Wiadomości z kategorii: Wszystko o dziecku
Trauma z dzieciństwa a dorosłe życie – nowe odkrycie naukowców
Czy traumatyczne wydarzenia z dzieciństwa mogą odcisnąć piętno na całe życie? Ta teza była powszechnie znana od lat, jednak mało było praktycznych dowodów. Dziś naukowcy jasno wskazują – traumatyczne wydarzenia z dzieciństwa wpływają na późniejsze życie.
Ciało obce w oku: jak wygląda pierwsza pomoc?
Krzyk, płacz i przytrzymywanie rączką oka – to pierwsze, co zaobserwujesz, gdy ciało obce dostanie się do oka dziecka. Jak pomóc dziecku? Kiedy zgłosić się do lekarza?
Wyprawka szkolna last minute. O czym pamiętać podczas zakupów?
Trwa szczyt zakupów związany z rozpoczęciem nowego roku szkolnego. Na przełomie sierpnia i września rodzice masowo ruszają do sklepów, aby skompletować wyprawki dla swoich dzieci. Pośpiech to najgorszy doradca, więc w przypadku zakupów na ostatnią chwilę, przyda się dobry plan i szczegółowa lista potrzebnych rzeczy. Empik podpowiada, jak mądrze zrobić zakupy, aby wyposażyć ucznia na szóstkę.
Uczniowie widzą coraz gorzej. Czy szkoły wystarczająco dbają o wzrok i zdrowie dzieci?
Wzrok jest zmysłem kluczowym dla prawidłowego rozwoju ucznia. Badania pokazują jednak, że z kondycją oczu dzieci jest obecnie gorzej niż jeszcze kilkanaście lat temu, a pandemia i długi okres nauki zdalnej tylko pogorszyły sytuację. Większość rodziców uważa, że szkoły niewystarczająco przejmują się tym problemem.
- Reklama
Jakie buty do szkoły? Lekarz ortopeda odradza sznurówki
Odpowiedni rozmiar, stabilizacja stopy i wygoda użytkowania – to najważniejsze cechy prawidłowego obuwia do szkoły. Szukając butów na zmianę, warto zwrócić uwagę na wsuwane trampki bez sznurówek, tzw. tenisówki slip-on. Sprawdzą się zarówno u dzieci starszych i młodszych. A co jest złego w sznurówkach w szkole?
Dziecko jedzie na wakacje
Mgr Katarzyna Babka – absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego, ukończyła Psychologię Kliniczną i Psychologię Stosowaną Wychowawczą. Zapraszamy do zapoznania się z wywiadem na temat dzieci na wakacjach z Panią psycholog!
Autyzm w Polsce: nowe możliwości terapeutyczne dla pacjentów!
Jak zrozumieć dziecko, u którego zdiagnozowano autyzm? Czy możliwe jest zastosowanie skutecznej, dostosowanej do konkretnych objawów terapii? Odpowiedź na to pytanie znaleźli naukowcy z Instytutu Nenckiego PAN w Warszawie.
Nowa współpraca UNICEF i Ministerstwa Zdrowia
Porozumienie między UNICEFem a Ministerstwem Zdrowia dotyczy głównie szczepień dla uchodźców z Ukrainy na terenie Polski.
Jakie mogą być przyczyny bólu mięśni i stawów u dzieci?
Kiedy na ból mięśni i stawów skarży się osoba starsza, nie budzi to raczej żadnego dziwienia. Inaczej dzieje się już jednak wtedy, gdy podobnego rodzaju skargi zgłaszane są przez dzieci. Wbrew wszelkim pozorom u najmłodszych bóle mięśniowo-stawowe jak najbardziej mogą występować. Mimo tego, że najczęściej doprowadzają do nich niegroźne problemy, dziecięcych skarg bagatelizować nie wolno, ponieważ bóle mięśni i stawów u dzieci mogą być objawem nawet i bardzo groźnej choroby.
Złamanie paliczka a jego wybicie - pierwsza pomoc
Wbrew pozorom wybicie lub złamanie paliczka zdarza się często. Wypadek, nieuwaga czy uderzenie mogą być przyczyną pojawienia się problemu z paliczkiem. Jak sobie poradzić? Jak pomóc dziecku? Kiedy udać się na SOR?
- Reklama
Dziecięcy Telefon Zaufania – jak szukać pomocy?
Jeśli masz problemy w szkole, czujesz się gnębiony, nie jesteś szczęśliwy w towarzystwie rówieśników czy rodziny? Pamiętaj, że nie jesteś w tym sam!
Jak rozmawiać z dziećmi o wojnie?
Konflikt na Ukrainie pokazał nam, że nie tylko dorośli przechodzą przez piekło wojny w emocjonalny sposób. Jak zatem powinniśmy informować nasze pociechy o tym, co dzieje się za naszą wschodną granicą? Co robić aby nie narazić ich na nadmierny stres i strach?
Przegląd smoczków dla dzieci – na co zwrócić uwagę?
Nie każde dziecko akceptuje smoczek – może to wynikać ze zwykłej niechęci ale również z niedopasowania. Poniżej przegląd smoczków dostępnych na rynku.
14. Ogólnopolska Konferencja Psychoonkologiczna
Wydawnictwo Medforum przejęło organizację 14. Ogólnopolskiej Konferencji Psychoonkologicznej. Konferencja będzie poświęcona przede wszystkim psychoonkologii w okresie pandemii COVID - 19. Konferencją odbędzie sie w dniach od 4 do 5 marca 2022 roku.
Noszenie maseczek ochronnych a zdolność do rozpoznawania emocji przez dzieci
Noszenie maseczek w przestrzeniach publicznych stało się niejako oczywistością – obecnie raczej wszyscy wiedzą o zagrożeniach związanych z pandemią COVID-19 i o tym, że przez nią zmuszeni jesteśmy do pewnych zachowań, o których wcześniej nikt w ogóle nie myślał. Wokół maseczek narosło wiele mitów, jak i różnych wątpliwości – do jednych z nich należy to, jak noszenie masek ochronnych wpływa na najmłodszych pacjentów i pewne ich zdolności.
Polska psychiatria dziecięca – najwyższy czas na zmiany!
Choroby psychiczne dotykają nie tylko dorosłych – stanowią również poważny problem wśród dzieci i młodzieży. Dzieci, podobnie jak dorośli, potrzebują specjalistycznej pomocy, udzielanej przez wykwalifikowanych specjalistów. Tych, niestety brakuje…
Zaburzenia zachowania u dzieci i młodzieży
Zaburzenia zachowania są jednymi z najczęstszych problemów, z którymi borykają się dzieci w wieku szkolnym oraz ich rodziny. Niezwykle ważna jest obserwacja dziecka, uważne słuchanie jego samego jak również psychologa, pedagoga szkolnego bądź wychowawcy, by w porę zauważyć problem. Wczesne rozpoznanie daje szansę na podjęcie odpowiednich działań- przede wszystkim psychoterapii, dzięki której można często uniknąć późniejszych powikłań wynikających z zaniedbania zaburzeń zachowania u dziecka.
Jak postępować z dzieckiem, które ma ADHD?
ADHD to jednostka, która związana jest z deficytami uwagi czy z nadruchliwością – wydawać by się mogło, że to dość błahy problem, w rzeczywistości jednak zdecydowanie tak nie jest. Rodzice dzieci obarczonych tą przypadłością niejednokrotnie poszukują wsparcia u różnych specjalistów ze względu na to, że zwyczajnie doświadczają oni różnych trudności w opiekowaniu się nadruchliwą pociechą. Jak więc powinno się postępować z dzieckiem, które ma ADHD?
Elektrolity w czasie upałów – które możesz podać dziecku?
Wysokie temperatury sprzyjają szybszej utracie wody. Jak nie dopuścić do przegrzania? Po jakie elektrolity sięgnąć, aby uzupełnić ich brak u dziecka?
Dlaczego dzieci płaczą podczas snu?
Kiedy niemowlę zaczyna płakać podczas snu, rodzice mogą martwić się, że coś jest nie tak. Jednak w większości przypadków ma to związek z fazą snu i dopóki dziecko nie ma dodatkowych objawów, takich jak oznaki choroby lub bólu, jest to normalne rozwojowo i nie ma powodów do obaw.