Zaloguj
Reklama

Pielęgnacja i rozwój

Rozwój dziecka zaczyna się już w łonie matki. Po przyjściu na świat, pojawiają się nowe umiejętności. Najważniejszy jest pierwszy rok życia dziecka. To właśnie wtedy zmiany w organizmie dziecka zachodzą bardzo intensywnie i szybko. W ciągu pierwszego roku życia dziecko wypowiada pierwsze sylaby, siada, raczkuje i zaczyna chodzić. Pojawiają się także pierwsze zęby mleczne, a dieta dziecka zostaje rozszerzona. Niemowlak zaczyna reagować na ludzi z otoczenia i na swoje imię. 
Jeśli rodzice obawiają się, że dziecko nie rozwija się prawidłowo, powinni skonsultować się z lekarzem pediatrą, który zbada dziecko i zleci niezbędne badania. Oprócz lekarza pediatry, rodzice powinni skonsultować się laryngologiem, dziecięcym neurologiem, okulistą. Każdy z tych specjalistów przebada dziecko i określi czy występują jakieś nieprawidłowości w rozwoju.
Należy także pamiętać, że niektóre etapy rozwoju mogą nastąpić szybciej lub z opóźnieniem.

Pielęgnacja 
Odpowiednia pielęgnacja dziecka przyczynia się do prawidłowego rozwoju. Pielęgnacja to ogół działań, które wpływają na utrzymanie zdrowia. Właściwa pielęgnacja dziecka to przede wszystkim zmiana pieluszek, używanie odpowiednich kosmetyków podczas kąpieli i przewijania. Skóra dziecka jest bardzo delikatna i wrażliwa. Skóra jest barierą ochronną, dlatego musi być właściwie pielęgnowana.