Wszystko o dziecku
Dlaczego dzieci płaczą podczas snu?
Kiedy niemowlę zaczyna płakać podczas snu, rodzice mogą martwić się, że coś jest nie tak. Jednak w większości przypadków ma to związek z fazą snu i dopóki dziecko nie ma dodatkowych objawów, takich jak oznaki choroby lub bólu, jest to normalne rozwojowo i nie ma powodów do obaw.
Co oznacza częste wystawianie języka przez niemowlaki?
Nawyki, świadomość i zdolność do naśladowania zachowań dorosłych zmieniają się wraz z wiekiem. Niemowlęta poniżej 6. miesiąca życia mogą instynktownie wystawiać język, podczas gdy dzieci powyżej tego wieku mogą to robić celowo.
Czym są zaburzenia SI?
O zaburzeniach SI słyszał zapewne niejeden rodzic. Czym są zaburzenia SI? Jak je zdiagnozować? Czy są powodem do niepokoju?
Bóle wzrostowe u dzieci, czyli kiedy ból powiązany jest z dorastaniem
U dzieci każdego rodzaju dolegliwości bólowe zazwyczaj niepokoją ich rodziców – są jednak pewnego rodzaju bóle, które zasadniczo stanowić powodu do obaw nie powinny. Mowa tutaj o bólach wzrostowych u dzieci: po czym więc można je rozpoznać i z czego tak w zasadzie wynikają bóle wzrostowe? Jak można pomóc dziecku, które doświadcza takiego właśnie problemu?
- Reklama
Regres snu u dwulatka – czym jest i jak sobie z nim poradzić?
Regres snu to zjawisko, które rodzica niejednego malucha przyprawia o zawroty głowy – opiekunom trudno w końcu pogodzić się z tym, że ich pociecha, która wcześniej przesypiała kamiennym snem całe noce, nagle zaczyna mieć trudności z zasypianiem. Dobra wiadomość jest taka – regres snu zazwyczaj dość szybko ustępuje. Jakie są jednak przyczyny tego, że rytm snu i czuwania u małego pacjenta nagle się zmienia?
Czy stulejka to powód do niepokoju?
O stulejce słyszał każdy. Jakie są przyczyny powstawania stulejki? Czy leczenie jest bolesne? Kiedy zgłosić się do lekarza?
Wszy, pchły, gnidy – zmora kolonii i wyjazdów
Wyjazdy na kolonie czy obozy to nie lada frajda dla dzieci. Niestety czasami zdarza się, że z wakacyjnego wyjazdu dziecko wraca z nieproszonymi gośćmi w postaci wszy, pcheł czy gnid.
Cukrzyca typu 1 i jej neuropoznawcze konsekwencje u dzieci
Cukrzyca jest schorzeniem metabolicznym, którego konsekwencje mogą dotykać wielu narządów i organów, stąd bardzo istotna jest wczesna diagnoza i rozpoznanie. Obecnie coraz częściej cukrzyca typu 1 diagnozowana jest u małych dzieci, co jest szczególnie niekorzystne dla ich prawidłowego rozwoju. Zauważa się wpływ cukrzycy typu 1 na procesy poznawcze u dziecka, powodując zaburzenia uwagi, koncentracji i pamięci.
COVID-19 u dzieci a choroba Kawasaki
Wraz z wybuchem pandemii COVID-19 pojawiały się informacje, że dzieci albo nie chorują, albo przechodzą chorobę praktycznie bezobjawowo. Od kilkunastu dni pojawiają się informacje wskazujące, że wśród dzieci diagnozuje się schorzenie przypominające zespół Kawasaki. Czy koronawirus ma z tym coś wspólnego?
Jak biały szum działa na dziecko?
Pod pojęciem białego szumu rozumie się dźwięki monotonne, bez gwałtownych zmian w głośności czy natężeniu, które imitując odgłosy słyszane przez dziecko w życiu płodowym, mają za zadanie działać uspokajająco i wyciszająco, pomagać w zasypianiu, a nawet pomagać w łagodzeniu bólu i napięcia. Obecnie dostępnych jest wiele urządzeń i aplikacji emitujących biały szum i choć praktyka potwierdza jego skuteczność, specjaliści wciąż mają wątpliwości odnośnie do wpływu białego szumu na rozwój słuchu czy rozwój psychiczny u dziecka.
- Reklama
Suplementacja witaminy D w okresie wiosennym
Suplementacja witaminy D kojarzy się nam przede wszystkim z okresem jesienno-zimowym. Nie powinniśmy jednak zapominać o suplementacji witaminą D również w okresie wiosennym, a niekiedy i latem.
Rodzicielstwo w czasie pandemii, czyli jak radzić sobie z dzieckiem w izolacji
W związku z aktualną sytuacją, związaną z zagrożeniem epidemicznym w kraju, rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej nauka odbywa się w domu za pomocą środków komunikacji elektronicznej. Co jednak zrobić, kiedy dziecko ma czas wolny? Jak reagować na złe zachowania? Jak zorganizować dziecku dzień? Czego unikać? To pytania, które zadaje sobie obecnie wielu rodziców.
2 kwietnia Światowy Dzień Świadomości o Autyzmie
Autyzm – każdy z nas słyszał, mało kto wie, czym naprawdę się objawia. W Polsce żyje 400 tysięcy osób z autyzmem. Dziś Światowy Dzień Autyzmu.
Siedmiomiesięczne dziecko zarażone koronawirusem
Coraz więcej potwierdzonych przypadków koronawirusa w Polsce. Jak poinformowało Ministerstwo Zdrowia, obecnie jest to 150 osób (stan z dnia 16 marca). Wśród nich znajduje się siedmiomiesięczne dziecko, które zaraziło się od swoich rodziców. Cała trójka znalazła się pod stałą obserwacją we wrocławskim szpitalu. Ich stan oceniany jest jako dobry.
Od czego uzależniony jest osiągany przez człowieka wzrost?
Wzrost, jaki osiąga dany człowiek, uzależniony jest od wielu różnych czynników. Wpływ na ostateczną wysokość ciała w przeważającej mierze mają geny, ale nie tylko – o wzroście decydują rozmaite hormony, jak i płeć. Nie bez znaczenia są jednak również i różnorodne czynniki środowiskowe – na osiągany przez człowieka wzrost wpływa bowiem jego dieta, ilość snu, jak i podejmowana przez niego aktywność fizyczna.
Niepokojące dane dotyczące otyłości wśród dzieci
Otyłość uznawana jest za plagę XXI wieku. Również wśród dzieci odnotowuje się coraz większą liczbę dzieci, które nie mają nadwagi, a zaawansowaną otyłość. Jakie kroki należy podjąć, aby przeciwdziałać temu niepokojącemu zjawisku?
Donosowa szczepionka przeciwko grypie
Grypa jest chorobą wirusową o ostrym przebiegu. Do zakażenia dochodzi poprzez drogę kropelkową, a czas pojawienia się objawów wynosi od 1 do 4 dni. Co sezon specjaliści opracowują nową szczepionkę na podstawie występujących wirusów w środowisku na półkuli północnej. Szczepienie jest stresujące nie tylko dla małego pacjenta, ale również rodzica.
Jakie mogą być wczesne objawy zaburzeń ze spektrum autyzmu?
Rozpoznanie zaburzeń ze spektrum autyzmu (w skrócie ASD od autism spectrum disorder) stawiane jest zazwyczaj dopiero u kilkuletnich, mających około 5-6 lat, dzieci lub nawet i jeszcze później. W przypadku tych problemów wyjątkowo ważne z kolei jest jak najwcześniejsze wdrażanie oddziaływań terapeutycznych u obarczonych nimi pacjentów – zwiększa to bowiem szansę na uzyskanie lepszego funkcjonowania tych dzieci w przyszłości. Pewne nieprawidłowości, które sugerować mogą ASD, widoczne mogą być nawet już u 3-latka: jakie więc problemy powinny zwrócić uwagę rodziców?
Jak zahamować krwawienie z nosa u dziecka?
Krwotoki z nosa są dość często występującą dolegliwością, wtedy jednak, kiedy pojawiają się one u dziecka, wzbudzają zwykle duży niepokój u jego rodziców. Większość z nich tymczasem można w dość łatwy sposób zahamować, pozostaje jednak pytanie: w jaki sposób to zrobić? Prościej niż mogłoby się wydawać, niezbędne jest jednak zachowanie przy tym spokoju – wytrącony z równowagi dorosły zdecydowanie nie będzie w stanie pomóc dziecku.
Gdy komary atakują… Domowe sposoby na odstraszanie owadów
Ciepło, duszno, wilgotno… Wakacje poza odpoczynkiem niejednokrotnie kojarzą się z komarami, których plaga zalewa kraj. Jak się przed nimi chronić? Co zrobić, aby ograniczyć ból i swędzenie?