Żywienie
Ból spojenia łonowego - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie
Ból w obrębie spojenia łonowego spowodowany jego rozejściem, pęknięciem lub rozerwaniem w czasie ciąży lub porodu.
Zwiększony obwód brzucha w ciąży
Nadmierny, nieproporcjonalny do wieku ciążowego obwód brzucha podczas ciąży w II i III trymestrze ciąży.
Dieta bogatoresztkowa - najlepszy sposób na zaparcia
Dieta bogatoresztkowa to w pediatrii podstawowe narzędzie w leczeniu zaparć. Celem diety bogatoresztkowej jest zwiększenie spożycia błonnika, który rozluźnia konsystencję stolca i przyspiesza pasaż jelitowy.
Dieta bezglutenowa - na czym polega?
Dieta bezglutenowa to dieta z całkowitą eliminacją pokarmów zawierających przetwory czterech podstawowych zbóż: pszenicy, żyta, jęczmienia i owsa. Produkty te zastępuje się przetworami ze zbóż naturalnie bezglutenowych: ryżu, kukurydzy, gryki, prosa oraz pokarmami na mączce ziemniaczanej.
- Reklama
Wymioty acetonemiczne - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie
Najczęstsze błędy dietetyczne prowadzące do wymiotów u dzieci to spożycie nadmiernej ilości pokarmu obfitującego w tłuszcz przy niedostatecznej podaży węglowodanów, zwłaszcza dokonane po długiej przerwie od poprzedniego posiłku. W takich sytuacjach wymiotom bardzo często towarzyszy wzrost poziomu acetonu w moczu (tzw. wymioty acetonemiczne).
Zespół jelita drażliwego u dzieci, część 1: objawy kliniczne, różnicowanie
Zespół jelita drażliwego może występować już w wieku dziecięcym. Diagnostyka i leczenie tego stanu sprawia często problemy pediatrom i lekarzom rodzinnym. Autor opracowania podsumowuje praktyczne zasady postępowania z dzieckiem podejrzewanym o zespół jelita drażliwego. W pierwszej części opracowania omawiane są typowe obrazy kliniczne choroby oraz zasady diagnostyki różnicowej.