Profilaktyka zdrowotna
Probiotyki – Fakty i Mity
Probiotyki promowane są jako produkty pozytywnie wpływające na zdrowie. Czy istotnie tak jest? Jakie faktyczne korzyści daje ich spożywanie? Kiedy należy je stosować? Jakie wybrać? Czy stosowanie probiotyków jest bezpieczne? Na te pytania coraz częściej próbują sobie odpowiedzieć lekarze i pacjenci.
Szczepionka przeciwko wirusowi HPV zarejestrowana także dla chłopców
Amerykańska Food and Drug Administration zarejestrowała szczepionkę przeciwko wirusowi HPV jako skuteczną oraz bezpieczną u chłopców i mężczyzn w wieku od 9 do 26 lat.
Powszechne szczepienia przeciwko rotawirusom zmniejszają liczbę hospitalizacji z powodu ostrych biegunek
Liczne badania udowodniły, że koszt ewentualnego corocznego szczepienia przeciwko rotawirusom całej populacji niemowląt jest znacznie niższy niż późniejsze koszty hospitalizacji z powodu biegunek rotawirusowych.
Zapobieganie malarii poprzez profilaktyczne stosowanie różnych zestawów leków
Metodą podwójnie ślepej próby kontrolowanej placebo porównano skuteczność zapobiegania malarii u dzieci poprzez stosowanie jednego z trzech schematów chemioprofilaktyki.
- Reklama
Chorzy na celiakię mogą gorzej odpowiadać na szczepienie przeciwko wzw B
Pacjenci z potwierdzoną celiakią często nie wytwarzają należnej odporności przeciwko wzw B, nawet po podaniu 3 dawek szczepionki.
Skuteczność szczepionki przeciwko grypie sezonowej w zapobieganiu grypie epidemicznej A/H1N1
Szczepienia są najlepszą metodą zapobiegania grypie, ale na dzień dzisiejszy konieczne jest jednoczesne stosowanie dwóch szczepionek: przeciwko grypie sezonowej i epidemicznej A/H1N1.
Poszerzenie kalendarza szczepień dla dzieci z grup ryzyka
Omówienie rozporządzenia Ministra Zdrowia poszerzającego kalendarz szczepień refundowanych ze środków budżetowych
Rotawirusy: Jak szczepić, aby to było skuteczne?
Aktualnie większość światowych grup ekspertów, na czele z amerykańskim AAP (American Academy of Pediatrics), zaleca stosowanie szczepienia przeciwko rotawirusom jako rutynowego szczepienia dla każdego zdrowego niemowlęcia.
Probiotyki w profilaktyce NEC u wcześniaków
W maju 2007, w jednym z najbardziej prestiżowych czasopism medycznych świata "The Lancet", opublikowano przegląd badań poświęconych zagadnieniu stosowania probiotyków w profilaktyce martwiczego zapalenia jelit (NEC) u wcześniaków urodzonych przed 33 tygodniem i z masą poniżej 1500 g.
Prebiotyki w profilaktyce infekcji u dzieci
Oprócz korzystnych działań na czynność przewodu pokarmowego, prebiotyczne oligosacharydy GOS/FOS, dodawane do niektórych nowoczesnych mieszanek mlecznych, mają prawdopodobnie dodatkowe działanie zmniejszające częstość infekcji u dzieci.
- Reklama
Mleko sojowe w profilaktyce alergii na białka mleka krowiego
Mleko sojowe jest preparatem mlekozastępczym, produkowanym na bazie białek roślinnych izolowanych z soi.
Mieszanki mlekozastępcze - hydrolizat serwatki z prebiotykiem
Dostępny na polskim rynku serwatkowy hydrolizat wysokiego stopnia (Bebilon Pepti 1 i Bebilon Pepti 2) od roku 2006 ma zmodyfikowany skład. Dodano do niego składnik oligosacharydowy GOS/FOS mający funkcję prebiotyku.
Gluten w diecie niemowląt karmionych naturalnie - zasady wprowadzania
Karmienie naturalne jest zasadniczo formą diety bezglutenowej, ponieważ spożywany przez matkę gluten przechodzi do mleka w zaledwie śladowych ilościach.
Prebiotyki jako profilaktyka alergii
Nie ulegające trawieniu węglowodany, najczęściej frukto- i galaktooligosacharydy, których korzystne działanie biologiczne polega na stymulowaniu wzrostu określonych typów bakterii jelitowych, są nazywane prebiotykami.
Prebiotyki - nowoczesny suplement diety
Prebiotyki (nie mylić z probiotykami!) to nie ulegające trawieniu w przewodzie pokarmowym węglowodany, najczęściej frukto- i galaktooligosacharydy, których korzystne działanie biologiczne polega na stymulowaniu wzrostu określonych typów bakterii jelitowych.
Lactobacillus GG jako dodatek do antybiotykoterapii
Zapobieganie biegunce poantybiotykowej jest jednym z najlepiej poznanych i udokumentowanych działań probiotyków, a zwłaszcza szczepu Lactobacillus GG (LGG).
Lactobacillus GG jako suplement diety
Lactobacillus rhamnosus GG (ATCC 53103), znany bardziej jako Lactobacillus GG, lub po prostu LGG, jest jednym z najlepiej poznanych probiotyków. Jest to specyficzny szczep bakterii o szczególnie dobrze udokumentowanych korzystnych działaniach na organizm człowieka.
Probiotyki jako suplement diety
Probiotykami nazywamy preparaty lub produkty zawierające wystarczającą liczbę żywych, ściśle zdefiniowanych drobnoustrojów, które wywierają korzystny efekt zdrowotny na organizm człowieka.
Szczepienia ochronne u dziecka z mukowiscydozą
Mukowiscydoza jest przewlekłą chorobą o podłożu genetycznym. Może ona w znaczący sposób upośledzać stan zdrowia dziecka.
Pneumokoki - czy szczepić dzieci powyżej 2 lat
Pneumokoki (Streptococcus pneumoniae), są bakteriami powodującymi u dzieci poważne infekcje, takie jak zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych, posocznice, czy zapalenia płuc.