Żywienie
Dieta wspierająca mały brzuszek dziecka – wskazówki dla mamy
Prawidłowy rozwój i funkcjonowanie organizmu zależą od wielu czynników, w tym od sposobu żywienia. Zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w trakcie 6. pierwszych miesięcy życia dziecka pokarmem, który najlepiej spełnia potrzeby malucha, jest mleko mamy. Stanowi ono źródło składników, które mają nieoceniony wpływ na rozwój młodego organizmu, w tym jego dojrzewającego układu pokarmowego. Mały brzuszek maluszka pełni znaczącą rolę – to właśnie w nim zachodzi proces trawienia i wchłaniania składników odżywczych, które wspierają prawidłowy wzrost i rozwój dziecka.
29 maja – Światowy Dzień Zdrowia Układu Pokarmowego
Każdego roku 29 maja obchodzimy Światowy Dzień Zdrowia Układu Pokarmowego. Inicjatorem tego święta jest Światowa Organizacja Gastroenterologii (WGO). Inicjatywa ta ma na celu zwrócenie uwagi na problem różnego typu schorzeń układu pokarmowego i ich wpływu na nasze samopoczucie.
Przełom w badaniach nad mlekiem mamy
Oligosacharydy mleka kobiecego (HMO) to 3. pod względem występowania grupa składników stałych pokarmu naturalnego. Ze względu na niezwykle skomplikowaną budowę przestrzenną, dopiero teraz po raz pierwszy udało się otrzymać najważniejszy pod względem występowania HMO.
Uważaj na nadmiar żelaza u Twojego dziecka
Jako rodzic chcesz ustrzec swoje dziecko przed anemią. Być może podajesz mu suplementy, wzbogacone żelazem płatki śniadaniowe czy inne produkty spożywcze. Czy wiesz jednak, że nadmiar tego pierwiastka może być równie groźny jak niedobór? A nawet groźniejszy…
- Reklama
Smak skrobiowy
Człowiek zgodnie ze swoją fizjologią, jest w stanie rozróżnić pięć podstawowych smaków. Należą do nich smak słodki, kwaśny, gorzki oraz słony wraz ze swoją odmianą umami. Każdy ze smaków rozpoznawany jest dzięki specyficznym receptorom, których obecność jest warunkiem zaliczenia danego smaku do grupy smaków podstawowych. Amerykańscy naukowcy, po przeprowadzeniu doświadczenia badawczego odkryli jednak, że człowiek najprawdopodobniej jest w stanie rozróżnić kolejny smak – skrobiowy.
Substancje z kobiecego mleka mogą zapobiegać zakażeniom paciorkowcowym u dzieci
Karmienie piersią jest zalecanym sposobem karmienia w początkowym okresie życia przez wiele organizacji i towarzystw, w tym również przez Światową Organizację Zdrowia. Zalecenia te nie są wydawane bez powodu – mleko matki jest chociażby odpowiednio zbilansowane pod względem zawartości niezbędnych dziecku substancji odżywczych. Lista korzystnych właściwości kobiecego pokarmu jest długa, a do tego ulega ona wydłużeniu – okazuje się bowiem, że karmienie naturalne może chronić dzieci przed infekcjami paciorkowcami z grupy B.
Soki alternatywą dla owoców i warzyw
Dieta dziecka powinna być zbilansowana oraz zawierać wszystkie, zalecane produkty z piramidy żywieniowej, by dać dziecku możliwość bezpiecznego wzrostu oraz rozwoju. Jak wskazują wyniki badań, dieta dzieci w Polsce jest uboga z grupę produktów, które mają w diecie ogromne znaczenie – mowa o warzywach i owocach. Unikanie owoców i warzyw bywa wynikiem niewiedzy rodziców w tym zakresie i tu widoczna jest duża rola pediatrów, z drugiej jednak strony, sama niechęć dzieci do spożywania tych produktów również stanowi znaczący problem. Na pomoc w tej sytuacji mogą przyjść soki owocowe.
Czy Twoje dziecko posiada … gen otyłości ?
Badania naukowe prowadzone w ostatnich latach jednoznacznie wskazują, że istnieje … gen otyłości ! Osoby, które posiadają uaktywnioną wersję genu, często bezskutecznie walczą z dodatkowymi kilogramami. Wadliwa wersja genu MC4R diametralnie wpływa na upodobania smakowe, co w konsekwencji prowadzi do nadmiernej ochoty na posiłki ciężkostrawne i tłuste.
Co wiemy o wodzie dostępnej publicznie?
Umożliwienie dzieciom i młodzieży bezpośredniego korzystania z wody wodociągowej do picia podczas pobytu w placówkach szkolno-wychowawczych jest obecnie szeroko promowane w USA i wielu krajach europejskich.
Suplementacja diety niemowlaka i dziecka
Okres niemowlęcy to okres intensywnego wzrostu i rozwoju. Wiele szlaków metabolicznych i procesów biologicznych wymaga prawidłowego stężenia mikroelementów i witamin. U dzieci do pierwszego roku życia istotna jest suplementacja witaminą D, która bierze udział m.in w gospodarce wapniowo-fosforanowej. U starszych dzieci dobrze zbilansowany jadłospis zazwyczaj zaspokaja zapotrzebowanie na wszystkie składniki odżywcze niezbędne do prawidlowego funkcjonowania. Istnieją jednak wyjątki od tej reguły.
- Reklama
Woda czy soki? Płyny w diecie niemowlaka i dziecka
Czy mleko kobiece to najlepszy i jedyny płyn dla niemowlaka? Czym kierować się przy wyborze wody dla małego dziecka i czy to w ogóle ma jakieś znaczenie? Czy soki owocowe do dobry wybór dla naszych pociech? W tym artykule znajdziecie Państwo odpowiedzi na te i podobne pytania dotyczące płynów w diecie niemowląt i dzieci. (Ten artykuł powstał na podstawie najnowszych wytycznych żywienia niemowląt. Aktualizacja 2016 rok.)
Jakie ryby i w jaki sposób podawać dzieciom?
Ryby w jadłospisie niemowlaka i dziecka są bardzo istotnym elementem. Są bogatym źródłem wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, które wchodzą w skład błony komórkowej wielu komórek młodego organizmu. Podając ryby swojemu dziecku wzmacniasz jego układ nerwowy, układ odpornościowy oraz wzrok. Nalezy pamiętać by wybierać tłuste ryby morskie, szczególnie łososia, szprota, halibuta. Natomiast pewne odmiany są przeciwskazane dla małych dzieci.
Długołańcuchowe wielonienasycone kwasy tłuszczowe LC-PUFA w diecie niemowląt i małego dziecka
Tłuszcz należy do podstawowych składników energetycznych dostarczanych w żywności, ułatwia wchłanianie witamin A, D, E i K oraz stanowi źródło niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych. Ogólne zapotrzebowanie na tłuszcze wynosi około 50-55% energii w pierwszym i 40% energii w drugim półroczu życia dziecka.
Żywienie niemowląt - aktualne zalecenia dotyczące wybranych produktów oraz suplementacji witamin D i K - cz. 2
W artykule zostały przedstawione najnowsze zalecenia dotyczące żywienia zdrowych niemowląt wydane przez polskich ekspertów oraz aktualne zasady suplementacji witamin D i K oraz kwasów omega 3. Kształtowanie prawidłowych nawyków żywieniowych u najmłodszych dzieci ma wpływ na ich stan zdrowia w późniejszych latach. W drugiej części artykułu zawarte są informacje dotyczące wprowadzania mięsa oraz ryb do diety oraz pojenia niemowląt. Wspomniano również o roli takich pierwiastków jak żelazo i fluor. Podane zostały najnowsze zalecenia suplementacji witamin D oraz K, a także kwasów omega 3.
Zdrowe i pyszne drugie śniadanie
Co dać dziecku na drugie śniadanie do szkoły? To pytanie spędza sen z powiek niejednemu rodzicowi. Szczególnie, kiedy mamy do czynienia z typowym niejadkiem, a z każdym kolejnym dniem zaczyna nam brakować pomysłów na smaczne posiłki.
Żywienie niemowląt - aktualne zalecenia dotyczące wybranych produktów oraz suplementacji witamin D i K - cz. 1
W artykule przedstawiono najnowsze zalecenia dotyczące żywienia niemowląt oraz aktualne zasady suplementacji witamin D i K. Prawidłowe rozszerzanie diety najmłodszych dzieci, zapewniające pokrycie zapotrzebowania na wszystkie substancje odżywcze warunkuje ich prawidłowy rozwój. W pierwszej części artykułu zawarte są ogólne informacje dotyczące wprowadzania nowych produktów do diety niemowlęcia oraz zasady mówiące o wprowadzania glutenu. Opisano również zalecenia dotyczące żywienia mlekiem modyfikowanym, krowim, kozim, owczym, jajami, a także stosowania tłuszczów spożywczych, cukru oraz soli.
I Narodowy Kongres Żywieniowy za nami!
Czy w jednym miejscu można uzyskać proady żywieniowe od najznamienitszych ekspertów, a dodatkowo poznać najnowsze doniesienia z zakresu żywienia? Tak! Tego typu wydarzenia miały miejsce na I Narodowym Kongresie Żywieniowym, który odbyl się 20.01.2016 w Warszawie
Co zrobić gdy niemowlak jest cały czas głodny?
Po porodzie bardzo ważnym etapem jest nauka karmienia własnego dziecka. Oczywiście najlepiej by dziecko karmione było od samego początku mlekiem matki tj. z piersi. Przynosi to bowiem wiele korzyści nie tylko naszemu maluszkowi ale także samej mamie. Niestety zdarzają się sytuacje, w których dziecko musi być od razu karmione mieszanka z butelki (np. brak mleka u mamy, choroby).
Karmienie piersią i tzw. nawał mleczny
Naturalny pokarm ogrywa bardzo ważną rolę w prawidłowym rozwój fizyczny oraz psychicznym dziecka. Badania naukowe pokazują, że kobieta powinna karmić swoją pociechę mlekiem z piersi jak najdłużej.
Problemy trawienne a sposób odżywiania we wczesnym dzieciństwie
Właściwe odżywianie ma bardzo duże znaczenie, w szczególności w okresie noworodkowym i dziecięcym, dając możliwości rozwoju młodemu organizmowi. W przypadku kiedy dieta jest nieprawidłowa, może doprowadzić do uszkodzeń oraz skutkować rozwojem różnych chorób.