Zaloguj
Reklama

Przed ciążą

Przeglądaj w kategorii Przed ciążą:
Reklama

Para planująca posiadanie dziecka powinna baczniej przyjrzeć się swojemu zdrowiu. Warto udać się do lekarza i wykonać zlecone badania. Do najważniejszych badań przed ciążą zalicza się: morfologię krwi, określenie grupy krwi i czynnika Rh, ogólne badanie moczu, badanie mocznika i kreatyniny, poziomu glukozy, warto wykonać także lipidogram.

Morfologia krwi służy do określenia ilości i jakości jej składników. Dzięki niej można wykryć niedokrwistość. Podczas ciąży czerwonych krwinek potrzeba więcej - żeby dostarczać tlen do wszystkich komórek przyszłej mamy i dziecka, dlatego tak ważny jest ich odpowiedni poziom. Ważne jest także badanie krwi pod kątem ilości krwinek białych - można wykluczyć wtedy leukocytozę. Leukocytoza to podwyższenie poziomu krwinek białych. Obniżenie ilości leukocytów to leukopenia. Z kolei Obniżenie ilości limfocytów nazywane jest limfopenią.

Niezwykle ważne jest także oznaczenie grupy krwi i czynnika Rh - dzięki temu można wykluczyć konflikt serologiczny. Sytuacja taka zachodzi wtedy, gdy przyszła mama ma grupę Rh ujemną, a płód Rh dodatnią, którą odziedziczył po ojcu. 


Ogólne badanie moczu ma na celu ocenę czy nerki pracują prawidłowo. Badanie pozwala wykryć stany zapalne i zakażenie w obrębie układu moczowego, wyklucza także obecność bakterii w moczu. Bakteriuria oznacza obecność bakterii w posiewie moczu - dla kobiet planujących ciążę powinno to być jedno z ważniejszych badań.
Warto także wykonać badanie mocznika i kreatyniny (parametry oznaczane w surowicy krwi), gdyż dokładniej oceniają funkcjonowanie nerek niż badanie moczu. 

Bardzo istotne są również badania tarczycy, diagnostykę można poszerzyć o fT3 i fT4. Zaburzenia tego gruczołu mogą wpłynąć na trudności z zajściem w ciążę, lub przyczynić się do poronień. 

Przed zajściem w ciążę warto zbadać stężenie glukozy we krwi. Zbyt wysoki poziom cukru może zaszkodzić dziecku.

Lipidogram służy do oceny lipidów w surowicy krwi. Warto zrobić to badanie, aby sprawdzić poziom cholesterolu i trójglicerydów.

Wśród badań w kierunku chorób zakaźnych warto wykonać: test WZW B, na różyczkę - jeśli kobieta nie chorowała na nią, koniecznie powinna się zaszczepić, toksoplazmozę, cytomegalię, test na obecność wirusa HIV.

U ginekologa przyszła mama powinna wykonać cytologię, USG dopochwowe oraz USG piersi.
Przed zajściem w ciążę warto także wybrać się do stomatologa, aby sprawdzić stan uzębienia i ewentualnie wyleczyć ubytki.
Kobieta powinna pomyśleć także o swoim sposobie odżywiania - należy dbać o odpowiednią wagę i ograniczać alkohol, słodycze oraz inne używki. 
Warto także poprzez aktywność fizyczną poprawić swoją kondycję.