Zaloguj
Reklama

Profilaktyka

Profilaktyka zdrowotna dziecka to działania, które mają na celu zapobieganie chorobom oraz wypadkom. Dzieci są bardzo wrażliwe na wirusy i bakterie, dlatego tak ważna jest profilaktyka.

Noworodek zaraz po urodzeniu posiada bierną odporność, jednak z czasem przeciwciała otrzymane od mamy w trakcie ciąży zanikają. Układ immunologiczny jest coraz słabszy, nie jest w stanie sam obronić się przed wirusami i bakteriami.

Szczepienia dzieci są jednym z podstawowych elementów profilaktyki zdrowotnej dziecka. Dzięki nim dziecko może być chronione przed groźnymi chorobami, które mogą mieć bardzo poważne konsekwencje zdrowotne. Jeśli nie wiesz po jakim czasie od urodzenia należy zaszczepić dziecko przeciw poszczególnym chorobom warto zapoznać się z kalendarzem szczepień, bądź skonsultować się z lekarzem pediatrą.

Zaraz po urodzeniu dziecko jest szczepione przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby typu B (WZW typu B) oraz gruźlicy. W drugim miesiącu życia podawana jest szczepionka przeciwko błonicy, tężcowi, krztuścowi, Hib, WZW typu B. Zaleca się także szczepionki płatne przeciwko pneumokokom i rotawirusom.

Warto szczepić dzieci - dzięki temu unika się groźnych chorób takich jak np. sepsa, którą najczęściej wywołują bakterie o dużej zjadliwości, tzn. meningokoki, pneumokoki lub paciorkowce.

Warto pamiętać, że dostępne są tzw. szczepionki skojarzone zawierające w jednej porcji szczepionki antygeny uodparniające przeciwko kilku chorobom jednocześnie. Pozwala to oszczędzić dziecku wielokrotnych ukłuć i uzyskać pełne uodpornienie w stosunkowo krótkim czasie.

Jedną z metod profilaktyki zdrowotnej dziecka jest inhalacja. Kiedy można inhalować niemowlę? Lepsze dla naszego maluszka będzie używanie inhalatora, czy nebulizatora?

Profilaktyka zdrowotna odnosi się także do innych działań, które mają na celu zapobieganie innym chorobom. Jest to całokształt działań, które wpływają na zdrowie dziecka. Nawet jeśli dziecko nie choruje ważne jest przeprowadzanie bilansu zdrowia dziecka. Informacje, w jakich okresach życia należy przeprowadzić bilans zdrowia dziecka znajdują się w książeczce zdrowia dziecka.