Psyche
Hortiterapia sposobem na stres dziecięcy – jak stosować ją na co dzień?
Terapia ogrodnicza, czyli hortiterapia to metoda na poprawę stanu psychicznego i fizycznego człowieka. Stymuluje wszystkie zmysły, pomaga ukoić stres, wspiera rozwój motoryki czy poprawia koncentrację. Stosuje się ją jako wsparcie leczenia konwencjonalnego u osób z różnego rodzaju niepełnosprawnościami fizycznymi i psychicznymi. Jest także doskonałą metodą wspierania rozwoju dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym, jak również nauki radzenia sobie z emocjami i stresem.
Kiedy i jak rozmawiać z dziećmi o śmierci?
Jako dorośli w naturalny sposób staramy się chronić nasze dzieci przed negatywnymi i przykrymi doświadczeniami. Mechanizm ten powoduje, że często odgradzamy je od różnych aspektów życia. Jednym z nich jest odchodzenie najbliższych. Jak wynika z Raportu o Dobrym Umieraniu, 73% [1] badanych Polaków nigdy nie rozmawiało o śmierci z dzieckiem. Statystyki te pokazują, jak trudny jest dla nas temat umierania. Warto jednak pamiętać, że podejmowanie niełatwych rozmów, paradoksalnie zmniejsza nasz lęk wobec śmierci.
Czy to bunt dziecka czy to już depresja?
Już nie tylko dorośli, ale także i dzieci mogą stać się ofiarami depresji. Depresja jest podstępna, nie tylko wpływa na obniżenie nastroju, oddziałuje również na myślenie oraz sposób funkcjonowania. Jak podaje WHO, w 2020 roku depresja była drugą najczęściej występującą chorobą na świecie, a do 2030 roku – będzie pierwszą. W 2022 roku na depresję cierpiało aż 4 mln Polaków, w tym aż 1 proc. dzieci w wieku przedszkolnym, 2 proc. dzieci w grupie 6-12 lat, i do 20 proc. w grupie młodzieńczej.
Trauma z dzieciństwa a dorosłe życie – nowe odkrycie naukowców
Czy traumatyczne wydarzenia z dzieciństwa mogą odcisnąć piętno na całe życie? Ta teza była powszechnie znana od lat, jednak mało było praktycznych dowodów. Dziś naukowcy jasno wskazują – traumatyczne wydarzenia z dzieciństwa wpływają na późniejsze życie.
- Reklama
Autyzm w Polsce: nowe możliwości terapeutyczne dla pacjentów!
Jak zrozumieć dziecko, u którego zdiagnozowano autyzm? Czy możliwe jest zastosowanie skutecznej, dostosowanej do konkretnych objawów terapii? Odpowiedź na to pytanie znaleźli naukowcy z Instytutu Nenckiego PAN w Warszawie.
Lepiej działać niż rozpaczać, czyli dlaczego rodzice nie powinni winić się za zaburzenia odżywiania u swoich dzieci
Zaburzenia odżywiania to wyzwanie dla całej rodziny. Rodzice często czują się winni chorobie dziecka, szukają błędów, które popełnili. Czy obwinianie kogokolwiek pomaga w leczeniu? Zdecydowanie nie. Na rozwinięcie się zaburzeń wpływają różnorodne czynniki. Prawda jest również taka, że często trudno jest określić, jaki wpływ na chorobę miało środowisko rodzinne.
Dziecięcy Telefon Zaufania – jak szukać pomocy?
Jeśli masz problemy w szkole, czujesz się gnębiony, nie jesteś szczęśliwy w towarzystwie rówieśników czy rodziny? Pamiętaj, że nie jesteś w tym sam!
Jak rozmawiać z dziećmi o wojnie?
Konflikt na Ukrainie pokazał nam, że nie tylko dorośli przechodzą przez piekło wojny w emocjonalny sposób. Jak zatem powinniśmy informować nasze pociechy o tym, co dzieje się za naszą wschodną granicą? Co robić aby nie narazić ich na nadmierny stres i strach?
14. Ogólnopolska Konferencja Psychoonkologiczna
Wydawnictwo Medforum przejęło organizację 14. Ogólnopolskiej Konferencji Psychoonkologicznej. Konferencja będzie poświęcona przede wszystkim psychoonkologii w okresie pandemii COVID - 19. Konferencją odbędzie sie w dniach od 4 do 5 marca 2022 roku.
Polska psychiatria dziecięca – najwyższy czas na zmiany!
Choroby psychiczne dotykają nie tylko dorosłych – stanowią również poważny problem wśród dzieci i młodzieży. Dzieci, podobnie jak dorośli, potrzebują specjalistycznej pomocy, udzielanej przez wykwalifikowanych specjalistów. Tych, niestety brakuje…
- Reklama
Edukacja seksualna dziecka w trzech krokach
Rodzicielstwo to jedna z najważniejszych ról, jakie przychodzi odegrać nam w życiu. Inna w stosunku do pozostałych ról, bo nie podlega żadnym egzaminom poprawkowym. Na swój sposób trudna, bo nie daje możliwości przestudiowania najmądrzejszych ksiąg świata, by przygotować się do nadchodzących wyzwań. Czerpiemy z wiedzy naszych przodków, z mądrych poradników o wychowaniu dzieci, obserwujemy otaczającą nas rzeczywistość, jednak wciąż jesteśmy świadomi, że każdy przypadek jest inny, wyjątkowy.
Zaburzenia zachowania u dzieci i młodzieży
Zaburzenia zachowania są jednymi z najczęstszych problemów, z którymi borykają się dzieci w wieku szkolnym oraz ich rodziny. Niezwykle ważna jest obserwacja dziecka, uważne słuchanie jego samego jak również psychologa, pedagoga szkolnego bądź wychowawcy, by w porę zauważyć problem. Wczesne rozpoznanie daje szansę na podjęcie odpowiednich działań- przede wszystkim psychoterapii, dzięki której można często uniknąć późniejszych powikłań wynikających z zaniedbania zaburzeń zachowania u dziecka.
Jak postępować z dzieckiem, które ma ADHD?
ADHD to jednostka, która związana jest z deficytami uwagi czy z nadruchliwością – wydawać by się mogło, że to dość błahy problem, w rzeczywistości jednak zdecydowanie tak nie jest. Rodzice dzieci obarczonych tą przypadłością niejednokrotnie poszukują wsparcia u różnych specjalistów ze względu na to, że zwyczajnie doświadczają oni różnych trudności w opiekowaniu się nadruchliwą pociechą. Jak więc powinno się postępować z dzieckiem, które ma ADHD?
Rodzicielstwo w czasie pandemii, czyli jak radzić sobie z dzieckiem w izolacji
W związku z aktualną sytuacją, związaną z zagrożeniem epidemicznym w kraju, rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej nauka odbywa się w domu za pomocą środków komunikacji elektronicznej. Co jednak zrobić, kiedy dziecko ma czas wolny? Jak reagować na złe zachowania? Jak zorganizować dziecku dzień? Czego unikać? To pytania, które zadaje sobie obecnie wielu rodziców.
Jakie mogą być wczesne objawy zaburzeń ze spektrum autyzmu?
Rozpoznanie zaburzeń ze spektrum autyzmu (w skrócie ASD od autism spectrum disorder) stawiane jest zazwyczaj dopiero u kilkuletnich, mających około 5-6 lat, dzieci lub nawet i jeszcze później. W przypadku tych problemów wyjątkowo ważne z kolei jest jak najwcześniejsze wdrażanie oddziaływań terapeutycznych u obarczonych nimi pacjentów – zwiększa to bowiem szansę na uzyskanie lepszego funkcjonowania tych dzieci w przyszłości. Pewne nieprawidłowości, które sugerować mogą ASD, widoczne mogą być nawet już u 3-latka: jakie więc problemy powinny zwrócić uwagę rodziców?
Nerwica u dziecka – jak sobie z nią poradzić?
Zaburzenia nerwicowe u dzieci przyjmują różne postacie trwającego wiele lat lęku, który nieleczony rzutuje na ich późniejszym życiu. Szacuje się, że w Polsce z nerwicą zmaga się co 5. dziecko. Dowiedz się, jak rozpoznać chorobę i jak ją leczyć.
Badania nad autyzmem – co już wiedzą naukowcy?
O autyzmie słyszał zapewne każdy rodzic – czy to w najbliższym otoczeniu, w rodzinie czy w szkole. Czym jest autyzm? Jak jest diagnozowany? Na co zwrócić uwagę, jeśli u dziecka zostanie zdiagnozowany autyzm?
Autyzm atypowy – jego przyczyna może tkwić w wadliwych genach!
Autyzm jest całościowym zaburzeniem rozwoju, którego objawy powinny ujawnić się do 3. roku życia. W przebiegu autyzmu problem dotyczy głównie 3 obszarów: komunikowania się, interakcji społecznych oraz stereotypowych zachowań. Jeśli objawy autyzmu pojawiają się później i występują w niepełnym zakresie, to mówimy o tzw. autyzmie atypowym. Wówczas warto sięgnąć po badania genetyczne, ponieważ przyczyna występujących u dziecka zaburzeń może tkwić w wadliwych genach.
Objawy autyzmu u niemowląt
Autyzm – jedno z zaburzeń neurologicznych, które ujawnia się na początkowych etapach życia. Naukowcy nadal nie wiedzą, co jest przyczyną wystąpienia autyzmu, jednak twierdzą, że pierwsze jego objawy można zaobserwować już u niemowląt.
Zaburzenia przemiany materii przyczyną opóźnionego rozwoju psychoruchowego u dziecka?
Zastanawia Cię, dlaczego Twój maluch pod względem ruchowym i intelektualnym rozwija się wolniej od pozostałych dzieci? Musisz wiedzieć, że wpływ na prawidłowy rozwój dziecka ma naprawdę wiele czynników, m.in. to, jak przebiega jego metabolizm, czyli wszystkie przemiany zachodzące w komórkach organizmu.