Zaloguj
Reklama

Żywienie dzieci

Żywienie dzieci
Żywienie dzieci
264 wątki

Jedzenie to nieodłączny element życia. Dowiedz się jak odżywiać swoje dziecko począwszy od narodzin poprzez kolejne etapy rozwoju. Podziel się...

Karmienie niemowląt
Karmienie niemowląt
331 wątków

Tutaj możesz podyskutować o sposobach karmienia niemowląt: piersią, butelką czy włączaniu do diety innych produktów. Masz pytania, porady,...

Żywienie dzieci na każdym etapie ich życia jest bardzo ważną kwestią.

Po urodzeniu, dziecko zazwyczaj jest karmione piersią - jeśli kobieta nie ma przeciwwskazań do karmienia. Karmienie piersią wpływa na prawidłowy rozwój dziecka oraz zwiększanie masy ciała. Mleko matki chroni dziecko przed infekcjami, jest lekkostrawne i łatwo przyswajalne. WHO zaleca karmienie dziecka piersią do szóstego miesiąca życia.


Po ukończeniu przez dziecko 4 miesiąca życia można zacząć wprowadzać inne pokarmy. Wśród zalecanych produktów znajdują się: gotowane, zmiksowane warzywa (marchew), owoce (jabłko, banan), kaszki, kleiki, soki przecierowe.

W późniejszym żywieniu wprowadza się kolejne produkty: mięso, owoce (grusza), warzywa (pomidor), kasze, pieczywo, serki, jogurty.
Ważne, aby posiłki zawierały wartościowe składniki - dzięki temu można uniknąć niedoborów witamin, np. witaminy D - jej niedobór powoduje u dzieci krzywicę.


Wprowadzając do żywienia dzieci nowe produkty należy obserwować czy dziecko nie ma objawów alergicznych. Najczęściej występuje alergia na białka mleka krowiego. Jeśli zostanie stwierdzona, należy z diety dziecka wykluczyć mleko, kaszki mleczne, jogurty, kefiry, sery, desery mleczne. Zaleca się także wyeliminowanie słodyczy, które mają w składzie dodatek mleka.

Nietolerancja glutenu to kolejny problem w żywieniu dzieci. Gluten to jeden z najczęściej uczulających składników pożywienia. Nietolerancja na gluten polega na wytwarzaniu przez organizm przeciwciał przeciwko gliadynie - składnika glutenu. To właśnie obecność tych przeciwciał może doprowadzić do uszkodzenia kosmków jelitowych i rozwoju choroby trzewnej czyli celiakii. Czasami jedną z postaci klinicznych jest choroba Duhringa, objawia się ona zmianami skórnymi.

Żywienie dzieci w wieku przedszkolnym - gdy dziecko jest starsze i zaczyna naukę w przedszkolu, czy szkole, warto przyjrzeć się posiłkom oferowanym przez te placówki. Warto poinformować wychowawców, czy dziecko jest na coś uczulone.

W żywieniu dzieci bardzo ważne są także proporcje pokarmów. Nie wolno przesadzać z dużą ilością słodyczy, które zazwyczaj mają dużo kalorii i cukru, ale prawie żadnej wartości odżywczej. Warto przygotowywać zdrowe, zbilansowane posiłki, aby dziecko rozwijało się prawidłowo.