Porady specjalisty z kategorii: Ciąża i poród
Leukomalacja okołokomorowa (PVL) - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie
W przypadku dzieci urodzonych przed 32. tygodniem ciąży, tzw. wcześniaków, leukomalacja okołokomorowa, wykrywana jest w trakcie badania USG. Jest to jedna z najczęściej występujących i znanych form/zaburzeń, prowadzących do uszkodzenia mózgu u tych dzieci.
Karmienie piersią - przeciwwskazania
Karmienie piersią jest najlepszym sposobem żywienia noworodków i niemowląt. Pokarm kobiety w pełni zaspokaja zapotrzebowania niemowlęcia na wszystkie niezbędne składniki odżywcze, zapewniając mu prawidłowy rozwój. Wg światowej organizacji zdrowia WHO – do 6 miesiąca życia dziecko powinno być karmione wyłącznie piersią. Żadna mieszanka mleczna nie zastąpi mleka kobiecego, dlatego o ile to możliwe należy karmić piersią a zaprzestać jedynie gdy istnieją do tego istotne przeciwwskazania.
Badanie USG w ciąży
W ostatnich latach rozwój ultrasonografii prenatalnej pozwolił na lepsze obrazowanie płodu, dokładniejszą diagnostykę, co przekłada się na szybsze postawienie diagnozy i włączenie odpowiedniego leczenia.
Ospa wietrzna w ciąży - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie, bezpieczeństwo płodu
Ospa wietrzna jest bardzo popularną chorobą zakaźną. Wywołuje ją herpeswirus VZV. Jest ona szczególnie niebezpieczna dla kobiet ciężarnych. Można się nią zarazić bardzo szybko, a następuje to drogą kropelkową. Kobiety będące w ciąży powinny unikać kontaktu z osobami chorymi. Warto także zastanowić się nad szczepieniami przeciwko ospie wietrznej przed planowanym zajściem w ciążę gdy się na ospę nie chorowało bądź nie ma się co do tego pewności.
- Reklama
Karbamazepina podczas ciąży - czy można stosować?
Karbamazepina, zwłaszcza w niewielkich dawkach, jest jednym z bezpieczniejszym leków przeciwpadaczkowych stosowanych w ciąży. Wady rozwojowe w pewnym odsetku mogą występować również u kobiet zdrowych, dotycząc w populacji ogólnej 2-3 % dzieci. U kobiet przyjmujących leki padaczkowe odsetek ten wzrasta do 4-6 %, w zależności od przyjmowanych leków.
Ciąża u kobiet z dziecięcym porażeniem mózgowym
Schorzenie charakteryzujące się występowaniem zaburzeń ruchu i postawy, wynikających z trwałego, niepostępującego uszkodzenia mózgu we wczesnym stadium rozwoju.
Suplementacja żelaza u kobiet w ciąży
Uzupełnienie niedoboru żelaza u kobiet ciężarnych.
Prawdopodobne objawy ciąży
Objawy ciąży pojawiające się w I trymestrze ciąży
Wczesne objawy ciąży
Objawy pojawiające się w bardzo wczesnej ciąży mogące nasuwać przypuszczenie jej istnienia.
Kosmetyki w ciąży
Bezpieczne stosowanie kosmetyków podczas ciąży.
- Reklama
Higiena intymna w czasie ciąży
Szczególna dbałość o czystość krocza podczas ciąży.
Opryszczka wargowa w ciąży - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie
Zakażenie wirusem opryszczki zwykłej typu 1 (HSV-1, Herpes labialis)
Macica dwurożna a ciąża
Wrodzona wada anatomiczna macicy mogąca utrudniać proces zapłodnienia, zagnieżdżenia jak również prawidłowy rozwój i przebieg ciąży.
Astma w ciąży - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie
Astma to przewlekła choroba zapalna, mająca najczęściej podłoże alergiczne, objawiająca się dusznościami, kaszlem, świszczącym oddechem, występujących na skutek zaburzeń funkcjonowania układu oddechowego wynikających z towarzyszącego stanu zapalnego w oskrzelach.Czynnikami sprzyjającymi pojawieniu się astmy są: alergeny (roztocza kurzu domowego, pleśnie, sierść zwierząt), częste infekcje wirusowe, zmiany hormonalne jak również uwarunkowania genetyczne.
Alergie w ciąży - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie
Reakcja organizmu na działanie czynników zwanych alergenami (niektóre pokarmy, pyłki traw, roztocza kurzu domowego i inne) objawiająca się nieżytem nosa, pokrzywką a w najcięższych przypadkach astmą czy wstrząsem anafilaktycznym.
Ciąża po cięciu cesarskim
Kolejna ciąża po zakończeniu jednej z poprzednich poprzez cięcie cesarskie.
Pęknięcie krocza podczas porodu
Uszkodzenie tkanek krocza podczas porodu drogą pochwową w wyniku samoistnego pęknięcia lub nacięcia krocza.
Kontrolne badanie ginekologiczne po porodzie
Kontrolne badanie ginekologiczne u lekarza prowadzącego, na które należy bezwzględnie zgłosić się po zakończeniu okresu połogu.
Ból podbrzusza po porodzie - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie
Bóle dołem brzucha pojawiające się we wczesnym okresie połogu.
Poporodowy krwiak krocza - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie
Pojawienie się zasinienia lub krwiaka w okolicy sromu lub krocza po porodzie drogami natury.