Witam mam 19 lat i tak naprawdę nie wiem skąd się one wzięły....
Forum: Żywienie dzieci
Temat: Niedobór wapnia w diecie nastolatków: niedoceniany problem zdrowotny (3)
- https://www.forumpediatryczne.pl/forum/niedobor-wapnia-w-diecie-nastolatkow-niedoceniany-problem-zdrowotny/watek/715044/1.html#p715044https://www.forumpediatryczne.pl/forum/niedobor-wapnia-w-diecie-nastolatkow-niedoceniany-problem-zdrowotny/watek/715044/1.html Niedobór wapnia w diecie nastolatków: niedoceniany problem zdrowotny
Przeczytaj komentowany artykuł: Niedobór wapnia w diecie nastolatków: niedoceniany problem zdrowotny
Nasz organizm zawiera około 1,2 kg wapnia, z czego 99% znajduje się w kościach i zębach, a reszta we wszystkich żywych komórkach. Wymiana wapnia przebiega w dzień i w nocy, cały czas na wysokich obrotach. Komórki tworzące kość, czyli osteoblasty działają równolegle z niszczącymi kość, czyli osteoklastami. Dlatego też nasze kości nigdy nie są tak samo mocne, ich wytrzymałość zmienia się z godziny na godzinę. Kości całkowicie przetwarzają zawarty w nich wapń na nowo mniej więcej co pięć, sześć lat, a my naiwnie sądzimy, że kość została utworzona raz na zawsze.
Wapnia potrzebują także wszystkie żywe komórki. Właśnie ten jeden dodatkowy procent wapnia wypełnia w organizmie ważne zadania., szczególnie dla układu nerwowego. Krew jest wielką “firmą handlu hurtowego”, która pobiera wapń z jelita lub kości i rozdziela go między komórki. Każdy człowiek posiada około 100,000 km małych, cienkich i włosowatych naczyń, które nasycone są stale określoną koncentracją wapnia (około 10mg/dl). W przebiegającej nieustannie kontroli wpania bierze udział ponad dwadzieścia hormonów i peptydy, oproóz tego filtry nerkowe, które pobierają codziennie 8-10 g wapnia z krwi, i w normalnych warunkach go ponownie do krwi oddają, z wyjątkiem około 200 mg, w zależności od tego, ile aktualnie tego minerału brakuje w surowicy krwi. Zanim wapń dotrze do krwi, pokonuje wiele trudności i zwykle tylko około 30% ulega wchłanianiu. Zmniejsza jego wchłanianie włóknik i otręby, dlatego suplementu z wapniem nie należy połykać tuż po zjedzeniu owsianki czy płatków śniadaniowych. Jeszcze większa trudność ma wapń z dotarciem z krwi do kości, gdyż potrzebuje na każdym etapie przenośnika w postaci odpowiednich ilości witaminy K,D, C, manganu, cynku, miedzi i boru. Jeśli ich zabraknie, wapń utknie we krwi, powiększając miażdzycowe złogi w naczyniach, zwane potocznie zwapnienim naczyń.
Objawy niedoboru wapnia:
-kurcze mięśni, mrowienia i drętwienia w nogach i ramionach, bóle stawowe, zbyt niskie tętno, opóźnione gojenie ran, skłonność do tycia, bóle menstruacyjne.
-kołatanie serca, nadciśnienie, psucie się zębów, zaburzenia snu, krwawienia
- stany lękowe, nerwowość, lękliwość, zniechęcenie, złamania kości, zaburzenia wzrostu u dzieci.
Badania wskazują, że osoby z niską kwasnością soku żołądkowego wchlaniają zaledwie około 4% wapnia w postaci węglanu (najtanszego), w pórownaniu z 50% wchłaniania w przypadku droższego cytrynianu wapnia.
Wapń chelatowany wchłania się lepiej. Jest on związany z aminokwasem lub węglowodanem i gotowy do przejścia przez ścianki jelita.
Kupuj tylko preparaty znanych, sprawdzonych firm o dobrej renomie. Niektóre tanie suplementy wapniowe zanieczyszczone są ołowiem.
Miej pewność, że przyjmując wapń dostarczasz również odpwiednie ilości magnezu. Magnez powinien być przyjmowany w ilości około połowy w stosunku do wapnia.
W niektórych preparatach wapniowych odpowiednio dobrano proporcje innych niezbędnych składników, czyli magnezu, witaminy D, C, K,B6, boru, manganu, miedzi.
***
www.*** - https://www.forumpediatryczne.pl/forum/niedobor-wapnia-w-diecie-nastolatkow-niedoceniany-problem-zdrowotny/watek/715044/1.html#p974928https://www.forumpediatryczne.pl/forum/niedobor-wapnia-w-diecie-nastolatkow-niedoceniany-problem-zdrowotny/watek/715044/1.html Niedobór wapnia w diecie nastolatków: niedoceniany problem zdrowotny Gość
Coraz częściej słychać, ze dziecko ma niedobór witaminy D, myslę, ze to przez lekceważenie zaleceń lekarza. Maa karmiąca piersią powinna dziecku podawać dodatkowo witaminę D bo mimo, że jest ona w promieniach słonecznych to i tak czasami są niedobory. Mnie lekarz przepisał Vita D i dziecku podaję regularnie, zwłaszcza teraz kiedy słońca jak na lekarstwo.
- https://www.forumpediatryczne.pl/forum/niedobor-wapnia-w-diecie-nastolatkow-niedoceniany-problem-zdrowotny/watek/715044/1.html#p1193106https://www.forumpediatryczne.pl/forum/niedobor-wapnia-w-diecie-nastolatkow-niedoceniany-problem-zdrowotny/watek/715044/1.html Niedobór wapnia w diecie nastolatków: niedoceniany problem zdrowotny
Przy niedoborze wapnia u dzieci bardzo ważne jest też dostarczanie witaminy D, współgrają one w organizmie. Jest pełno różnych preparatów jak np Meltiki, który sama podaje więc już jest wypróbowany- działa i mogę z czystym sumieniem polecić.
- Gość
- OwsiiikiForum: Karmienie niemowląt
- Proszę o pomoc.
Drodzy rodzice, może ktoś z was byl w podobnej sytuacji. Mieszkam w Uk.Moja...
Forum: Karmienie niemowląt - Maluch pije małe porcje mleka
Witam. Od urodzenia niemowlę wypija bardzo małe porcje mleka modyfikowanego. Waga...
Forum: Karmienie niemowląt - Niska ferrytyna
Cześć!Moja 2.5 letnia córka ma dobrą hemoglobinę (13), żelazo...
Forum: Żywienie dzieci