Profilaktyka zdrowotna
Nowa ścieżka rozwoju dla start-upów – ruszył konkurs Mother and Child Startup
W dniu 12 maja br. podczas konferencji ImpactCEE, dr Tomasz Maciejewski – Dyrektor Instytutu Matki i Dziecka ogłosił projekt Mother and Child Startup Challenge. Jest to konkurs, który redefiniuje podejście i możliwości startupów medycznych wobec współpracy z publicznym sektorem healthcare.
5 (nieoczywistych) rad dla alergików
O tym, że alergicy powinni stosować preparaty przeciwhistaminowe, czy też, że podczas alergii na pyłki należy ograniczać czas spędzany na zewnątrz wiedzą wszyscy. Ale kto wie, że chcąc zadbać o oczy, powinniśmy regularnie czyścić…nos? Tę i inne niestandardowe informacje przekazuje dr n. med. Marta Kołacińska-Flont, specjalista alergologii.
Grypa nie odpuszcza - w drugim tygodniu kwietnia zarejestrowano w Polsce ponad 120 tys. zachorowań!
Dzieci chorują na grypę trzy razy częściej, niż dorośli i są szczególnie narażone na ciężki przebieg choroby, ale także na rozwój powikłań pogrypowych. [1] Warto zwrócić uwagę, że okresem wzmożonej zachorowalności na grypę jest wiosna. Jak pokazują najnowsze dane Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego w dniach od 8 do 15 kwietnia 2022 r. zarejestrowano w Polsce ogółem 120.649 zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę. Tak wysoki wskaźnik zachorowalności pokazuje, jak ważne są szczepienia przeciwko grypie. Pomimo wykazanej skuteczności szczepień przeciwko grypie, jak wykazują szacunki Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy w grupie wiekowej 0-4 zaszczepionych zostało jedynie 2,8% dzieci, natomiast w grupie wiekowej 5-14 około 2,6%, to prawie tak niewiele jak w poprzednim sezonie.
Strzeż się boreliozy wiosną – kleszcze budzą się do życia
Borelioza jest chorobą zakaźną, przenoszoną na człowieka przez kleszcze, małe pajęczaki żywiące się krwią zwierząt. Możemy się jej nabawić podczas spacerów po lesie lub przebywania na świeżym powietrzu. Wywołuje ją krętek Borrelia Burgdorferi, który atakuje zarówno ludzi, jak i zwierzęta. W ostatnich latach w wielu krajach europejskich oraz na kontynencie amerykańskim rejestruje się lawinowo zwiększającą się liczbę rozpoznanych przypadków boreliozy. Przyczyną może być globalne ocieplenie.
- Reklama
Europejski Tydzień Szczepień (25-30 kwietnia 2022 r.)
W dniach 25-30 kwietnia br. obchodzić będziemy kolejny Europejski Tydzień Szczepień (ang. European Immunization Week; EIW), którego organizatorem jest Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). W swoim przekazie promuje podstawowe przesłanie, że szczepienia ochronne są niezbędne do zapobiegania chorobom zakaźnym oraz tym samym do ochrony życia. Hasło przewodnie tegorocznego Tygodnia Szczepień to: „Długie Życie dla Wszystkich”.
Aplikacja LikarPL – przełom bariery językowej w hospitalizacji pacjentów z Ukrainy
Instytut Matki i Dziecka (skr. IMiD) jest wyspecjalizowanym ośrodkiem prowadzącym działalność kliniczną, badawczą i naukową. Dzięki inicjatywie Instytutu we współpracy z Ministerstwem Zdrowia, szpitale w Polsce otwierają się na innowacje dla pacjentów Ukrainy! Z dniem 31 marca 2022 r. Ministerstwo Zdrowia wdrożyło najnowszą aplikację – LikarPL, która ułatwi kontakt obywateli Ukrainy z lekarzami w polskich placówkach medycznych.
Opryszczka czyli popularne "zimno na ustach" – to musisz wiedzieć!
Opryszczka, czyli tzw. „zimno” to nic innego jak mało przyjemna infekcja wirusowa, wywoływana przez wirus Herpes simplex (HSV). Infekcja wirusowa rozwija się przez kilka dni a jej objawem jest pojawienie się charakterystycznych zmian w obrębie czerwieni wargowej.
Uproszczona ścieżka dla lekarzy z Ukrainy. Silny zastrzyk dla polskiej ochrony zdrowia
W zeszłym roku ponad 4,1 tys. Ukraińców uzyskało w Polsce zezwolenia na pracę w opiece zdrowotnej i pomocy społecznej. W tym roku przedstawicieli zawodów medycznych ze Wschodu może być więcej. Lekarze, dentyści, pielęgniarki i ratownicy medyczni z Ukrainy, którzy uciekli przed wojną do Polski, mogą w uproszczonym trybie uzyskać zgodę na wykonywanie zawodu w naszym kraju. Część wymaganych dokumentów mogą dostarczyć dopiero w ciągu pół roku po zakończeniu konfliktu zbrojnego – wynika z komunikatu Ministerstwa Zdrowia. Medycy z Ukrainy to szansa na zapełnienie luk w szpitalach, które teraz podbija nie tylko pandemia, ale też zwiększona liczba pacjentów z zagranicy.
Kalendarz szczepień w pierwszym roku życia dziecka
Szczepienia były krokiem milowym w pokonaniu wielu chorób – to właśnie dzięki nim udało się ograniczyć rozprzestrzenianie się polio, odry i innych chorób, które dziesiątkowały ludność.
Polio, gruźlica, WZW, odra – stare choroby, które wracają
Choroby, które jeszcze kilkadziesiąt lat temu wywoływały wiele zachorowań dziś zostały niemalże wyparte poprzez obowiązkowe szczepienia. Czy polio, gruźlica, WZW i odra nadal są dla nas groźne?
- Reklama
Jak prawidłowo dbać o oczy zimą?
Zima to wymagający czas dla całego ludzkiego organizmu. Również nasze oczy są w tym okresie narażone na wiele niekorzystnych czynników. W zimowych miesiącach często borykamy się z nadmiernym łzawieniem, pieczeniem czy uczuciem suchości oczu. Na kondycję narządu wzroku wpływ mają nie tylko warunki pogodowe, fatalna jakość powietrza czy ostre, zimowe słońce, ale też długotrwałe przebywanie w ogrzewanych pomieszczeniach i przy sztucznym oświetleniu. To wszystko sprawia, że w zimowych miesiącach powinniśmy szczególnie zatroszczyć się o nasz wzrok. Jak chronić oczy zimą?
Moje dziecko nie chce jeść – rady dla mam niejadków
Twoje dziecko nie chce jeść? Przyczyny niechęci do spożywania posiłków mogą być różne. Warto zastanowić się co jest przyczyną problemów z regularnym spożywaniem posiłku u naszej pociechy.
Flurona atakuje – jak uchronić się przed jednoczesnym zakażeniem COVID-19 i wirusem grypy?
Wraz z początkiem stycznia rozpoczyna się okres drastycznego wzrostu zakażeń wirusem grypy. Do tej pory na grypę i choroby grypopodobne w Polsce w sezonie 2021/2022 zachorowało ponad 1,5 mln osób, a liczba ta dynamicznie rośnie. To właśnie pomiędzy styczniem a marcem każdego roku obserwujemy szczyt zachorowań – tygodniowo przybywa nawet 100 000 nowych przypadków. [1]Dodatkowym czynnikiem motywującym do zaszczepienia się przeciw grypie powinna być rozwijająca się pandemia COVID-19. Dzięki jednoczesnemu szczepieniu przeciw obu chorobom możemy uchronić się przed fluroną (jednoczesnym zakażeniem COVID-19 i grypą), której pierwsze przypadki zostały zdiagnozowane w ostatnich dniach w Europie [2], a która według badań [3] spowodować może m.in. znacznie cięższy przebieg COVID-19 u pacjenta.
COVID-19: Większość Polaków posiada w domu termometr. Jednak tylko 42% użyje go w przypadku podejrzenia zakażenia
Z grudniowego badania opinii publicznej wynika, że blisko 70% Polaków ma w domu termometr do mierzenia temperatury ciała. Ponad 13% nie posiada takiego urządzenia, a przeszło 18% nie wie tego bądź nie pamięta o tym fakcie. Natomiast szczególnie niepokojące jest to, że więcej niż połowa rodaków nie chce mierzyć sobie temperatury ciała w przypadku podejrzenia zakażenia koronawirusem. Tylko nieco ponad 42% badanych jest gotowych skontrolować w ten sposób swój stan zdrowia. Do tego niezdecydowani stanowią w tym względzie lekko powyżej 2%.
COVID-19 u dzieci: jak zmniejszyć ryzyko zachorowania u najmłodszych?
Początkowo sądzono, że COVID-19 u dzieci przebiega raczej bezobjawowo – obecnie wiadome już jest to, że nie zawsze tak jest i nawet u najmłodszych pacjentów choroba może mieć ciężki przebieg, jak i dawać odległe powikłania. Ze względu na takie chociażby ryzyko warto podejmować działania, które zmniejszą ryzyko zachorowania na COVID-19 przez dziecko – jakie więc kroki rzeczywiście warto powziąć?
2 mld złotych dla szpitali pediatrycznych
Jak podaje Ministerstwo Zdrowia, konkurs Funduszu Medycznego na dofinansowanie infrastruktury szpitali pediatrycznych kosztować będzie aż 2 mld zł. Szpitale mogą wnioskować o modernizację, rozbudowę czy doposażenie oddziałów.
Pionierski produkt polskich naukowców do walki z wirusami
Czy spożywanie nowego suplementu diety przeciwko wirusom i bakteriom może uchronić społeczeństwo od kolejnej fali zachorowań? Dzięki pracy polskich naukowców jest to już możliwe.
Kolejna pula szczepionek przeciw grypie dostępna w aptekach w listopadzie
W listopadzie do aptek trafiają kolejne transze szczepionek przeciw grypie w łącznej liczbie około 300 tys. sztuk. W sumie w sezonie 2021/22 do Polski trafić ma pomiędzy 4-5 mln dawek, z czego 1,36 mln będzie dostępne w aptekach, 760 tys. zostanie przekazane do zakładów opieki zdrowotnej, zaś pozostała część znajdzie się w dyspozycji Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych. Kolejne transze będą pojawiać się sukcesywnie w aptekach. Warto podkreślić, że w tym sezonie grypowym dostępnych jest dwa razy więcej szczepionek niż w sezonie 2020/2021, kiedy to zakupiono 2,3 mln dawek. Dodatkowo Ministerstwo Zdrowia rozszerzyło listę bezpłatnych szczepień o kolejne grupy osób – 100% refundacji przysługuje kobietom w ciąży, natomiast z 50% zniżki mogą skorzystać dzieci od 6 miesiąca do 18 roku życia i dorośli z grup ryzyka powikłań pogrypowych.
Jedna czwarta Polaków zamierza zaszczepić się przeciwko grypie
W tym sezonie blisko jedna czwarta społeczeństwa zamierza zaszczepić się przeciwko grypie. Natomiast niecałe 60% Polaków nie chce tego robić. W tej grupie prawie jedna trzecia badanych boi się ewentualnych powikłań poszczepiennych, a niemal jedna czwarta zwyczajnie nie wierzy w skuteczność takiego środka ochronnego. Tylko nieliczni tłumaczą, że wolą unikać wizyt w przychodni podczas pandemii. Z kolei chęć przyjęcia szczepionki deklaruje jedna trzecia osób w pełni zaszczepionych przeciwko COVID-19 i prawie jedna dziesiąta niezaszczepionych. Eksperci przypominają, że w zeszłym sezonie taką ochronę zastosowało tylko 6% rodaków. I dodają, że czas pokaże, czy faktycznie te wyniki się potwierdzą i czy pójdzie za tym realne działanie.
Kaszel – domowe sposoby na męczącą dolegliwość
Kaszel – czy to suchy, czy mokry zawsze jest dokuczliwy. Na początku infekcji, można spróbować domowych sposób na walkę z kaszlem. Co można podać? Czego unikać? Kiedy zgłosić się do lekarza?