Pielęgnacja i rozwój
Rodzinna pielęgnacja skóry zimą na wesoło
Za oknem zima. Niektórzy ją kochają inni nienawidzą. Niemniej jednak każdy chce o swoje ciało zadbać, żeby na lato nie okazało się, że lepiej na słońcu się nie pokazywać. Nasza skóra uwielbia być dopieszczana w każdym wieku i niezależnie od płci.
Dysleksja może pojawić się zanim dzieci nauczą się czytać
Z nowych badań wynika, że zmniejszona aktywność mózgu związana z początkiem dysleksji, wydaje się rozwijać przed, a nie po tym, jak dziecko zaczyna czytać.
Pielęgnacja ciała zimą
W zimę należy szczególnie dbać o skórę, aby nie popękała podczas mrozu. Należy stosować kremy natłuszczające, które nie zawierają wody. Należy robić zabiegi na dłonie z parafiny, która chroni nasze dłonie przed mrozem. Na twarz należy używać kremy z filtrem UV ponieważ w zimę jest słońce, które silnie promieniuje, ponieważ odbija się od śniegu.
Jak depresja wpływa na interakcje pomiędzy matką a małym dzieckiem
Skutkiem depresji może być nie tylko zobojętnienie, ale i nadaktywność.
- Reklama
Pierwsze kąpiele niemowlaka
Przez dziewięć pierwszych miesięcy naturalnym środowiskiem dziecka w brzuchu mamy jest woda. Nic zatem dziwnego, że wszystkie noworodki uwielbiają kąpiel i jest ona jednym z najprzyjemniejszych codziennych rytuałów, jakim rodzice poddają swoje nowo narodzone pociechy.
Nie taki diabeł straszny… czyli niepokoje młodej mamy
Każda mama doskonale wie, ile cierpliwości i zaangażowania wymaga opieka nad małym dzieckiem. Nasze życie zostaje całkowicie przewartościowane i głównym priorytetem staje się dobro naszego dziecka. Chcemy, żeby maleństwo, któremu daliśmy życie, rosło zdrowe i bezpieczne.
Zaburzenia neurorozwojowe - co to oznacza i na co należy zwrócić uwagę obserwując rozwój dziecka
Zaburzenia neurorozwojowe to szerokie pojęcie obejmujące szereg nieprawidłowości zarówno rozwoju ruchowego, jak i intelektualnego oraz społecznego dziecka. Niejednokrotnie wczesne wykrycie takich zaburzeń może ułatwić właściwe postępowanie z dzieckiem oraz umożliwić dalszy niezaburzony rozwój.
Rozwój mowy u dziecka
Jednym z najczęstszych pytań zadawanych pediatrze jest pytanie o prawidłowość rozwoju intelektualnego małego dziecka, a zwłaszcza o rozwój mowy. W poniższym artykule, przeznaczonym zarówno dla rodziców jak i dla lekarzy, omówiono fizjologiczne etapy rozwoju mowy u dzieci. Podkreślono sytuacje w których należy pilnie skontaktować się ze specjalistą psychologii lub logopedii.
Jaki wpływ na rozwój dzieci ma ich kolejność narodzin? Część 2: następne dziecko w rodzinie
Druga część tekstu, poświęconego specyfice rozwoju dzieci w zależności od kolejności narodzin, przedstawia typowe cechy dzieci urodzonych jako drugie i trzecie w danej rodzinie.
Jaki wpływ na rozwój dzieci ma ich kolejność narodzin? Część 1: pierworodni
Kolejność narodzin ma istotny wpływ na charakter i rozwój dzieci. Poniższy artykuł przedstawia specyfikę rozwoju dziecka pierworodnego z podkreśleniem konsekwencji psychologicznych bycia najstarszym z rodzeństwa.
- Reklama
Rysunek dziecka jako element diagnostyki klinicznej
Analiza rysunku dziecka jest ważnym elementem diagnostyki psychologicznej, o którym powinni wiedzieć także lekarze. Artykuł prezentuje podstawowe zasady interpretacji rysunków dzieci w różnym wieku.
Rotawirusy: Czy mogę zaszczepić niemowlę?
Zakażenia rotawirusowe są szczególnie niebezpieczne dla małych dzieci. Stąd od lat próbowano stworzyć skuteczną szczepionkę przeciwko tym wirusom.
Przebieg rozwoju psychoruchowego dziecka
Aby zapoznać się z rozwojem dziecka oraz metodami jego badania należy przybliżyć sobie pojęcia charakteryzujące rozwój. Harmonijny, nieharmonijny, okresy oraz wiek rozwoju – te niewiadome wyjaśnia poniższy artykuł rozpoczynający cykl o rozwoju dziecka.
Astma oskrzelowa - kwalifikacja do zajęć wychowania fizycznego
Wysiłek fizyczny może być czynnikiem wyzwalającym napady kaszlu i duszności u dziecka z astmą oskrzelową. Problem kwalifikacji dziecka z astmą do zajęć wychowania fizycznego jest więc częstym problemem dla rodziców i nauczycieli.
Ocena rozwoju dziecka, część 1: od urodzenia do 6. miesiąca życia
Czy moje dziecko rozwija się prawidłowo? Czy jego aktualne zachowanie i umiejętności ruchowe są odpowiednie do wieku? Czy muszę pilnie pójść do neurologa dziecięcego? Na te i inne pytania odpowiada artykuł specjalisty ze Śląskiego Centrum Pediatrii w Zabrzu. W pierwszej części tekstu omówiono rozwój dziecka w pierwszych 6 miesiącach życia.
Przedwczesne dojrzewanie płciowe u dziewczynki
Przedwczesnym dojrzewaniem płciowym u dziewczynki nazywa się stan, w którym cechy dojrzewania płciowego pojawiają się przed ukończeniem 8 roku życia.
Wiek kostny opóźniony - objawy, diagnoza, leczenie
Określenie wieku kostnego jest jedną z metod określenia tzw. wieku biologicznego dziecka na podstawie oceny dojrzewania jego kości. Wiek biologiczny jest ogólnym miernikiem poziomu rozwoju dziecka W tym celu wykonuje się zdjęcie rentgenowskie lewego nadgarstka i porównuje się obraz rozwoju kości ze specjalnym atlasem. U noworodków i niemowląt można również w tym celu wykonać zdjęcie rtg kolana. Za pomocą wieku kostnego, stosując odpowiednie tabele lub programy komputerowe możliwe jest obliczenie wzrostu, jaki osiągnie dziecko w życiu dorosłym. Jest to również badanie przydatne w diagnostyce zaburzeń wzrastania.
Obrzezanie
Obrzezanie (circumcisio) jest to zabieg polegający na usunięciu napletka.
Opóźnione ząbkowanie - objawy, diagnoza, leczenie
Pierwsze zęby mleczne powinny pojawić się do 12 miesiąca życia dziecka. Drugie ząbkowanie – dotyczące już zębów stałych – zaczyna się około 6 roku życia i trwa aż do czasu wyrznięcia się ostatnich trzonowców tzw. zębów mądrości, aż do 17-30 roku życia.
Ciemiączko - przedwczesne zarastanie
Ciemiączko przednie zmniejsza się wyraźnie od 6 miesiąca życia dziecka. Zwykle ciemiączko zarasta w przedziale wieku 15-18 miesięcy, ale może zarosnąć całkowicie już w wieku 9 miesięcy.