Wiadomości z kategorii: Ciąża i poród
Jak dbać o kikut pępowiny? Dowiedz się już teraz!
Przez okres ciąży sznur pępowiny stanowi ważny łącznik między organizmem matki a dziecka. Tuż po porodzie pozostałość sznura pępowinowego, czyli kikut pępowiny, wymaga specjalnej troski. O co zadbać w czasie codziennej pielęgnacji, a co powinno nas zaniepokoić?
Czy sztuczna inteligencja pomoże wykryć ryzyko porodu wcześniaka?
Przedwczesny poród stwarza zagrożenie zarówno dla dziecka, jak i dla matki. Badania laboratoryjne i monitorowanie stanu zdrowia ciężarnej niejednokrotnie pozwalają na wykrycie symptomów zbliżającego się przedwczesnego porodu. Czy sztuczna inteligencja pozwoli na szybsze wykrycie problemu i reagowanie?
Jak prawidłowo myć ręce? Jak chronić się przed KORONAWIRUSEM?
W ostatnich dniach cała Polska żyje tylko jednym tematem: KORONAWIRUS. Jak wszyscy dobrze wiemy, ważne jest, aby w tym szczególnym czasie dbać o siebie, unikać tłumów, stosować się do zaleceń Ministerstwa Zdrowia, GIS-u oraz WHO, a także – jeśli tylko się da – zostać w domu. Nie zapominajmy jednak cały czas o tym, że powinniśmy cześciej myć ręce. Jak to zrobić prawidłowo? Spójrzcie na poniższą grafikę.
Co i kiedy może słyszeć płód?
Ciężarne kobiety zastanawiają się nad wieloma różnymi rzeczami – największe ich zainteresowanie zazwyczaj dotyczy zagadnień związanych ze zdrowiem dziecka, ich rozważania skupiają się jednak również i wokół innych tematów. Jednym z nich jest to, czy dziecko rozwijające się w matczynym słyszy dźwięki ze swojego otoczenia. Odpowiedź jest jedna: owszem, słyszy, aczkolwiek nie wszystkie i zwykle znacznie później, niż podejrzewają to jego rodzice. Co więc konkretnie słyszy płód i od kiedy ma to miejsce?
- Reklama
Dieta karmiącej matki: co powinna jadać karmiąca piersią kobieta?
Kobietom karmiącym, którym zależy na tym, aby mogły żywić swoje dziecko naturalnie jak najdłużej i by ich potomek otrzymywał jak najbardziej wartościowy pokarm, daje się wiele różnych rad. Zaleca się im m.in. rozpoczynanie karmienia jak najszybciej od porodu, jak i unikanie różnych używek w czasie laktacji, takich jak np. papierosy czy alkohol. Karmiące mamy nierzadko zastanawiają się jednak nad całkowicie innym aspektem: otóż jakie pokarmy są dla nich najkorzystniejsze w okresie karmienia piersią?
Lekarze biją na alarm: smog zagraża ciężarnym!
Zanieczyszczenie powietrza wpływa na komfort naszego życia i na zdrowie – o tym wiedzą nawet dzieci w przedszkolu. Okazuje się jednak, że smog może wpływać negatywnie również na rozwijające się w łonie matki dziecko.
Ogólnopolska kampania edukacyjna "Świadome macierzyństwo. Ciąża i dziecko"
Wystartowała kampania edukacyjna wydawnictwa The Point - "Świadome macierzyństwo. Ciąża i dziecko". Całość ukazała się 14 września w prasie, jako tematyczny dodatek specjalny w Gazecie Wyborczej, w wersji online na wpunktozdrowiu.pl oraz wielu portalach i wydarzeniach podejmujących tematykę macierzyństwa.
II edycja kampanii edukacyjnej „Ciąża. Świadome macierzyństwo”
Sierpień rozpoczął się pod znakiem Światowego Tygodnia Karmienia Piersią. Dziecko, ciąża i wyzwania związane z macierzyństwem stały się tematem najnowszej kampanii przygotowanej przez Warsaw Press.
3… 2… 1… Poród ! Co zabrać ze sobą do szpitala ?
Poród to niezwykle emocjonujące wydarzenie w życiu całej rodziny. Odpowiednie nastawienie psychiczne to jedna strona medalu. Zapewnienie sobie komfortu w tych trudnych chwilach, jest niezwykle istotne dla każdej kobiety. Warto wcześniej przygotować szpitalną torbę, aby nie przysparzać sobie nie potrzebnego stresu, kiedy leżąc w szpitalu należy prosić bliskich o odszukanie niezbędnych rzeczy.
Choroba hemolityczna u noworodków
Za rozwój choroby hemolitycznej u noworodków odpowiedzialny jest konflikt serologiczny w układzie Rh pomiędzy matką a dzieckiem. Matka z powodu niezgodności serologicznej, zaczyna wytwarzać przeciwciała odpornościowe przeciwko krwinkom dziecka, które przenikając przez łożysko do rozwijającego się płodu, niszczą jego krwinki.
- Reklama
Odczyn Coombsa
Konflikt serologiczny pomiędzy matką a dzieckiem może implikować niekorzystne zmiany w składzie krwi dziecka. W przypadku podejrzenia o chorobę hemolityczną lub też niedokrwistość hemolityczną, konieczne jest wykonanie badań laboratoryjnych, w tym między innymi odczynu Coombsa. Jest to test antyglobulinowy potwierdzający hemolizę u noworodka.
Jak zadbać o zdrowie mojego przyszłego dziecka? - czyli jakie działania należy podjąć, gdy planuje się ciążę
Nie płeć, nie kolor włosów czy oczu, ale zdrowie malucha jest dla rodziców najważniejsze. To ono spędza sen z powiek przyszłym i obecnym mamom. Dobre przygotowanie się do ciąży może przynieść poczucie kontroli i zniwelować niepotrzebny stres. Co może zrobić kobieta, aby zadbać o zdrowie przyszłego syna czy córki? Kiedy podjąć takie działania? I w końcu, na czym te działania mają polegać? Na te pytania odpowiadają eksperci programu Zdrowa ONA dr Ewa Mierzejewska z Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie oraz dr n. med. Grzegorz Południewski.
ABC rytmu przyszłej mamy i mamy karmiącej
Każda kobieta ma własny rytm dyktowany przez ciało i duszę. Podążanie zgodnie z nim jest dla niej wyzwaniem, szczególnie w okresie ciąży i karmienia, kiedy organizm poddawany jest intensywnym przemianom.
Konferencja "FAS w perspektywie psychosomatycznej"
W dniach 9-10 września 2015 r. odbędą się obchody XV Światowego Dnia FAS.
Patologie pierwszego trymestru ciąży
Diagnostyka prenatalna obejmuje ocenę budowy oraz stanu płodu w różnych okresach jego rozwoju. Podczas ciąży może dojść do różnego rodzaju patologii.
Czy podróżowanie samolotem jest bezpieczne dla kobiet w ciąży?
Według ekspertów amerykańskich sporadyczne podróże samolotem w ciąży są uważane za bezpieczne i nie ma żadnych danych, które pokazują, że podróż samolotem wpływa niekorzystnie przebieg ciąży.
Badania prenatalne nieinwazyjne w ciąży
Wiele kobiet będących w ciąży zastanawia się czy konieczne jest wykonywanie badań prenatalnych w wyznaczonych przez lekarza terminach.
Dieta kobiety ciężarnej - co jeść a czego unikać
Coraz więcej kobiet zwraca szczególna uwagę na swoją dietę, będąc w ciąży. Ma ona bardzo duży wpływ na przebieg ciąży, rozwój dziecka czy samopoczucie matki.
Poród w wodzie
Coraz więcej kobiet wybiera poród w wodzie, gdyż ma on bardzo dużo zalet zarówno dla matki jak i dziecka. Wybór tego sposobu porodu jest decyzją indywidualną dla każdej kobiety.
Poród w wodzie – dlaczego kobiety się na niego decydują?
Relksacyjne właściwości wody kojarzą się przyjemnie i zapewne przyciągają przyszłe mamy do skłonienia się w stronę porodów w wannach mimo, że mogą one kosztować nawet do kilku tysięcy złotych.