Wiadomości z kategorii: Psyche
Trauma z dzieciństwa a dorosłe życie – nowe odkrycie naukowców
Czy traumatyczne wydarzenia z dzieciństwa mogą odcisnąć piętno na całe życie? Ta teza była powszechnie znana od lat, jednak mało było praktycznych dowodów. Dziś naukowcy jasno wskazują – traumatyczne wydarzenia z dzieciństwa wpływają na późniejsze życie.
Autyzm w Polsce: nowe możliwości terapeutyczne dla pacjentów!
Jak zrozumieć dziecko, u którego zdiagnozowano autyzm? Czy możliwe jest zastosowanie skutecznej, dostosowanej do konkretnych objawów terapii? Odpowiedź na to pytanie znaleźli naukowcy z Instytutu Nenckiego PAN w Warszawie.
Lepiej działać niż rozpaczać, czyli dlaczego rodzice nie powinni winić się za zaburzenia odżywiania u swoich dzieci
Zaburzenia odżywiania to wyzwanie dla całej rodziny. Rodzice często czują się winni chorobie dziecka, szukają błędów, które popełnili. Czy obwinianie kogokolwiek pomaga w leczeniu? Zdecydowanie nie. Na rozwinięcie się zaburzeń wpływają różnorodne czynniki. Prawda jest również taka, że często trudno jest określić, jaki wpływ na chorobę miało środowisko rodzinne.
Dziecięcy Telefon Zaufania – jak szukać pomocy?
Jeśli masz problemy w szkole, czujesz się gnębiony, nie jesteś szczęśliwy w towarzystwie rówieśników czy rodziny? Pamiętaj, że nie jesteś w tym sam!
- Reklama
Jak rozmawiać z dziećmi o wojnie?
Konflikt na Ukrainie pokazał nam, że nie tylko dorośli przechodzą przez piekło wojny w emocjonalny sposób. Jak zatem powinniśmy informować nasze pociechy o tym, co dzieje się za naszą wschodną granicą? Co robić aby nie narazić ich na nadmierny stres i strach?
14. Ogólnopolska Konferencja Psychoonkologiczna
Wydawnictwo Medforum przejęło organizację 14. Ogólnopolskiej Konferencji Psychoonkologicznej. Konferencja będzie poświęcona przede wszystkim psychoonkologii w okresie pandemii COVID - 19. Konferencją odbędzie sie w dniach od 4 do 5 marca 2022 roku.
Polska psychiatria dziecięca – najwyższy czas na zmiany!
Choroby psychiczne dotykają nie tylko dorosłych – stanowią również poważny problem wśród dzieci i młodzieży. Dzieci, podobnie jak dorośli, potrzebują specjalistycznej pomocy, udzielanej przez wykwalifikowanych specjalistów. Tych, niestety brakuje…
Zaburzenia zachowania u dzieci i młodzieży
Zaburzenia zachowania są jednymi z najczęstszych problemów, z którymi borykają się dzieci w wieku szkolnym oraz ich rodziny. Niezwykle ważna jest obserwacja dziecka, uważne słuchanie jego samego jak również psychologa, pedagoga szkolnego bądź wychowawcy, by w porę zauważyć problem. Wczesne rozpoznanie daje szansę na podjęcie odpowiednich działań- przede wszystkim psychoterapii, dzięki której można często uniknąć późniejszych powikłań wynikających z zaniedbania zaburzeń zachowania u dziecka.
Jak postępować z dzieckiem, które ma ADHD?
ADHD to jednostka, która związana jest z deficytami uwagi czy z nadruchliwością – wydawać by się mogło, że to dość błahy problem, w rzeczywistości jednak zdecydowanie tak nie jest. Rodzice dzieci obarczonych tą przypadłością niejednokrotnie poszukują wsparcia u różnych specjalistów ze względu na to, że zwyczajnie doświadczają oni różnych trudności w opiekowaniu się nadruchliwą pociechą. Jak więc powinno się postępować z dzieckiem, które ma ADHD?
Jakie mogą być wczesne objawy zaburzeń ze spektrum autyzmu?
Rozpoznanie zaburzeń ze spektrum autyzmu (w skrócie ASD od autism spectrum disorder) stawiane jest zazwyczaj dopiero u kilkuletnich, mających około 5-6 lat, dzieci lub nawet i jeszcze później. W przypadku tych problemów wyjątkowo ważne z kolei jest jak najwcześniejsze wdrażanie oddziaływań terapeutycznych u obarczonych nimi pacjentów – zwiększa to bowiem szansę na uzyskanie lepszego funkcjonowania tych dzieci w przyszłości. Pewne nieprawidłowości, które sugerować mogą ASD, widoczne mogą być nawet już u 3-latka: jakie więc problemy powinny zwrócić uwagę rodziców?
- Reklama
Autyzm atypowy – jego przyczyna może tkwić w wadliwych genach!
Autyzm jest całościowym zaburzeniem rozwoju, którego objawy powinny ujawnić się do 3. roku życia. W przebiegu autyzmu problem dotyczy głównie 3 obszarów: komunikowania się, interakcji społecznych oraz stereotypowych zachowań. Jeśli objawy autyzmu pojawiają się później i występują w niepełnym zakresie, to mówimy o tzw. autyzmie atypowym. Wówczas warto sięgnąć po badania genetyczne, ponieważ przyczyna występujących u dziecka zaburzeń może tkwić w wadliwych genach.
Objawy autyzmu u niemowląt
Autyzm – jedno z zaburzeń neurologicznych, które ujawnia się na początkowych etapach życia. Naukowcy nadal nie wiedzą, co jest przyczyną wystąpienia autyzmu, jednak twierdzą, że pierwsze jego objawy można zaobserwować już u niemowląt.
Rozwój psychiczny dziecka od 0 do 10 lat
Najnowsze wydanie bestsellerowego poradnika dla rodziców i specjalistów.
Konferencja "FAS w perspektywie psychosomatycznej"
W dniach 9-10 września 2015 r. odbędą się obchody XV Światowego Dnia FAS.
Zachowania samobójcze u dzieci
W społeczeństwie dość duży problem wśród dzieci i nastolatków stanowią samobójstwa. Niestety stale obserwuje się wzrost liczby samobójstw wśród młodych ludzi.
Zaburzenia psychiczne – czy mogą dotyczyć dzieci?
Zaburzenia psychiczne są częstsze w środowiskach dotkniętych biedą, wykluczeniem społecznym lub uzależnieniami oraz u dzieci wychowywanych w instytucjach.
"Psychoaktywne" dorastanie
Kim jestem? Ile mogę? Gdzie są granice? To pytania, które pojawiają się w życiu młodego człowieka, który zaczyna dorastać.
Przejawy lęku u dzieci
Dzieci niejednokrotnie przeżywają strach, który jest główną reakcją obronną w zetknięciu ze źródłem zagrożenia.
Rozwój psychiczny dziecka – okres przedszkolny
Na rozwój psychiczny dziecka wpływa wiele czynników. Szczególnie ważne są cechy anatomofizjologiczne ośrodkowego układu nerwowego oraz mózgu.
Rozwój psychiczny dziecka
Zgodnie z powszechnie przyjętą i stosowaną teorią rozwoju psychospołecznego dziecka E. Erkisona, można wyróżnić osiem podstawowych faz opisujących życie człowieka.