Artykuły z kategorii: Wszystko o dziecku
Guz odebrał Gracjance radość z dorastania - pomóż jej w walce z chorobą!
Człowiekowi wydaje się, że ma w życiu problemy, dopóki nie zachoruje jego dziecko. Kiedy dowiadujesz się, że Twoja córka lub syn ma straszliwą chorobę, świat zatrzymuje się w miejscu. Gorzkie łzy napływają do oczu, zaczyna brakować Ci tchu, a serce pęka na pół... Wszystko inne w jednej sekundzie staje się po prostu błahe... Człowiek marzy o pieniądzach i podróżach, my dziś już wiemy, że szczęście to zdrowe dzieci.
Edukacja seksualna dziecka w trzech krokach
Rodzicielstwo to jedna z najważniejszych ról, jakie przychodzi odegrać nam w życiu. Inna w stosunku do pozostałych ról, bo nie podlega żadnym egzaminom poprawkowym. Na swój sposób trudna, bo nie daje możliwości przestudiowania najmądrzejszych ksiąg świata, by przygotować się do nadchodzących wyzwań. Czerpiemy z wiedzy naszych przodków, z mądrych poradników o wychowaniu dzieci, obserwujemy otaczającą nas rzeczywistość, jednak wciąż jesteśmy świadomi, że każdy przypadek jest inny, wyjątkowy.
Krótkowzroczność u dzieci i metody spowalniania jej postępu
Początek roku szkolnego to właściwy moment, kiedy powinniśmy zbadać wzrok naszych dzieci. Duży nacisk na efektywność edukacji, praca w bliży, czytanie, pisanie i korzystanie z urządzeń elektronicznych, a co za tym idzie mniej czasu spędzanego na świeżym powietrzu nie działają korzystnie na ich wzrok. Dobre widzenie jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania i rozwoju, dlatego wizyta u specjalisty ochrony wzroku powinna stanowić stały punkt w kalendarzu każdego rodzica, kiedy rozpoczynamy nowy rok szkolny.
Jakie zachowanie dziecka powinno zaniepokoić rodziców po powrocie do szkoły?
Pierwszy dzwonek usłyszany na żywo w szkolnych murach – co oznacza to dla dzieci? Dla wielu z nich to radość ze spotkania z kolegami i koleżankami z klasy, wspólne spędzanie przerw, zabawy na szkolnym podwórku. Dla niektórych jednak powrót na szkolne korytarze może być trudny. Co powinno zaniepokoić rodziców w zachowaniu dziecka, jak możemy je wspierać w powrocie do stacjonarnej nauki?
- Reklama
Wakacje z dzieckiem bez stresu – czy to możliwe?
Na wakacjach z dzieckiem może wydarzyć się wiele: nieprzewidziana infekcja, skaleczenie, poparzenie czy reakcja alergiczna. Co może uchronić rodziców przed niechcianym stresem w trakcie zasłużonego urlopu? Odpowiedź jest jedna – walizka spakowana z rozsądkiem. Czego nie może w niej zabraknąć?
Czym są zaburzenia SI?
O zaburzeniach SI słyszał zapewne niejeden rodzic. Czym są zaburzenia SI? Jak je zdiagnozować? Czy są powodem do niepokoju?
Cukrzyca typu 1 i jej neuropoznawcze konsekwencje u dzieci
Cukrzyca jest schorzeniem metabolicznym, którego konsekwencje mogą dotykać wielu narządów i organów, stąd bardzo istotna jest wczesna diagnoza i rozpoznanie. Obecnie coraz częściej cukrzyca typu 1 diagnozowana jest u małych dzieci, co jest szczególnie niekorzystne dla ich prawidłowego rozwoju. Zauważa się wpływ cukrzycy typu 1 na procesy poznawcze u dziecka, powodując zaburzenia uwagi, koncentracji i pamięci.
Jak biały szum działa na dziecko?
Pod pojęciem białego szumu rozumie się dźwięki monotonne, bez gwałtownych zmian w głośności czy natężeniu, które imitując odgłosy słyszane przez dziecko w życiu płodowym, mają za zadanie działać uspokajająco i wyciszająco, pomagać w zasypianiu, a nawet pomagać w łagodzeniu bólu i napięcia. Obecnie dostępnych jest wiele urządzeń i aplikacji emitujących biały szum i choć praktyka potwierdza jego skuteczność, specjaliści wciąż mają wątpliwości odnośnie do wpływu białego szumu na rozwój słuchu czy rozwój psychiczny u dziecka.
Suplementacja witaminy D w okresie wiosennym
Suplementacja witaminy D kojarzy się nam przede wszystkim z okresem jesienno-zimowym. Nie powinniśmy jednak zapominać o suplementacji witaminą D również w okresie wiosennym, a niekiedy i latem.
Rodzicielstwo w czasie pandemii, czyli jak radzić sobie z dzieckiem w izolacji
W związku z aktualną sytuacją, związaną z zagrożeniem epidemicznym w kraju, rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej nauka odbywa się w domu za pomocą środków komunikacji elektronicznej. Co jednak zrobić, kiedy dziecko ma czas wolny? Jak reagować na złe zachowania? Jak zorganizować dziecku dzień? Czego unikać? To pytania, które zadaje sobie obecnie wielu rodziców.
- Reklama
Reakcja anafilaktyczna po ugryzieniu owada – kilka sekund, które ratuje życie
Ugryzienie owada może wywołać groźną dla życia reakcję organizmu znaną jako reakcja anafilaktyczna. Co zrobić, jeśli Twoje dziecko użądli pszczoła lub ugryzie owad? Jak poradzić sobie z pieczeniem, świądem i puchnięciem? Kiedy niezwłocznie udać się na pogotowie?
Badania nad autyzmem – co już wiedzą naukowcy?
O autyzmie słyszał zapewne każdy rodzic – czy to w najbliższym otoczeniu, w rodzinie czy w szkole. Czym jest autyzm? Jak jest diagnozowany? Na co zwrócić uwagę, jeśli u dziecka zostanie zdiagnozowany autyzm?
Dogoterapia jako element wspomagania dziecka niepełnosprawnego
Niepełnosprawność u dzieci jest niekorzystnym zjawiskiem głównie ze względu na fakt, że na czas wczesnego dzieciństwa przypada okres najszybszego rozwoju dziecka. Wszelkie ograniczenia w tym zakresie powodują zahamowanie prawidłowego rozwoju, opóźniając jednocześnie jego postępy w stosunku do rówieśników. Jedną z metod terapii chętnie stosowanych w rewalidacji i rehabilitacji dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi jest dogoterapia, czyli terapia z wykorzystaniem obecności psa.
Helicobacter pyroli a zmiany w błonie śluzowej – poznaj powiązania!
Helicobacter pyroli swoją obecnością w układzie pokarmowym człowieka może doprowadzić do szeregu zmian o charakterze patologicznym. W toku rozwoju i pogłębianie się nieprawidłowości może dojść do pojawienia się wielu schorzeń stanowiących bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia oraz życia człowieka, w tym do rozwoju choroby wrzodowej raka żołądka oraz chłoniaka typu MALT poza układem pokarmowym. Do zakażenia bakterią dochodzi najczęściej w wieku dziecięcym, kiedy to widoczne są już pierwsze patologiczne zmiany w obrębie błony śluzowej.
Grypa pod lupą, czyli jak wygląda grypa z laboratoryjnego punktu widzenia
Grypa jest sezonową chorobą zakaźną, której powikłania mogą znacząco wpłynąć na pogorszenie się stanu zdrowia naszego organizmu i mogą być znacznie oddalone w czasie. Trudność w leczeniu polega na zdolności wirusa do licznych transformacji, stąd konieczny jest coroczny kompleksowy przegląd dominujących szczepów oraz modyfikacja składu szczepionek stanowiących obecnie najskuteczniejszą metodę walki z wirusem – profilaktykę. Do zakażenia dochodzi głównie drogą kropelkową, jednak nie jest wykluczone zarażenie się przez kontakt z zainfekowaną powierzchnią.
Metoda Baby Led Weaning (BLW) – co to takiego?
Baby Led Weaning to alternatywna metoda wprowadzania do diety niemowlęcia pokarmów uzupełniających, której podstawę stanowi sposób karmienia oparty o samodzielny wybór dziecka.
Upadek dziecka: co wtedy robić, a czego nie?
Wbrew pozorom zdarzenie zdecydowanie częstsze, niż można tylko przypuszczać – upadek dziecka. Kilkulatek po upadku na ziemię zazwyczaj wstaje, otrzepuje się i jest w zdanie kontynuować zabawę, co jednak zrobić wtedy, kiedy z łóżka spada niemowlę? Jakie sygnały muszą po upadku dziecka wzbudzać niepokój u rodziców i kiedy bezapelacyjnie muszą oni zabrać malucha do lekarza, a kiedy mogą oni czujnie obserwować swoją pociechę w domu?
Niedoczynność tarczycy u dzieci
Problem niedoczynności tarczy jest obecnym i szerokim problemem populacyjnym. Ryzyko zachorowania na to schorzenie rośnie co prawda z wiekiem, jednak należy mieć na uwadze, że także dzieci są grupą, która dotknięta jest tym problemem. Co więcej, to właśnie ta grupa jest najbardziej narażona na negatywne konsekwencje niedoboru hormonów tarczycy w kontekście prawidłowego rozwoju całego organizmu, gdyż w konsekwencji niepodjęcia leczenia doprowadzić może do ciężkich i nieodwracalnych patologii i zaburzeń rozwojowych.
Wady postawy a wady wymowy
Organizm człowieka stanowi system połączonych ze sobą układów. Nieodpowiednie funkcjonowanie jednego z nich może mieć znaczący wpływ na rozwój wad oraz nieprawidłowości w innym jego obszarze. Wady postawy, spowodowane nieprawidłowościami w ułożeniu układu kostnego, mogą powodować asymetrie oraz deformacje i nieprawidłowe ułożenie w zakresie stawów żuchwowo-skroniowych, co bezpośrednio stanowi przyczynę powstawania wad zgryzu oraz wad wymowy.
Jakie nawyki warto wyrabiać u dzieci już w przedszkolu?
Organizm dziecka w wieku przedszkolnym każdego dnia intensywnie się rozwija i rośnie. Aby procesy te przebiegały w sposób prawidłowy i niezakłócony zarówno rodzice, jak i wychowawcy powinni poznać zasady dotyczące prawidłowego sposobu odżywiania dziecka oraz roli, jaką spełniają w jego życiu zajęcia ruchowe. Ekspert podkreśla też, jak ważne jest, aby poprzez dawanie przykładu, edukację i wyrabianie odpowiednich nawyków opiekunowie przyzwyczajali najmłodszych do prowadzenia właściwego trybu życia, traktując to jako inwestycję w ich przyszłość.