Przed ciążą
6 jesiennych porad dla ciężarnych, czyli jak dbać o siebie w sezonie infekcyjnym?
Coraz niższe temperatury, mniej promieni słonecznych, większa wilgotność powietrza, pogorszenie nastroju i spadek odporności – to główne wyzwania, jakie stawia przed nami okres jesienny. To szczególnie trudny czas zwłaszcza dla kobiet ciężarnych, które muszą dbać o siebie podwójnie. Położna Anna Suchecka-Marut podpowiada na co przyszłe mamy powinny zwrócić szczególną uwagę jesienią.
Matczyna fenyloketonuria
Na zespół matczynej fenyloketonurii chorują najczęściej młode kobiety. Jest to szereg niekorzystnych objawów, które pojawiają się u dziecka na skutek wysokich bądź bardzo wysokich stężeń fenyloalaniny we krwi matki.
Wirusowe infekcje w czasie ciąży
Ciąża jest wyjątkowym czasem w życiu kobiety. Niektóre infekcje wirusowe mogą powodować poważne skutki dla rozwoju płodu - np. różyczka, ospa wietrzna, HIV, wirusowe zapalenie wątroby typu B, opryszka(HSV), cytomegalia (CMV) i parwowirus B19. Groźne jest także zakażenie pasożytem Toxoplasma.
Objawy napięcia przedmiesiączkowego
Zespół napięcia przedmiesiączkowego występuje w drugiej fazie cyklu.
- Reklama
Zaburzenia rozwoju płci
Płeć człowieka to zespół cech somatycznych oraz psychicznych. Płeć rozróżnia kobietę od mężczyzny. Z punktu widzenia biologicznego płeć to zdolność organizmu do wytwarzania komórek rozrodczych. Psycholodzy natomiast rozumieją płeć jako spontaniczną gotowość do posługiwania się wymiarem płci w odniesieniu do siebie i świata.
Wpływ alkoholu na zdrowie prokreacyjne kobiet
Z danych GUS wynika, że najwięcej alkoholu spożywają kobiety z grupy wiekowej 20-29 lat, a więc ta grupa kobiet, która znajduje się w wieku rozrodczym.
Dlaczego przed miesiączką mamy wzmożony apetyt?
Zespół napięcia przedmiesiączkowego to okres dotyczący kilku dni przed okresem miesiączkowym.
Zespół policystycznych jajników- jakie niesie ze sobą zagrożenie?
Najczęstszym zaburzeniem hormonalnym występującym u kobiet jest zespół policystycznych jajników. Nazywany zespołem gdyż jego etiologia do dziś pozostaje niejasna. Zespół ten obejmuje szereg objawów związanych z zaburzeniem jajników. Niesie ze sobą szereg zagrożeń.
Czy możemy zaplanować płeć dziecka?
Według danych demograficznych obecnie rodzi się więcej chłopców niż dziewczynek.
Rodzaje testów ciążowych
Jednym z pierwszych objawów ciąży jakie kobieta może odczuwać to m.in. bóle brzucha, mdłości nabrzmiałe piersi.
- Reklama
Okres menopauzalny a zespół policystycznych jajników
Okres menopauzalny przebiega u każdej kobiety inaczej. Znaczący wpływ ma stan zdrowia oraz rozwój wielu chorób przewlekłych w tym nowotworowych.
Nowoczesne i świadome planowanie rodziny - 50 lat pigułki antykoncepcyjnej
Historia najskuteczniejszej i jednocześnie najłatwiejszej w stosowaniu metody antykoncepcyjnej – antykoncepcji hormonalnej – sięga połowy XX wieku. Swój dynamiczny rozwój zawdzięcza Pincusowi, Rockowi i Garcii, którzy w latach '50 XX wieku przeprowadzili pierwsze badania kliniczne potwierdzające jej skuteczność.
Zespół LUF - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie
Zespół luteinizacji niepękniętego pęcherzyka jajnikowego.
Torbiele endometrialne (czekoladowe) - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie
Wypełnione zhemolizowaną krwią torbiele, powstałe na podłożu zmian endometrialnych, tworzące się na powierzchni tkanki jajnikowej.
Torbiel jajnika - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie
Torbiel jajnika lub jajników jest najczęściej zmianą w jajniku, która powoduje wypełnianie się jajnika płynem surowiczym, krwią bądź inną zawartością otorbiona.
Pęknięcie torbieli jajnika - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie
Przerwanie ciągłości torebki torbieli jajnika.
Torbiele Nabotha - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie
Niewielkie, kilkumilimetrowe cysty na tarczy szyjki macicy.
Przegroda w macicy a ciąża
Przegroda w macicy to wada rozwojowa macicy powstała w okresie życia płodowego stwarzająca utrudnienia w zajściu w ciążę oraz jej donoszeniu.
Płodność po odstawieniu antykoncepcji hormonalnej
Powrót prawidłowych cykli owulacyjnych po odstawieniu antykoncepcji hormonalnej stosowanej w celach antykoncepcyjnych lub leczniczych.
Tabletka antykoncepcyjna - obniżona skuteczność
Zaburzenia funkcjonowania organizmu powodujące niedostateczne wchłanianie hormonów zawartych w tabletce antykoncepcyjnej.