Artykuły z kategorii: Inne tematy
Odczuwasz pieczenie oczu? Zadbaj o sen, a Twój organizm Ci za to podziękuje
Pieczenie oczu jest jedną z częstych dolegliwości związanych z narządem wzroku, która negatywnie wpływa na komfort widzenia. Jak wynika z badania [1] aż 8 na 10 Polaków skarży się na nieprzyjemne dolegliwości ze strony oczu, z czego aż 47 proc. badanych jako główny objaw wskazuje właśnie pieczenie. Ten fizyczny bodziec, odczuwany na co dzień, determinuje nastrój i powoduje jego obniżenie. Jakie powody kryją się za tak częstym pojawianiem się tego problemu oraz co zrobić, by wyeliminować go ze swojego stylu życia? Cennymi wskazówkami dzieli się Alina Adamowicz – terapeutka.
Jak postępować z krótkowzrocznością u dzieci?
Krótkowzroczność powoduje niezdolność do wyraźnego widzenia odległych obrazów i obiektów, takich jak np. tablica w klasie. Wada ta dotyka coraz większy odsetek dzieci i młodzieży, a niewykryta i niekontrolowana, może szybko i znacznie się pogłębiać. Dlatego w przypadku zaobserwowania pierwszych objawów krótkowzroczności u swojego dziecka ważna jest natychmiastowa reakcja: korekcja oraz kontrola progresji wady. Co znaczą oba pojęcia i czym się różnią?
Regularny sen – jak dbać o higienę snu u dzieci?
Sen to czas regeneracji organizmu, jego odpoczynku. Brak lub niedobór snu odbija się na wielu aspektach życia, prowadząc do nerwowości i rozdrażnienia. Odpowiednie warunki wokół wpływają na jakość snu. Czy wiesz, jak zapewnić zdrowy sen swojemu dziecku?
Test suchej kropli krwi - na czym polega i kiedy go wykonać?
Testy suchej kropli krwi kojarzą się z badaniami przesiewowymi noworodków, jednak nie każdy wie, że mogą być one wykonane u każdej osoby, niezależnie od wieku. Jest to badanie proste i mało inwazyjne dla pacjenta, a pomaga w diagnostyce chorób genetycznych. Lekarz wyjaśnia na czym polega test i jakie choroby pomaga zdiagnozować.
- Reklama
Czym jest mutyzm?
Mutyzm to rodzaj zaburzenia, kiedy dziecko lub osoba dorosła, pomimo rozwiniętego aparatu mowy nie artykułuje i nie rozmawia w określonych miejscach, sytuacjach. Gdzie szukać pomocy specjalisty?
Szukamy redaktorów do zdalnej współpracy
POSZUKUJEMY REDAKTORÓW DO WSPÓŁPRACY ZDALNEJTWORZENIE TREŚCI MEDYCZNYCH DLA WYDAWNICTWA MEDFORUMjeżeli masz doświadczenie w tworzeniu treści o tematyce medycznej,jesteś lekarzem lub jesteś powiązana/y z opieką medyczną,masz "lekkie pióro".
Guz odebrał Gracjance radość z dorastania - pomóż jej w walce z chorobą!
Człowiekowi wydaje się, że ma w życiu problemy, dopóki nie zachoruje jego dziecko. Kiedy dowiadujesz się, że Twoja córka lub syn ma straszliwą chorobę, świat zatrzymuje się w miejscu. Gorzkie łzy napływają do oczu, zaczyna brakować Ci tchu, a serce pęka na pół... Wszystko inne w jednej sekundzie staje się po prostu błahe... Człowiek marzy o pieniądzach i podróżach, my dziś już wiemy, że szczęście to zdrowe dzieci.
Krótkowzroczność u dzieci i metody spowalniania jej postępu
Początek roku szkolnego to właściwy moment, kiedy powinniśmy zbadać wzrok naszych dzieci. Duży nacisk na efektywność edukacji, praca w bliży, czytanie, pisanie i korzystanie z urządzeń elektronicznych, a co za tym idzie mniej czasu spędzanego na świeżym powietrzu nie działają korzystnie na ich wzrok. Dobre widzenie jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania i rozwoju, dlatego wizyta u specjalisty ochrony wzroku powinna stanowić stały punkt w kalendarzu każdego rodzica, kiedy rozpoczynamy nowy rok szkolny.
Wakacje z dzieckiem bez stresu – czy to możliwe?
Na wakacjach z dzieckiem może wydarzyć się wiele: nieprzewidziana infekcja, skaleczenie, poparzenie czy reakcja alergiczna. Co może uchronić rodziców przed niechcianym stresem w trakcie zasłużonego urlopu? Odpowiedź jest jedna – walizka spakowana z rozsądkiem. Czego nie może w niej zabraknąć?
Czym są zaburzenia SI?
O zaburzeniach SI słyszał zapewne niejeden rodzic. Czym są zaburzenia SI? Jak je zdiagnozować? Czy są powodem do niepokoju?
- Reklama
Cukrzyca typu 1 i jej neuropoznawcze konsekwencje u dzieci
Cukrzyca jest schorzeniem metabolicznym, którego konsekwencje mogą dotykać wielu narządów i organów, stąd bardzo istotna jest wczesna diagnoza i rozpoznanie. Obecnie coraz częściej cukrzyca typu 1 diagnozowana jest u małych dzieci, co jest szczególnie niekorzystne dla ich prawidłowego rozwoju. Zauważa się wpływ cukrzycy typu 1 na procesy poznawcze u dziecka, powodując zaburzenia uwagi, koncentracji i pamięci.
Jak biały szum działa na dziecko?
Pod pojęciem białego szumu rozumie się dźwięki monotonne, bez gwałtownych zmian w głośności czy natężeniu, które imitując odgłosy słyszane przez dziecko w życiu płodowym, mają za zadanie działać uspokajająco i wyciszająco, pomagać w zasypianiu, a nawet pomagać w łagodzeniu bólu i napięcia. Obecnie dostępnych jest wiele urządzeń i aplikacji emitujących biały szum i choć praktyka potwierdza jego skuteczność, specjaliści wciąż mają wątpliwości odnośnie do wpływu białego szumu na rozwój słuchu czy rozwój psychiczny u dziecka.
Suplementacja witaminy D w okresie wiosennym
Suplementacja witaminy D kojarzy się nam przede wszystkim z okresem jesienno-zimowym. Nie powinniśmy jednak zapominać o suplementacji witaminą D również w okresie wiosennym, a niekiedy i latem.
Reakcja anafilaktyczna po ugryzieniu owada – kilka sekund, które ratuje życie
Ugryzienie owada może wywołać groźną dla życia reakcję organizmu znaną jako reakcja anafilaktyczna. Co zrobić, jeśli Twoje dziecko użądli pszczoła lub ugryzie owad? Jak poradzić sobie z pieczeniem, świądem i puchnięciem? Kiedy niezwłocznie udać się na pogotowie?
Dogoterapia jako element wspomagania dziecka niepełnosprawnego
Niepełnosprawność u dzieci jest niekorzystnym zjawiskiem głównie ze względu na fakt, że na czas wczesnego dzieciństwa przypada okres najszybszego rozwoju dziecka. Wszelkie ograniczenia w tym zakresie powodują zahamowanie prawidłowego rozwoju, opóźniając jednocześnie jego postępy w stosunku do rówieśników. Jedną z metod terapii chętnie stosowanych w rewalidacji i rehabilitacji dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi jest dogoterapia, czyli terapia z wykorzystaniem obecności psa.
Helicobacter pyroli a zmiany w błonie śluzowej – poznaj powiązania!
Helicobacter pyroli swoją obecnością w układzie pokarmowym człowieka może doprowadzić do szeregu zmian o charakterze patologicznym. W toku rozwoju i pogłębianie się nieprawidłowości może dojść do pojawienia się wielu schorzeń stanowiących bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia oraz życia człowieka, w tym do rozwoju choroby wrzodowej raka żołądka oraz chłoniaka typu MALT poza układem pokarmowym. Do zakażenia bakterią dochodzi najczęściej w wieku dziecięcym, kiedy to widoczne są już pierwsze patologiczne zmiany w obrębie błony śluzowej.
Metoda Baby Led Weaning (BLW) – co to takiego?
Baby Led Weaning to alternatywna metoda wprowadzania do diety niemowlęcia pokarmów uzupełniających, której podstawę stanowi sposób karmienia oparty o samodzielny wybór dziecka.
Upadek dziecka: co wtedy robić, a czego nie?
Wbrew pozorom zdarzenie zdecydowanie częstsze, niż można tylko przypuszczać – upadek dziecka. Kilkulatek po upadku na ziemię zazwyczaj wstaje, otrzepuje się i jest w zdanie kontynuować zabawę, co jednak zrobić wtedy, kiedy z łóżka spada niemowlę? Jakie sygnały muszą po upadku dziecka wzbudzać niepokój u rodziców i kiedy bezapelacyjnie muszą oni zabrać malucha do lekarza, a kiedy mogą oni czujnie obserwować swoją pociechę w domu?
Niedoczynność tarczycy u dzieci
Problem niedoczynności tarczy jest obecnym i szerokim problemem populacyjnym. Ryzyko zachorowania na to schorzenie rośnie co prawda z wiekiem, jednak należy mieć na uwadze, że także dzieci są grupą, która dotknięta jest tym problemem. Co więcej, to właśnie ta grupa jest najbardziej narażona na negatywne konsekwencje niedoboru hormonów tarczycy w kontekście prawidłowego rozwoju całego organizmu, gdyż w konsekwencji niepodjęcia leczenia doprowadzić może do ciężkich i nieodwracalnych patologii i zaburzeń rozwojowych.
Wady postawy a wady wymowy
Organizm człowieka stanowi system połączonych ze sobą układów. Nieodpowiednie funkcjonowanie jednego z nich może mieć znaczący wpływ na rozwój wad oraz nieprawidłowości w innym jego obszarze. Wady postawy, spowodowane nieprawidłowościami w ułożeniu układu kostnego, mogą powodować asymetrie oraz deformacje i nieprawidłowe ułożenie w zakresie stawów żuchwowo-skroniowych, co bezpośrednio stanowi przyczynę powstawania wad zgryzu oraz wad wymowy.