Witam prosze o opinie o lekach przepisanych przez lekarza psychiatre i neurologa córce...
Forum: Przypadki pediatryczne
Temat: Interpretacja wyników badań IgE, IgG, IgA i IgM (8)
- https://www.forumpediatryczne.pl/forum/interpretacja-wynikow-badan-ige-igg-iga-i-igm/watek/50060/1.html#p50060https://www.forumpediatryczne.pl/forum/interpretacja-wynikow-badan-ige-igg-iga-i-igm/watek/50060/1.html Interpretacja wyników badań IgE, IgG, IgA i IgM
Witam
Pediatra zalecił przeprowadzenie szeregu badań (z krwi) u mojego 2,5 letniego synka. Dziecko jest po przebytym 2 m-ce temu zapaleniu oskrzeli i odoskrzelowym zapaleniu płuc (miał wówczas stwierdzoną peumocystozę). Badania podstawowe wyszły prawidłowo jednak nie wiem jak zinterpretować poniższe wyniki:
IgG 519,4 mg/dl
IgA 103 mg/dl
IgM 145,6 mg/dl
IgE 58,1 IU/ml
Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam M.AdamczykOstatnia edycja: - https://www.forumpediatryczne.pl/forum/interpretacja-wynikow-badan-ige-igg-iga-i-igm/watek/50060/1.html#p186945https://www.forumpediatryczne.pl/forum/interpretacja-wynikow-badan-ige-igg-iga-i-igm/watek/50060/1.html Interpretacja wyników badań IgE, IgG, IgA i IgM
IMMUNOGLOBULINY
Są to białka odpornościowe o właściwościach przeciwciał, tzn. białka zdolne do wiązania antygenu w wielkie nierozpuszczalne kompleksy. Odgrywają one decydującą rolę w obronie przeciwko zakażeniom. Ich niedobór powoduje niewydolność odpornościową, która charakteryzuje się występowaniem przewlekłych procesów zapalnych w organizmie.
IgM:69do 322jm/ml względnie 0,6do2,5g/l
Są białkami odpornościowymi Fazy wczesnej obrony organizmu. Są one wytwarzane jako pierwsza odpowiedź immunologiczna i mogą powstawać nawet u noworodków; są wytwarzane już w tydzień po zakażeniu.Sa to immunoglobuliny o największej masie cząsteczkowej i w części są związane z limfocytami.Po połączeniu się z antygenem IgM mogą aktywować układ dopełniacza. Jest to niezwykle skomplikowany układ obronny organizmu. Utrzymuje on w gotowości układ zwalczania i niszczenia drobnoustrojów chorobotwórczych.
IgG:54 do 264jm/ml względnie 0,9 do 4,5g/l
Ok.2/3 immunoglobulin w surowicy stanowią IgG. Pojawiają się one dopiero w kilka dni po IgM, lecz można je oznaczać przez całe życie. Utrzymywanie odpowiedniego poziomu IgG jest zadaniem komórek przypominających. Są to limfocyty B występujące w węzłach chłonnych, w śledzionie lub pozostałych narządach limfatycznych( migdałki podniebienne, wyrostek). Przy powtórnym zakażeniu zarazkiem prowadzą do jego identyfikacji i do wytwarzania większych immunoglobulin. Immunoglobuliny IgG są białkami odpornościowymi fazy późnej zakażenia. Podobnie jak IgM, mogą aktywować układ dopełniacza. Mogą także przechodzić przez łożysko i dzięki temu warunkują odporność płodu i noworodka na zakażenia.
IgA:92do 207jm/ml względnie 8,0do 18g/l
Stanowią 10 do 15% immunoglobulin surowicy. Są określane mianem immunoglobulin wydzielniczych, gdyż występują w różnych wydzielinach organizmu: łzy, ślina, itd.Stanowią antybiotyczny płaszcz ochronny skóry i błon śluzowych. Mają działanie przeciwwirusowe, gdyż zapobiegają wiązaniu sie wirusów z błonami śluzowymi przewodu pokarmowego i układu oddechowego.
IgE:0,0003mg/ml
Są białkami odpornościowymi odgrywającymi rolę w odczynach alergicznych i w zwalczaniu zarazków wielokomórkowych(pasożyty, robaki) IgE występują w skórze i w błonach śluzowych. W kontakcie z antygenem(nieprzyjacielem) następuje uwalnianie określonych substancji z komórek tucznych. Substancje te odpowiedzialne są za wiele objawów występujących w procesie alergicznym: swędzenie, obrzęk, zaburzenia krążenia.
TRZEBA BY JESZCZE PORóWNAć JEDNOSTKI, KTóRE CZASAMI RóżNIą SIę W ZALEZNOSCI OD LABORATORIUM, KTóRE PRZEPROWADZA BADANIA. Te, które są podane są inne od tych co ja mam(ale to nic strasznego) Trzeba tylko sprawdzić i porównać normy.
Immunoglobuliny są białkami wytwarzanymi przez limfocyty B i komórki plazmatyczne. Każda immunoglobulina pasuje dokładnie do swoistego antygenu, podobnie jak klucz do zamka. Natomiast antygenami sa substancje obce dla organizmu.Mogą one być szkodliwe,jeśli nie zostaną zniszczone.Immunoglobuliny chronią organizm przed drobnoustrojami,takimi jak bakterie, wirusy i wielokomórkowce.
Mam nadzieję,że trochę pomogłam.Tylko proszę zapoznać sie z jednostkami!!!!!Może sie okazać,że norma jednostek podanych przeze mnie równa jest normie jednostek tutaj podanych,ale to trzeba koniecznie sprawdzić!!!!!!!Ostatnia edycja:iza
- https://www.forumpediatryczne.pl/forum/interpretacja-wynikow-badan-ige-igg-iga-i-igm/watek/50060/1.html#p186946https://www.forumpediatryczne.pl/forum/interpretacja-wynikow-badan-ige-igg-iga-i-igm/watek/50060/1.html Interpretacja wyników badań IgE, IgG, IgA i IgM
Dziękuję serdecznie za odpowiedź. Rzeczywiście mam podane normy przy wynikach i wszystkie mieszczą się w ich granicach jednak niektóre są blisko granic minimalnych a niektóre maksymalnych. Nie wiem czy ma to jakieś znaczenie i właśnie o to mi chodziło czy wynik blisko min. sugeruje np.niższą odporość?
PozdrawiamOstatnia edycja: - https://www.forumpediatryczne.pl/forum/interpretacja-wynikow-badan-ige-igg-iga-i-igm/watek/50060/1.html#p186947https://www.forumpediatryczne.pl/forum/interpretacja-wynikow-badan-ige-igg-iga-i-igm/watek/50060/1.html Interpretacja wyników badań IgE, IgG, IgA i IgM
Jeśli wyniki mieszczą się w normach to uważam, że nie ma powodu do niepokoju. Nawet jeśli wyniki troszkę przekraczałyby w którąś stronę i nie ma innych objawów to wszystko jest ok.
pozdrawiam
Ostatnia edycja:iza
- https://www.forumpediatryczne.pl/forum/interpretacja-wynikow-badan-ige-igg-iga-i-igm/watek/50060/1.html#p186948https://www.forumpediatryczne.pl/forum/interpretacja-wynikow-badan-ige-igg-iga-i-igm/watek/50060/1.html Interpretacja wyników badań IgE, IgG, IgA i IgM
Jeśli wyniki mieszczą się w normach to uważam, że nie ma powodu do niepokoju. Nawet jeśli wyniki troszkę przekraczałyby w którąś stronę i nie ma innych objawów to wszystko jest ok.
pozdrawiam
Ostatnia edycja:iza
- https://www.forumpediatryczne.pl/forum/interpretacja-wynikow-badan-ige-igg-iga-i-igm/watek/50060/1.html#p1116722https://www.forumpediatryczne.pl/forum/interpretacja-wynikow-badan-ige-igg-iga-i-igm/watek/50060/1.html Interpretacja wyników badań IgE, IgG, IgA i IgM
IgAi IgE są wskaźnikami między innymi celiaki. Jeżeli ich poziom jest niski najelpiej jakbys zrobiła celiakia badania i wtedy może okazać się że nie ma się czym martwić
Artykuły wybrane dla Ciebie
- https://www.forumpediatryczne.pl/forum/interpretacja-wynikow-badan-ige-igg-iga-i-igm/watek/50060/1.html#p1245315https://www.forumpediatryczne.pl/forum/interpretacja-wynikow-badan-ige-igg-iga-i-igm/watek/50060/1.html Interpretacja wyników badań IgE, IgG, IgA i IgM Gość
Jak zinterpretować wyniki:
IgA 298 mg/dl
IgM 38,7 mg/dl
IgG 1261 mg/dl - https://www.forumpediatryczne.pl/forum/interpretacja-wynikow-badan-ige-igg-iga-i-igm/watek/50060/1.html#p1269618https://www.forumpediatryczne.pl/forum/interpretacja-wynikow-badan-ige-igg-iga-i-igm/watek/50060/1.html Interpretacja wyników badań IgE, IgG, IgA i IgM Gość
Iga ujemny igg dodatni igm dodatni co to znaczy
- Gość
- Dziecko 9lat, pytanie o opinie na temat ilosci i rodzaju lekow.Forum: Przypadki pediatryczne
- Próby wątrobowe u niemowlaka
Witam Mam pytanie odnośnie wyników krwi córki.Córka ma dwa i...
Forum: Przypadki pediatryczne - Silnie słony pot na główce dziecka
Dzień dobry, pół roku temu odkryłam, że moja córka (obecnie 14...
Forum: Choroby dziecięce - Dermografizm
Dzień dobry,moja córka od urodzenia ma na ciele czerwone plamki, które...
Forum: Choroby dziecięce
- Tematy:
- specjalista
- pediatria