Choroby dziecka
Jak prawidłowo dbać o wzrok dziecka?
Ostatnio coraz częściej słyszymy o rosnącej skali problemów ze wzrokiem, z którymi borykają się coraz młodsze pokolenia. Wiele dzieci mierzy się z wadami wzroku, które niejednokrotnie spowodowane są uwarunkowaniami genetycznymi. Niestety, coraz częściej to nie geny, a my jako rodzice odpowiadamy za pogarszanie jakości widzenia naszych dzieci. Profilaktyka ma więc kluczowe znaczenie - o zdrowie oczu dziecka warto dbać już będąc w ciąży, a później robić wszystko, aby uchronić je przed postępującymi wadami wzroku.
Czy niemowlę może zachorować na COVID-19?
COVID-19 to nowa jednostka choroba, która nadal nie jest w pełni poznana. Po licznych zakażeniach wśród dorosłych, odnotowuje się coraz więcej zachorowań wśród dzieci, również tych najmłodszych.
Pierwsze niemowlęce infekcje: co trzeba o nich wiedzieć i jak postępować?
Noworodki i niemowlęta chorują, niestety, stosunkowo często – przyczyną takiej sytuacji jest przede wszystkim niedojrzałość ich układu odpornościowego. Rodzice – szczególnie wtedy, gdy malec jest ich pierwszym dzieckiem – często nie wiedzą, jak postępować wtedy, gdy pociecha choruje. Czego się spodziewać po pierwszych infekcjach u maluszka i jak postępować, aby poprawić mu samopoczucie?
Czym jest zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych?
Zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych to jedna z najpoważniejszych występujących u dzieci chorób. Możliwe powikłania tej infekcji bywają bardzo poważne i należą do nich m.in. napady drgawkowe, zaburzenia słuchu czy widzenia. Im wcześniej zostanie rozpoczęte leczenie, tym mniejsze ryzyko komplikacji – jakie więc objawy mogą sugerować zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych, na czym polega leczenie tej choroby i czy zapaleniu opon mózgowo-rdzeniowych można jakoś zapobiegać?
- Reklama
Jak przebiega COVID-19 u dzieci?
Czasopismo „Lancet” opublikowało analizę przebiegu COVID-19 u dzieci zakażonych wariantem brytyjskim. W porównaniu z danymi uzyskanymi podczas poprzedniej fali zachorowań, nie pokazują one różnic, zarówno jeśli chodzi o objawy, jak również sam przebieg choroby. Niestety zakaźność owego wariantu jest większa, ale nadal ciężki przebieg COVID u dzieci to pojedyncze przypadki. Jakie są czynniki ryzyka wystąpienia ciężkiego przebiegu i co powinno wzbudzić niepokój rodzica?
Uwaga na bąblowicę!
Bąblowica to choroba odzwierzęca, którą wywołuje tasiemiec bąblowcowy. Bąblowica może przybrać dwie postaci – jednokomorową i wielokomorową. Powikłania choroby bywają bardzo groźne, stąd ważne jest jej szybkie rozpoznanie oraz działania prewencyjne ograniczające ryzyko zarażenia.
Drgawki u dzieci: co należy o nich wiedzieć?
Drgawki u dziecka mogą wystąpić tylko jeden raz w życiu, jak i mogą one występować u niego epizodycznie – zawsze jednak ich zaobserwowanie prowadzi do konieczności skonsultowania się z lekarzem. Napady drgawkowe u najmłodszych miewają różnoraki charakter, jak i bardzo rozmaite przyczyny – rodzic, który odnotuje problem u swojego dziecka, powinien przekazać specjaliście wszelkie swoje obserwacje, ponieważ dzięki temu możliwe może być szybkie odkrycie przyczyny drgawek.
Zaparcia u dzieci – objawy, przyczyny, sposoby radzenia
Ból brzuszka, dyskomfort, płaczliwość – to pierwsze objawy mogące sugerować, że nasz maluch boryka się z zaparciem. Jeśli nie oddaje stolca – tym bardziej możemy przypuszczać, że pojawił się problem i należy zareagować.
Terapia genowa w SMA – szanse i rokowania
SMA – czyli rdzeniowy zanik mięśni, to ciężka choroba genetyczna, której konsekwencją jest obumieranie neuronów w rdzeniu kręgowym. Problemy z prawidłowym funkcjonowaniem układu nerwowego, którego konsekwencją jest brak impulsów nerwowych prowadzą do postępującego osłabienia.
Krwawe stolce u dziecka – jak im zaradzić?
Krwawe stolce u dzieci mogą mieć różne przyczyny, jednak za każdym razem powinny wzbudzić niepokój rodziców i wzmóc ich czujność. Nie należy bagatelizować problemu – w przypadku dzieci należy zasięgnąć porady lekarza pediatry.
- Reklama
Syndrom Proteusza – rozpoznanie, objawy, leczenie
Syndrom Proteusza zaliczany jest do niezwykle rzadko występujących chorób uwarunkowanych genetycznie. Jednostkę chorobową opisano w latach 80. XX wieku. Co o niej wiemy?
Zespół Gilberta, czyli dlaczego żółtaczka nie zawsze jest groźna
Zespół Gilberta stanowi prawdopodobnie jedną z najmniej groźnych jednostek, w których przebiegu występować może żółtaczka. Choroba jest uwarunkowana genetycznie i charakterystyczne jest dla niej występowanie hiperbilirubinemii w pewnych ściśle określonych sytuacjach. Co więc może wywoływać żółtaczkę u osób z zespołem Gilberta i czy problem ten wymaga jakiegokolwiek leczenia?
Zespół pocovidowy u dzieci (PIMS-TS): co to za jednostka i jak się ją leczy?
COVID-19 to choroba, o której w przyszłości dowiemy się zapewne wielu jeszcze interesujących, a czasami nawet i przerażających rzeczy. Pewne informacje na temat tej jednostki są już dostępne – początkowo sądzono, że dla dzieci COVID-19 jest całkowicie niegroźny, obecnie wiadomo już jednak, iż zachorowanie może u najmłodszych prowadzić do poważnego problemu, którym jest pocovidowy zespół PIMS-TS.
Podostra martwicza encefalomielopatia i jej skutki
Podostra martwicza encefalomielopatia zaliczana jest do rzadko występujących chorób genetycznych, których skutkiem jest stopniowa degeneracja ośrodkowego układu nerwowego. Pierwsze objawy pojawiają się już we wczesnym okresie niemowlęctwa, prowadząc do stopniowego pogarszania zdrowia.
Zespół krupu i szczekający kaszel u dziecka
Zespół krupu, czyli podgłośniowe zapalenie krtani, jest jedną z chorób wirusowych, z którymi często zmagają się maluchy. Co jest przyczyną choroby? Jak ją leczyć?
Poszczepienne napady gorączki – czy to powód do niepokoju?
Pojawienie się gorączki może być jednym z działań niepożądanych, które pojawiają się po podaniu szczepionki. Czy gorączka jest powodem do niepokoju? Kiedy skontaktować się z lekarzem?
Szczepionka przeciw rotawirusom będzie wpisana na listę obowiązkowych szczepień
Ministerstwo Zdrowia przedstawiło projekt dodający szczepienia przeciw rotawirusom do listy obowiązkowych szczepień ochronnych. Szczepieniem obowiązkowym przeciw rotawirusom od początku przyszłego roku mają zostać objęte dzieci od 6. do 24. tygodnia życia. Projekt trafił do konsultacji publicznych.
Wszawica u dziecka – jak skutecznie leczyć i zapobiegać?
Wszy u dzieci niestety często kojarzą się z brakiem higieny. Prawdą jest, że uczęszczając do przedszkoli czy szkół, najmłodsi mogą zarazić się przypadkowo od innych nosicieli i nie świadczy to o zaniedbaniu. Dopiero nawracająca wszawica może stać się niepokojącym zjawiskiem, które wymaga dokładnego obejrzenia wszystkich domowników i analizy ich nawyków.
Dlaczego dzieci imigrantów zapadają w „śpiączkę”?
Codzienność rodzin imigranckich to ciąg sytuacji traumatycznych oraz dramatów, w które jedynie czasem wkrada się „zwykłe” życie. Choć rodzice starają się zapewnić dzieciom poczucie bezpieczeństwa, niestety coraz częściej zapadają one na „syndrom rezygnacji” – sprawiają wrażenie, jakby były w letargu, zapadły w zimowy sen... Czym w rzeczywistości jest opisywany stan?
Mutacja genetyczna skutkująca chorobą Pelizaeusa-Merzbachera
Choroby genetyczne mogą dotyczyć zarówno jednego, jak i wielu genów. Niektóre ze schorzeń mogą być sprzężone z chromosomami, jak Choroba Pelizaeusa-Merzbachera. Czym objawia się choroba? Jakie są jej przyczyny?