Artykuły z kategorii: Ciąża i poród
„Ciąża i Odpowiedzialne Rodzicielstwo” – kampania edukacyjna
Wystartowała kolejna edycja kampanii "Ciąża i Odpowiedzialne Rodzicielstwo", która stanowi rzetelne źródło wiedzy dla wszystkich Rodziców oraz par, które pragną zostać Rodzicami. Wysoce edukacyjny przekaz został zapewniony dzięki wsparciu wybitnych autorytetów. Artykuły dostępne są na portalu www.pacjentilekarz.pl
Poród naturalny nie musi być traumą
Aż 34% kobiet po porodzie ma objawy charakterystyczne dla zespołu stresu pourazowego. Bezpośrednim związkiem jest brak stosowania jakiejkolwiek techniki łagodzenia bólu porodowego.
Wpływ porodu na rozwój mikrobioty jelitowej noworodka
Badania nad ludzką mikrobiotą i jej wpływem na funkcjonowanie organizmu człowieka przeżywają obecnie rozkwit. Mikrobiota jelitowa, czyli mikroorganizmy przewodu pokarmowego, tworzy skomplikowany ekosystem, który wpływa na szereg aspektów fizjologii człowieka, między innymi: aktywację i dojrzewanie układu odpornościowego oraz regulację odpowiedzi immunologicznej, a także ochronę organizmu poprzez hamowanie rozwoju bakterii patogennych [1].
Jakich leków nie powinnaś stosować w ciąży?
Okres ciąży to wyjątkowy czas zarówno dla przyszłej mamy jak i rozwijającego się dziecka. Odpowiednia dieta, dostarczanie niezbędnej ilości składników mineralnych i witamin sprzyja prawidłowemu rozwoju dziecka. Co w sytuacji, kiedy ciężarna musi sięgnąć po leki?
- Reklama
Niedożywienie kobiety ciężarnej
Obecne zmiany w stylu życia doprowadzają często do powstawania zaburzeń związanych z odżywaniem, do czego głównie przyczynia się przekaz medialny kreujący określony typ sylwetki czy wyglądu. Wielu młodych ludzi podążając za przekazywanymi wartościami, pragnie dojść do „idealnej” sylwetki, nawet kosztem własnego zdrowia, podejmując się patologicznego podejścia do odżywiania. Niestety również wśród kobiet ciężarnych jest to sposób na zachowanie „doskonałej” sylwetki, co niesie za sobą rażące w skutkach konsekwencje zarówno dla matki, jak i dla jej rozwijającego się dziecka.
Czym jest tokofobia?
Tokofobia – choć nazwa brzmi skomplikowanie, jest to schorzenie które dotyka wielu ciężarnych kobiet. Tokofobia, czyli lęk przed porodem to schorzenie spotykane częściej niż by się wydawało, zaś pierwsze medyczne wzmianki o niej pochodzą już z XIX wieku. Objawami choroby nie są zwykłe obawy przed bólem, który będzie towarzyszył porodowi. Tokofobia to zespół różnych objawów, które prowadzą do panicznego strachu przed porodem, którego nie wolno lekceważyć!
Test PAPPA – prawdy i mity
O teście PAPPA słyszała chyba każda ciężarna, bez względu na to czy jest objęta prywatną opieką ginekologiczną czy też opieką w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. Wokół testu PAPPA i celowości jego wykonywania, narosło wiele mitów. Test PAPPA uznawany jest za pierwsze badanie, które może wskazać na nieprawidłowości w rozwoju dziecka. Czy warto więc inwestować w wykonanie tych badań ? Czy badania dają 100 % pewność, że dziecko jest zdrowe ?
Fakomatozy
Fakomatozy czyli zespoły nerwowo-skórne to złożone zaburzenia dotyczące równocześnie układu nerwowego, naczyniowego, skóry oraz dodatkowo wiążą się z większym ryzykiem wystąpienia wad narządów wewnętrznych. W wielu z tych chorób istnieje tez skłonność do występowania nowotworów.
Anomalie rozwoju płodu
Podczas badań prenatalnych wykrycie anomalii dotyczących rozwoju płodu staje się sygnałem do poszukiwania kolejnych nieprawidłowości i ich eliminacji.
Badania w ciąży dużego ryzyka
Ciąża dużego ryzyka oznacza ciążę, w której istnieje zagrożenie dla kobiety lub dziecka.
- Reklama
Choroby nerek w ciąży
Od nerek zależy równowaga środowiska wewnętrznego organizmu człowieka.
Dziecko w łonie matki
W większości porodów położenie płodu jest podłużne oznacza to, że oś długa ciała płodu przebiega równolegle do osi długiej ciała matki.
Znieczulenie w trakcie porodu
Ból podczas porodu przyspiesza przemianę materii, czynność serca oraz wentylację, wpływając niekorzystnie na rodzącą oraz dziecko.
Rozpoznanie i przebieg ciąży wysokiego ryzyka
Ciąża wysokiego ryzyka dotyczy ciąży, w której istnieje zagrożenie życia matki i dziecka.
Ból porodowy
Poród zaliczany jest do najboleśniejszych i najbardziej stresujących momentów życia kobiety.
Leczenie hemoroidów u kobiet w ciąży i w okresie okołoporodowym
Problem hemoroidów jest dość wstydliwy i niechętnie się o nim mówi, dlatego brak jest w Polsce dokładnych statystyk na ten temat.
Powikłania porodowe
Każda kobieta musi być świadoma, iż podczas porodu może dojść do wielu komplikacji.
Zmiany w układzie krążenia po urodzeniu dziecka
U dziecka wymiana gazowa następuje w łożysku - przepływ krwi przez płuca jest mały. Większość krwi nie przepływa przez płuca, lecz przez przewód tętniczy do aorty i łożyska.
Alergie w ciąży
Łagodny przebieg alergii nie stanowi zagrożenia dla przebiegu ciąży i rozwoju płodu.
Prace szkodliwe dla kobiet w ciąży
Kobieta w ciąży ma swoje prawa, które regulują odpowiednie akty prawne.