Żywienie
Dieta dla najmłodszych
Zamiast brać przykład ze społeczeństwa amerykańskiego, którego obywatele już od najmłodszych lat są przyzwyczajani do spożywania większej ilości jedzenia, niż potrzebują, warto zrobić wszystko, by nasze dzieci cieszyły się zdrowiem i dobrą kondycją.
Zdrowe odżywianie latem
Jak zadbać o zdrowe odżywianie w trakcie wakacji? Co zrobić, aby skompletować optymalną dietę? Co jeść podczas dokuczliwych upałów?
Jak to jest z tą kawą?
Kawa - napój magiczny, tajemniczy od wieków wzbudzający emocje, pożądanie, wojny, namiętności jak "kobieta- słodka, gorąca, ale nie powinna zbyt długo naciągać". Najbardziej znaną legendą odkrycia walorów kawy jest ta, która mówi, że pobudzające działanie owoców kawowych odkryły kozy, które pasąc się przypadkowo zjadły owoców z krzewów rosnących przy pastwisku. Ich pasterz Kaldi widząc dziwnie ożywione zachowanie zwierząt również spróbował tych owoców, po czym poczuł się znakomicie.Oszołomiony odkryciem podzielił się przeżyciem z mnichami z pobliskiego klasztoru. Na rozkaz opata wrzucono diabelskie nasienie do ognia i po chwili rozszedł się piękny aromat, który opat uznał za dzieło boże i nakazał wyciągnąć nasiona z ognia. Aby wszyscy mnisi mogli skorzystać z zaistniałego cudu opat zarządził wymieszanie uratowanych z ognia nasion z wodą i wypicie powstałego naparu.
Naturalne witaminy - czyli dlaczego warto jeść owoce?
Czas wiosny i lata szczególnie sprzyja dojrzewaniu owoców. Po coraz niższej cenie będziemy mogli kupić świeże produkty, które są niezbędne dla naszego organizmu. W końcu nie tylko doskonale smakują, ale orzeźwiają, zaspokajają głód i dostarczają witamin w najlepszej, naturalnej formie.
- Reklama
Kolka niemowlęca: przyczyny, zasady postępowania
Podsumowanie wiadomości o przyczynach kolki jelitowej, różnicowaniu jej objawów z innymi stanami chorobowymi i zasadach postępowania z niemowlęciem mającym kolkę jelitową.
Wycofanie z obrotu serii Bebilonu Sojowego 2
Główny Inspektor Farmaceutyczny wycofuje z obrotu na terenie całego kraju jedną z serii produktu leczniczego Bebilon Sojowy 2.
Dieta wegetariańska w ciąży - czy jest niebezpieczna?
Niedostateczny poziom oraz konieczność suplementacji żelaza u kobiet stosujących dietę wegetariańska, szczególnie w przypadku obfitych miesiączek, ciąży oraz okresie karmienia piersią.
Witamina K - jaką dawkę podać wcześniakowi?
Każdy noworodek po urodzeniu powinien otrzymać jedną dawkę witaminy K. Zwykle jest to podaż domięśniowa 0,5 mg. U dzieci urodzonych przedwcześnie dawka zależy od urodzeniowej masy ciała.
Witamina K - dlaczego niemowlęta karmione naturalnie wymagają suplementacji?
Witamina K odgrywa istotną rolę w procesach syntezy białek, m.in. czynników krzepnięcia krwi. Niedostateczna podaż witaminy K może w konsekwencji prowadzić do wystąpienia krwawienia związanego z niedoborem witaminy K (vitamin K deficiency bleeding – VKDB), dawniej zwanego chorobą krwotoczną noworodka.
Witamina K - czy niemowlęta karmione sztucznie wymagają suplementacji?
Mieszanki mleczne modyfikowane mają skład wzbogacony w witaminy i mikroelementy w proporcjach zgodnych z zapotrzebowaniem na te substancje.
- Reklama
Immunofortis - co to jest?
Nazwą Immunofortis określa się opatentowany przez firmę Nutricia zestaw oligosacharydów o działaniu prebiotycznym (GOS/FOS), dopuszczonych do stosowania w mieszankach mlecznych dla niemowląt.
Mieszanki mleczne w formie sterylnych płynów gotowych do spożycia
Standardowe mieszanki mleczne dla niemowląt są dostępne w postaci proszku do rozpuszczenia w wodzie. W niektórych sytuacjach życiowych jest to niepraktyczne, stąd obecność na rynku gotowych mieszanek mlecznych, w postaci sterylnych płynów w butelce lub kartonie.
Mleko początkowe i mleko następne - zasady wprowadzania do diety
Dzieci karmione sztucznie powinny być żywione mlekiem modyfikowanym, czyli mlekiem o składzie upodobnionym do mleka matki. Zwyczajowo mleka te oznaczano jako mleko początkowe (typu 1) do stosowania w pierwszych 4 miesiącach życia i mleko następne do podawania u dzieci powyżej 4 miesiąca życia.
Gluten w diecie niemowląt karmionych sztucznie - zasady wprowadzania
Przez wiele lat standardem zaleceń żywieniowych w naszym kraju było wprowadzanie glutenu do diety niemowląt dopiero od 10 miesiąca życia.
Choroba Leśniowskiego-Crohna - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie, probiotyki
Prebiotyki, czyli nie ulegające trawieniu w przewodzie pokarmowym węglowodany, poprzez swój korzystny wpływ na układ immunologiczny jelit mogą być przydatne w leczeniu przewlekłych nieswoistych zapaleń jelit, takich jak choroba Crohna czy colitis ulcerosa.
Zaparcia - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie, prebiotyki
Prebiotyki to nie ulegające trawieniu w przewodzie pokarmowym węglowodany, najczęściej frukto- i galaktooligosacharydy, których korzystne działanie biologiczne polega na stymulowaniu wzrostu określonych typów bakterii jelitowych.
Prebiotyki w diecie nastolatków i dorosłych
Prebiotyki są substancjami bardzo intensywnie badanymi w ostatnich latach ze względu na ich liczne korzystne działania na organizm człowieka. Prebiotykami nazywamy różne, nie ulegające trawieniu w przewodzie pokarmowym węglowodany. Nie należy ich mylić z probiotykami, czyli z żywymi bakteriami mającymi mieć różnorodne działania biologiczne.
Magnez - obniżone stężenie we krwi
Magnez razem z wapniem i fosforem stanowi 98% wszystkich składników mineralnych zawartych w ciele człowieka.Odpowiednie spożycie magnezu jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania całej gospodarki wapniowo-fosforanowej i kostnej.
Krzywice oporne na witaminę D - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie
Krzywica jest zespołem objawów wynikających z niedoboru aktywności witaminy D. Najczęstszą przyczyną jest zbyt mała podaż witaminy D, ale jest możliwe występowanie ciężkich objawów krzywicy pomimo podawania prawidłowych lub wręcz wysokich dawek witaminy D.
Nadmierna podaż żelaza w żywieniu niemowląt
Nadmierne spożycie żelaza przez dziecko może być tak samo szkodliwe jak jego niedobór. Zagrożenie to jest paradoksalnie szczególnie duże u dzieci z krajów wysoko rozwiniętych.