśli zauważysz, że wokół pępuszka pojawił się obrzęk, zaczerwienienie, wydobywa się z niego podejrzany, nieprzyjemny zapach albo sączy się z niego krew lub ropa, jak najszybciej idź z dzieckiem, do położnej albo pediatry. Natomiast gdy pojawia się gorączka, a pępek wygląda bardzo brzydko, nie czekaj na rozwój wypadków – wezwij lekarza albo jedź z dzieckiem na ostry dyżur. Takie objawy mogą świadczyć o tworzeniu się stanu zapalnego, a tego nie można lekceważyć. Szybko trzeba podać dziecku odpowiedni lek.
Co będzie potrzebne do pielęgnacji pępka noworodka
Aby operacja przemywania pępuszka szła sprawnie, musisz mieć wszystko pod ręką. Przydadzą się:
70-procentowy spirytus (2 części spirytusu rektyfikowanego 96% zmieszaj z 1 częścią przegotowanej wody). Nie tylko dezynfekuje, ale także wysusza.
Kilka jałowych gazików. Właśnie za ich pomocą (a nie używając watki) będziesz przemywać i osuszać kikut.
Patyczki do pielęgnacji uszu. Przydają się także do pielęgnacji pępka, bo można nimi dotrzeć do wszystkich zakamarków.
Nawet noworodka nie wolno zostawiać na przewijaku samego. Musisz iść po gazik do łazienki? Weź dziecko na ręce. - https://www.forumpediatryczne.pl/forum/pielegnacja-niemowlecia/watek/535388/1.html#p848690https://www.forumpediatryczne.pl/forum/pielegnacja-niemowlecia/watek/535388/1.html Pielęgnacja niemowlęcia
Dzięki za garść przydatnych rad. Czy mogłabyś odradzić co lepiej kupić?
Właśnie planowałam zakup wanienki (zawsze kąpałam w niej moje strasze dzieci), ale na stronie OKT kids zobaczyłam, że istniej, też coś takiego jak foteliki do kąpieli. Co według Ciebie jest lepsze dla maluszka? - https://www.forumpediatryczne.pl/forum/pielegnacja-niemowlecia/watek/535388/1.html#p859848https://www.forumpediatryczne.pl/forum/pielegnacja-niemowlecia/watek/535388/1.html Pielęgnacja niemowlęcia Gość
Dodam jeszcze od siebie ciekawy instruktaż do masażu niemowlęcia : www.emolium.pl/szkola_pielegnacji/masaz_niemowlat
Najlepiej codziennie po kąpieli - dla relaksu, wyciszenia, podczas pielęgnacji i natłuszczania skóry maluszka. Moje dzieci bardzo lubiły ten moment dnia i tą 'masującą' zabawę - https://www.forumpediatryczne.pl/forum/pielegnacja-niemowlecia/watek/535388/1.html#p1047741https://www.forumpediatryczne.pl/forum/pielegnacja-niemowlecia/watek/535388/1.html Pielęgnacja niemowlęcia Gość
Ja myje syna codziennie, ale kilka razy dziennie myje mu rece. Po przeczytaniu tego artykulu www.goodies.pl/blog/organiczne-zele-do-mycia-rak-dr-organic-kosmetyczny-test-3/ zdecydowalam sie na zakup naturalnego mydla i jestem spokojna i zadowolona.
- https://www.forumpediatryczne.pl/forum/pielegnacja-niemowlecia/watek/535388/1.html#p1089167https://www.forumpediatryczne.pl/forum/pielegnacja-niemowlecia/watek/535388/1.html Pielęgnacja niemowlęcia Gość
Zapraszam Was do przeczytania ciekawego wpisu o poprawnym sposobie obcinania paznokci u nóg u dziecka i nie tylko wrastajacypaznokiec.pl/jak-obcinac-paznokcie-u-niemowlaka/
- https://www.forumpediatryczne.pl/forum/pielegnacja-niemowlecia/watek/535388/1.html#p1095046https://www.forumpediatryczne.pl/forum/pielegnacja-niemowlecia/watek/535388/1.html Pielęgnacja niemowlęcia Gość
O pięlegnacji skóry małego dziecka można przeczytać tutaj szczepimy.com.pl/akademia-zdrowego-dziecka/niemowle-0-12-msc/pielegnacja/pielegnacja-skory/
- Gość
- Twarde zgrubienie / Wypuklenie z tylu główki
- co do czyszczenia uszu?
możecie polecić jakiś dobry produkt do czyszczenia uszu, krople albo spray?/...
- Bakteria w moczu
Witam,Czy ktoś się spotkał z bakteria Citrobacter koseri? Wyszło ono u...
- Niejadek
Hej! Mam problem z moim dzieckiem, je bardzo mało, przede wszystkim nie lubi ryb.
Forum: Pielęgnacja i rozwój dziecka
- Tematy:
- infekcje
- dzieci
- pielęgnacja
- alergia