Wiadomości z kategorii: Choroby dziecka
Wszyscy wokół chorzy? Koronawirus znowu w akcji
Kraken to popularna nazwa najnowszej odmiany koronawirusa, mającej być jedną z najszybciej rozprzestrzeniających się mutacji. – Ten wariant jest bardziej zaraźliwy w porównaniu do poprzednich o około 40 proc., co oznacza, że w krótkim czasie będzie dominować, wyprze pozostałe mutacje – zauważa specjalista chorób zakaźnych, dr hab. n. med. Ernest Kuchar, pediatra i ekspert chorób zakaźnych. Co jeszcze powinniśmy wiedzieć o Krakenie?
Rodzaje inhalacji – co wybrać przy kaszlu?
Twoje dziecko kaszle? Często dobrym sposobem na wspomaganie procesu leczniczego jest inhalacja. Trzeba jednak zaznaczyć, że zawsze należy skontaktować się z lekarzem prowadzącym, ponieważ zna obraz kliniczny choroby, która rozwijała się u dziecka.
Sezon grypowy w pełni. Jak wzmacniać odporność organizmu?
Jesteśmy w okres zwiększonej liczby infekcji dotyczących dróg oddechowych. W tym roku w Polsce mamy wyjątkowo duży wzrost zachorowań na grypę. Nieprawidłowo leczona choroba może powodować wiele powikłań. Jednym ze sposobów jej zwalczania jest profilaktyka. Co zrobić, żeby nie dać się grypie? Radzi doktor Tomasz Stefaniak – lekarz medycyny ogólnej/rodzinnej.
Mukowiscydozę trzeba leczyć kompleksowo
Dla pacjentów chorujących na mukowiscydozę otwierają się nowe możliwości terapeutyczne, które mogą zapewnić im znacznie dłuższe i bardziej komfortowe życie. Niestety w Polsce pacjenci nie mają dostępu do kompleksowej, w pełni refundowanej opieki, zapewniającej zarówno leczenie farmakologiczne jak i efektywną rehabilitację dróg oddechowych.
- Reklama
Nie daj się infekcjom i koronawirusowi
Obecny wariant i subwarianty Omikronu nie wywołują tak ciężkich objawów, jak koronawirusy na początku pandemii i pacjenci nie trafiają tak często do szpitala, natomiast wciąż mamy zagrożenie powikłań związanych z tzw. long covid. Dlatego warto zadbać o siebie tej jesieni. A gdy mimo profilaktyki, infekcja nas dopadnie – radzimy, jak szybko wrócić do pełni sił.
Światowy Dzień Mukowiscydozy bez obiecanej refundacji, prowadzone od wielu miesięcy rozmowy utknęły w martwym punkcie
8 września obchodziliśmy w Polsce dziesięciolecie Światowego Dnia Mukowiscydozy, niestety pacjenci wciąż pozostają bez dostępu do w pełni refundowanej kompleksowej terapii. Jak podkreślają lekarze, jedynie leczenie oparte o farmakoterapię i fizjoterapię może skutecznie wydłużyć życie pacjentów i polepszyć komfort ich funkcjonowania. Jak dotąd Ministerstwo Zdrowia zdecydowało się na refundację tzw. leków przyczynowych, adresowanych jedynie do grupy pacjentów o określonym genotypie, ale pozostał problem braku refundacji fizjoterapii, bez której terapia lekami przyczynowymi jest mało efektywna. Ponadto pozostaje grupa pacjentów, którzy nie kwalifikują się do leczenia lekami przyczynowymi – oni znajdują się w najgorszej sytuacji bo są pozbawieni zarówno dostępu do farmakoterapii jak i refundowanej fizjoterapii. Niestety, rozmowy w Ministerstwie Zdrowia utknęły w martwym punkcie.
Start sezonu szczepień! Szczepionki przeciwko grypie już w aptekach. Kto otrzyma refundację?
Z początkiem września rozpoczyna się sezon szczepień 2022/2023r. Jest to odpowiedni okres na to, aby zabezpieczyć swój organizm przed wirusami. Jak przypominają eksperci Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy, coroczne szczepienia ograniczają transmisję wirusa grypy wśród społeczeństwa. Decyzją Ministerstwa Zdrowia w tym roku pacjenci będą mogli zaszczepić się przeciw grypie nie tylko w placówkach medycznych, ale również w aptekach. Wybrane apteki są już do tego przygotowane. W tym roku do Polski trafi ok. 3 mln szczepionek.
Zaparcia u dzieci – rozpoznanie i przyczyny
Zaparcia są dość często spotykaną dolegliwością u dzieci. Podczas zaparcia dziecko może odczuwać ból brzucha, być rozdrażnione lub pozbawione energii. Co wtedy robić?
„Akcja Ablacja – Dzieci” – rusza nowa odsłona kampanii edukacyjnej
Szok, przerażenie, niepewność – diagnoza zaburzeń rytmu serca u dzieci powoduje wiele silnych emocji u młodych pacjentów i ich bliskich. Kardiolodzy jednak uspokajają: skuteczne leczenie zaburzeń rytmu serca, także w przypadku najmłodszych chorych, jest jak najbardziej możliwe. O ablacji, szansie na zdrowe i aktywne życie dla dzieci z zaburzeniami rytmu serca, mówi nowa odsłona kampanii edukacyjnej „Akcja Ablacja – Dzieci”.
Pomoc medyczna dla uchodźców obejmuje również szczepienia
Odsetek osób zaszczepionych na Covid-19 wśród mieszkańców Ukrainy jest najmniejszy w Europie. Obecni uchodźcy przybywający z Ukrainy mogą przyjąć w Polsce szczepienia przeciwko COVID-19.
- Reklama
Czym jest zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych?
Zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych to jedna z najpoważniejszych występujących u dzieci chorób. Możliwe powikłania tej infekcji bywają bardzo poważne i należą do nich m.in. napady drgawkowe, zaburzenia słuchu czy widzenia. Im wcześniej zostanie rozpoczęte leczenie, tym mniejsze ryzyko komplikacji – jakie więc objawy mogą sugerować zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych, na czym polega leczenie tej choroby i czy zapaleniu opon mózgowo-rdzeniowych można jakoś zapobiegać?
Jak przebiega COVID-19 u dzieci?
Czasopismo „Lancet” opublikowało analizę przebiegu COVID-19 u dzieci zakażonych wariantem brytyjskim. W porównaniu z danymi uzyskanymi podczas poprzedniej fali zachorowań, nie pokazują one różnic, zarówno jeśli chodzi o objawy, jak również sam przebieg choroby. Niestety zakaźność owego wariantu jest większa, ale nadal ciężki przebieg COVID u dzieci to pojedyncze przypadki. Jakie są czynniki ryzyka wystąpienia ciężkiego przebiegu i co powinno wzbudzić niepokój rodzica?
Drgawki u dzieci: co należy o nich wiedzieć?
Drgawki u dziecka mogą wystąpić tylko jeden raz w życiu, jak i mogą one występować u niego epizodycznie – zawsze jednak ich zaobserwowanie prowadzi do konieczności skonsultowania się z lekarzem. Napady drgawkowe u najmłodszych miewają różnoraki charakter, jak i bardzo rozmaite przyczyny – rodzic, który odnotuje problem u swojego dziecka, powinien przekazać specjaliście wszelkie swoje obserwacje, ponieważ dzięki temu możliwe może być szybkie odkrycie przyczyny drgawek.
Terapia genowa w SMA – szanse i rokowania
SMA – czyli rdzeniowy zanik mięśni, to ciężka choroba genetyczna, której konsekwencją jest obumieranie neuronów w rdzeniu kręgowym. Problemy z prawidłowym funkcjonowaniem układu nerwowego, którego konsekwencją jest brak impulsów nerwowych prowadzą do postępującego osłabienia.
Syndrom Proteusza – rozpoznanie, objawy, leczenie
Syndrom Proteusza zaliczany jest do niezwykle rzadko występujących chorób uwarunkowanych genetycznie. Jednostkę chorobową opisano w latach 80. XX wieku. Co o niej wiemy?
Zespół krupu i szczekający kaszel u dziecka
Zespół krupu, czyli podgłośniowe zapalenie krtani, jest jedną z chorób wirusowych, z którymi często zmagają się maluchy. Co jest przyczyną choroby? Jak ją leczyć?
Poszczepienne napady gorączki – czy to powód do niepokoju?
Pojawienie się gorączki może być jednym z działań niepożądanych, które pojawiają się po podaniu szczepionki. Czy gorączka jest powodem do niepokoju? Kiedy skontaktować się z lekarzem?
Szczepionka przeciw rotawirusom będzie wpisana na listę obowiązkowych szczepień
Ministerstwo Zdrowia przedstawiło projekt dodający szczepienia przeciw rotawirusom do listy obowiązkowych szczepień ochronnych. Szczepieniem obowiązkowym przeciw rotawirusom od początku przyszłego roku mają zostać objęte dzieci od 6. do 24. tygodnia życia. Projekt trafił do konsultacji publicznych.
Wszawica u dziecka – jak skutecznie leczyć i zapobiegać?
Wszy u dzieci niestety często kojarzą się z brakiem higieny. Prawdą jest, że uczęszczając do przedszkoli czy szkół, najmłodsi mogą zarazić się przypadkowo od innych nosicieli i nie świadczy to o zaniedbaniu. Dopiero nawracająca wszawica może stać się niepokojącym zjawiskiem, które wymaga dokładnego obejrzenia wszystkich domowników i analizy ich nawyków.
Dlaczego dzieci imigrantów zapadają w „śpiączkę”?
Codzienność rodzin imigranckich to ciąg sytuacji traumatycznych oraz dramatów, w które jedynie czasem wkrada się „zwykłe” życie. Choć rodzice starają się zapewnić dzieciom poczucie bezpieczeństwa, niestety coraz częściej zapadają one na „syndrom rezygnacji” – sprawiają wrażenie, jakby były w letargu, zapadły w zimowy sen... Czym w rzeczywistości jest opisywany stan?