Żywienie dzieci
Długołańcuchowe wielonienasycone kwasy tłuszczowe LC-PUFA w diecie niemowląt i małego dziecka
Tłuszcz należy do podstawowych składników energetycznych dostarczanych w żywności, ułatwia wchłanianie witamin A, D, E i K oraz stanowi źródło niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych. Ogólne zapotrzebowanie na tłuszcze wynosi około 50-55% energii w pierwszym i 40% energii w drugim półroczu życia dziecka.
Żywienie niemowląt - aktualne zalecenia dotyczące wybranych produktów oraz suplementacji witamin D i K - cz. 2
W artykule zostały przedstawione najnowsze zalecenia dotyczące żywienia zdrowych niemowląt wydane przez polskich ekspertów oraz aktualne zasady suplementacji witamin D i K oraz kwasów omega 3. Kształtowanie prawidłowych nawyków żywieniowych u najmłodszych dzieci ma wpływ na ich stan zdrowia w późniejszych latach. W drugiej części artykułu zawarte są informacje dotyczące wprowadzania mięsa oraz ryb do diety oraz pojenia niemowląt. Wspomniano również o roli takich pierwiastków jak żelazo i fluor. Podane zostały najnowsze zalecenia suplementacji witamin D oraz K, a także kwasów omega 3.
Zdrowe i pyszne drugie śniadanie
Co dać dziecku na drugie śniadanie do szkoły? To pytanie spędza sen z powiek niejednemu rodzicowi. Szczególnie, kiedy mamy do czynienia z typowym niejadkiem, a z każdym kolejnym dniem zaczyna nam brakować pomysłów na smaczne posiłki.
Żywienie niemowląt - aktualne zalecenia dotyczące wybranych produktów oraz suplementacji witamin D i K - cz. 1
W artykule przedstawiono najnowsze zalecenia dotyczące żywienia niemowląt oraz aktualne zasady suplementacji witamin D i K. Prawidłowe rozszerzanie diety najmłodszych dzieci, zapewniające pokrycie zapotrzebowania na wszystkie substancje odżywcze warunkuje ich prawidłowy rozwój. W pierwszej części artykułu zawarte są ogólne informacje dotyczące wprowadzania nowych produktów do diety niemowlęcia oraz zasady mówiące o wprowadzania glutenu. Opisano również zalecenia dotyczące żywienia mlekiem modyfikowanym, krowim, kozim, owczym, jajami, a także stosowania tłuszczów spożywczych, cukru oraz soli.
- Reklama
Co zrobić gdy niemowlak jest cały czas głodny?
Po porodzie bardzo ważnym etapem jest nauka karmienia własnego dziecka. Oczywiście najlepiej by dziecko karmione było od samego początku mlekiem matki tj. z piersi. Przynosi to bowiem wiele korzyści nie tylko naszemu maluszkowi ale także samej mamie. Niestety zdarzają się sytuacje, w których dziecko musi być od razu karmione mieszanka z butelki (np. brak mleka u mamy, choroby).
Karmienie piersią i tzw. nawał mleczny
Naturalny pokarm ogrywa bardzo ważną rolę w prawidłowym rozwój fizyczny oraz psychicznym dziecka. Badania naukowe pokazują, że kobieta powinna karmić swoją pociechę mlekiem z piersi jak najdłużej.
Żywienie dzieci w wieku przedszkolnym
Gdy nasze dziecko zaczyna uczęszczać do przedszkola chcemy by jadło w nim zdrowe, urozmaicone i do tego smaczne posiłki. Większość rodziców szykując coś do jedzenia dla swojej pociechy chce by zjadła ona wszystko a nie przynosiła kanapkę powrotem do domu. Jak powinno wyglądać żywienie w przedszkolu?
Problemy trawienne a sposób odżywiania we wczesnym dzieciństwie
Właściwe odżywianie ma bardzo duże znaczenie, w szczególności w okresie noworodkowym i dziecięcym, dając możliwości rozwoju młodemu organizmowi. W przypadku kiedy dieta jest nieprawidłowa, może doprowadzić do uszkodzeń oraz skutkować rozwojem różnych chorób.
Karmienie w pierwszych miesiącach życia
Karmienie w pierwszych miesiącach życia odgrywa bardzo ważną rolę. Najlepiej jeśli mama karmi swoją pociechę mlekiem z piersi przez około sześć miesięcy. Pediatrzy zalecają jednak by karmić jak najdłużej, nawet do 3-go roku życia. Mleko matki jest niezastąpionym źródłem wszelkich niezbędnych do prawidłowego rozwoju witamin, minerałów, składników odżywczych oraz przeciwciał. Stanowi także najzdrowszy dla naszej pociechy napój (nie jest konieczne włączanie dodatkowego picia).Zaraz po porodzie gdy dziecko uczy się ssać pokarm z piersi, mamy są bardzo zestresowane, zmęczone i niespokojne. Ten stan przenosi się na dziecko, które zamiast jeść, nieustannie płacze, gdyż jest głodne. To doprowadza do problemów z laktacją. Na tym etapie wiele mam poddaje się i włącza karmienie mieszane bądź przechodzi na karmienie tylko i wyłącznie z butelki. Jest to bardzo złe podejście. Młode mamy nie powinny się zniechęcać, jeśli nie wiedzą jak dostawić dziecko do piersi i pobudzić laktację powinny zwrócić się o pomoc do pediatry, położnej czy specjalisty od laktacji.
Zdrowa dieta dla przedszkolaka
Dzieci zwłaszcza w okresie przedszkolnym i szkolnym powinny odżywiać się bardzo zdrowo. Ich dieta powinna być bardzo zróżnicowana tj. zawierać duże ilości owoców, warzyw oraz przetworów mlecznych. Dzieci bardzo chętnie jedzą słodycze ważne jest to by były one dobrej jakości a najlepiej przygotowywane przez nas w domu. Wielu rodziców zastanawia się z jakich produktów przygotowywać posiłki dla swojej pociechy by były one jednocześnie smaczne i zawierały duże ilości witamin oraz minerałów. Przedszkolaki bardzo często nie chcą jeść danego produktu gdyż mówią, że go nie lubią. W wielu przypadkach wcześniej nawet go nie spróbowały.Kluczową kwestią pozostaje prawidłowe przygotowywanie posiłków dla naszego przedszkolaka. Powinny być one robione z produktów jak najbardziej ekologicznych, najlepiej polskich, bez nawozów, chemicznych wspomagaczy. Przed podaniem muszą być dokładnie umyte, grubo obrane oraz świeże.Wielu rodziców zadaje sobie pytanie jak powinna wyglądać dieta naszego przedszkolaka. Jakie produkty powinny się w niej znaleźć?
- Reklama
Jak to jest z nietolerancją mleka przez dzieci? Czy to rzeczywiście początki alergii?
Obalamy mity, między błędnym rozumieniem pojęcia nietolerancja a alergia. Czy Twoje dziecko jest już alergikiem, czy cierpi tylko na chwilową nietolerancję pokarmową?
Syrop glukozowo-fruktozowy w diecie
Otyłość u dzieci jest problemem powszechnie spotykanym. Coraz więcej dzieci w okresie przedszkolnym oraz wczesnoszkolnym zmaga się z problemem nadmiernej masy ciała. Naukowcy oraz lekarze uważają, że główną przyczyną tego są nawyki żywieniowe (nie tylko dzieci ale całych rodzin). Największym problemem jest cukier.Spożywanie zbyt dużej ilości cukrów prowadzi do problemów z otyłością u dzieci. W chwili obecnej szczególnym zainteresowaniem wśród „wrogów” prowadzących do otyłości jest syrop glukozowo-fruktozowy (HFCS, izoglukoza). Można go spotkać w prawie każdym produkcie żywnościowym, od płatków śniadaniowych po wędliny. Nie pomylmy tego produktu z naturalnie obecną w owocach- fruktozą, która w bardzo korzystny sposób wpływa na nasz organizm. Fruktozę można kupić w sklepach ze zdrową żywnością (przeznaczona jest dla cukrzyków bądź osób odchudzających się).
Zalety długiego karmienia piersią
Najnowsze badania i obserwacje pokazują, że młode mamy karmią piersią coraz krócej. Przechodzą bardzo szybko na karmienie butelką, by móc wrócić do pracy, spędzać więcej czasu poza domem oraz uniknąć tzw. karmienia na żądanie. Nie jest to dobre podejście. Karmienie piersią to same zalety, nie tylko dla dziecka, ale także dla jego mamy. Zatem zanim podejmiemy decyzję o odstawieniu niemowlaka od piersi, warto porozmawiać na ten temat ze specjalistą i wysłuchać jego rad.
Praktyczna i nowoczesna wiedza dla rodziców dzieci z alergią na mleko
Marka Nutramigen LGG stworzyła kompleksowy kanał na You Tube poruszający wszelkie przydatne zagadnienia związane z alergią na białka mleka krowiego. Kanał Nutramigen LGG Poland oferuje rodzicom zróżnicowaną i unikalną zawartość – znajdą tu historie innych rodziców, wywiady ze znanym pediatrą oraz infografiki tłumaczące istotne procesy związane z alergią pokarmową.
Co zrobić gdy dziecko jest uczulone na mleko krowie?
Zdarza się tak, iż dziecko jest uczulone na mleko krowie. Początkowo gdy jest karmione piersią mogą nie ujawnić się tego objawy, z czasem gdy dziecko zostaje odstawione od piersi i zaczyna jeść różne produktu mogą pojawić się alergie na mleko krowie.
Niedrożność jelit u noworodków
Niedrożność jelit, inaczej zaparcia mogą występować u niemowląt oraz u dzieci. Mówimy o niej wtedy gdy noworodek, nie wypróżnia się do czterech dni bądź wtedy gdy stolec jest bardzo suchy i twardy.
Dieta bezmleczna u dzieci
Dieta bezmleczna jest jedną z diet eliminacyjnych, czyli dietą zakładającą czasowe lub trwałe usunięcie z jadłospisu źle tolerowanego składnika pokarmowego - w tym przypadku mleka.
Pica, czyli kiedy dziecko je to, czego nie powinno
Zdarza się, że dzieci próbują jeść różne rzeczy – piasek, nieczystości z podłogi, papier, etc.,jednak szybko uczą się, że nie smakuje to dobrze i zaprzestają tych praktyk. U małych dzieci jest to naturalny sposób poznawania świata i nie należy traktować tego jako choroby. Niektóre dzieci jednak nie przestają jeść rzeczy, które nie są do tego przeznaczone, schorzenie to nazywa się pica, czyli spaczone łaknienie.
Jak rozpoznać anemię u dziecka?
W przypadku anemii z niedoboru żelaza typowym objawem jest zmęczenie i uczucie osłabienia. Łatwo zauważyć, że dziecko jest blade, co jest szczególnie widoczne na dziąsłach i powiekach.
Czy dzieciom można podawać produkty sojowe?
Soja została sprowadzona do Europy dopiero w XX wieku, a co ważne występuje w dość dużej ilości odmian (ziarna ciemne i jasne, różnych odmian), zjadane są nie tylko strąki ale również nasiona.