Zaloguj
Reklama

Profilaktyka zdrowotna

Przeglądaj w kategorii Profilaktyka zdrowotna:
Reklama

Profilaktyka zdrowotna to ogół działań mających na celu ochronę zdrowia. W odniesieniu do dzieci, profilaktyka zdrowotna związana jest ze szczepieniami. 
Noworodek zaraz po urodzeniu posiada bierną odporność, jednak z czasem przeciwciała otrzymane od mamy zanikają. Układ immunologiczny jest coraz słabszy - nie jest w stanie sam obronić się przed wirusami i bakteriami.
Zaraz po urodzeniu dziecko jest szczepione przeciw  wzw B oraz gruźlicę

W drugim miesiącu życia podawana jest szczepionka przeciwko błonicy, tężcowi, krztuścowi (DTPw) Hib, wzw B. Zaleca się także szczepionki płatne przeciwko pneumokokom i rotawirusom

Na przełomie 3 i 4 oraz 5 i 6 miesiąca powtarza się szczepionki z 2 miesiąca (bez wzw B), dokładając szczepionkę przeciwko polio (IPV), zaleca się także szczepionki na pneumokoki, rotawirusy. W siódmym miesiącu życia podawana jest szczepionka przeciw wzw B.

Na przełomie 13 i 14 miesiąca dziecko szczepione jest przeciwko odrze, śwince, różyczce. Zaleca się szczepienia przeciwko ospie wietrznej i pneumokokom. Między 16 a 18 miesiącem życia powtarza się szczepienia przeciwko błonicy, tężcowi, krztuścowi (DTPw) Hib, polio (IPV), zaleca się powtórzyć szczepienie przeciwko pneumokokom. 

Po ukończeniu przez dziecko drugiego roku życia zaleca się szczepienie przeciwko wzw A, które należy powtórzyć w wieku 3 lat.

Warto szczepić dzieci - dzięki temu unika się groźnych chorób takich jak np. sepsa, którą najczęściej wywołują bakterie o dużej zjadliwości, tzn. meningokoki, pneumokoki lub paciorkowce. Objawem sepsy są wybroczyny, czyli ciemnoczerwone plamy na skórze o różnej wielkości.

Warto pamiętać, że dostępne są tzw. szczepionki skojarzone zawierające w jednej porcji szczepionki antygeny uodparniające przeciwko kilku chorobom jednocześnie. Pozwala to oszczędzić dziecku wielokrotnych ukłuć i uzyskać pełne uodpornienie w stosunkowo krótkim czasie.
Profilaktyka zdrowotna odnosi się także do innych działań, które mają na celu zapobieganie innym chorobom. Jest to całokształt działań, które wpływają na zdrowie dziecka.