Zaloguj
Reklama

Ciąża i poród

Przeglądaj w kategorii Ciąża i poród:
Reklama

Ciąża i poród to bardzo ważny czas w życiu kobiety. Przed zajściem w ciążę kobieta powinna baczniej przyglądać się swojemu zdrowiu. Planując ciążę należy wykonać niezbędne badania oraz zacząć zażywać kwas foliowy. Zaleca się wykonanie m. in. następujących badań: podstawowe badania laboratoryjne krwi i moczu, badania hormonalne, cytologia.

Ciąża dzieli się na 3 trymestry. 
Pierwszy trymestr ciąży trwa do 12 tygodnia. W tym czasie wykształcają się wszystkie najważniejsze narządy. Kobieta może odczuwać mdłości, wymiotować, być senna, drażliwa, zmęczona, osłabiona. Kobieta powinna jak najszybciej wybrać się do ginekologa. Zaleca się także w tym momencie ciąży wizytę u stomatologa - w ciąży zwiększa się skłonność do obrzęku i krwawienia dziąseł oraz próchnicy.

Drugi trymestr trwa od 13 do 26 tygodnia ciąży. Ten okres ciąży jest mniej burzliwy. Kobieta powinna czuć się lepiej, a pod koniec 4 miesiąca można już poczuć ruchy dziecka. Ciało kobiety zmienia się. W ciąży drogi moczowe rozszerzają się, a rosnąca macica powoduje ucisk na moczowody i pęcherz moczowy, może pojawić się ucisk na żołądek i jelita, konsekwencją tego mogą być zaparcia. W czasie ciąży mogą się pojawić rozstępy i żylaki.

Trzeci trymestr ciąży trwa od 27 do 40 tygodnia ciąży. W tym okresie ciąży może pojawić się opuchlizna, problemy z kręgosłupem, zadyszka. Jeśli kobieta zauważy niepokojące obrzęki i zmiany ciśnienia - powinna zgłosić to lekarzowi. Piersi w trzecim trymestrze ciąży znacznie się powiększają. Należy zwrócić także uwagę na cholestazę ciążową - zaburzenie funkcjonowania wątroby, które jest niebezpieczne dla dziecka. Jeśli kobiecie dokucza w ciąży swędzenie całego ciała (zwłaszcza dłoni i stóp) powinna się zgłosić do ginekologa - może to oznaczać cholestazę ciążową. 

Niezależnie od trymestru, kobieta w ciąży, która zauważy u siebie niepokojące objawy: krwawienie, plamienie, bóle brzucha - powinna natychmiast zgłosić się do lekarza ginekologa.