Zaloguj
Reklama

Choroby dziecka

Przeglądaj w kategorii Choroby dziecka:
Reklama

Dzieci są bardziej podatne na infekcje niż dorośli, ponieważ ich układ odpornościowy jest jeszcze w fazie rozwoju. Wirusy i bakterie łatwo przenikają do organizmu dziecka poprzez nos, usta lub oczy. Dzieci mogą również zarazić się, dotykając zanieczyszczonych przedmiotów lub kontaktując się z chorymi osobami.

Rozpoznanie i leczenie chorób u dzieci jest częstym zadaniem w praktyce pediatrycznej. Wczesne wykrycie i prawidłowa diagnoza są kluczowe dla udanego leczenia. Z tego powodu ważne jest, aby lekarze rodzinni i pediatrzy mieli dobre rozeznanie w tym zakresie.

Najczęściej występującymi chorobami dziecka są: angina, przeziębienie, grypa, różyczka, odra, pneumokoki, meningokoki, wirus RSV oraz rotawirusy.

Często chorobom dziecka towarzyszą takie objawy jak: infekcje górnych dróg oddechowych, czyli zapalenie gardła i dróg oddechowych, kaszel, katar, powiększone węzły chłonne, a także gorączka.

Wśród często występujących chorób dziecięcych można wymienić również zakażenia układu pokarmowego. Choroby dziecka związane z układem pokarmowym, objawiają się biegunką i wymiotami. Zaparcia stolca to także sytuacja wymagająca konsultacji lekarskiej.

Jedną z wirusowych chorób dziecięcych, które są często diagnozowane jest ospa. Jej charakterystycznymi objawami jest swędząca wysypka na całym ciele i podwyższona temperatura ciała. Ospa najczęściej występuje u dzieci do 10 roku życia.

Wśród dzieci w wieku przedszkolnym często się mówi o zakażeniu owsikami. Owsica jest chorobą pasożytniczą, spowodowaną przez drobnego nicienia - owsika ludzkiego.

Inną bakterią występującą w populacji dziecięcej jest gronkowiec złocisty. Dzieci mogą zarazić się gronkowcem poprzez zanieczyszczone przedmioty lub kontakt z chorym.

Jedną z najbardziej zakaźnych przypadłości występujących u dzieci jest ospa wietrzna. U osób, które w przeszłości przechorowały ospę wietrzna dojść może do zakażenia półpaścem.  

Inną chorobą wieku dziecięcego jest różyczka. Choroba ta charakteryzuje się umiarkowanymi objawami w obrębie górnych dróg oddechowych, powiększeniem węzłów chłonnych oraz plamisto-grudkowatą wysypką na skórze.

Zakażenie paciorkowcem jest jedną z przyczyn chorób wieku dziecięcego. Do wykrycia zakażenia paciorkowcem przydatne jest badanie ASO

W  ostatnich latach coraz częściej diagnozuje się również COVID-19 u dzieci. Choroba ta przebiega łagodniej niż u osób dorosłych, ale jest trudna w diagnozie i często mylona z grypą i wirusem RSV. Po przebytym COVID-19 często pojawiają się narządowe lub wielonarządowe powikłania po pewnym okresie od przebytej choroby.

Dzieci są również narażone na zakażenie boreliozą. Za rozprzestrzenianie boreliozy u dziecka odpowiadają głównie kleszcze rodzaju Ixodes ricinus. Pasożyty te możemy spotkać w lasach liściastych, ale także w parkach i na łąkach. Borelioza u dzieci objawia się m.in. rumieniem i innymi objawami skórnymi, uczuciem zmęczenia i osłabienia, bólami głowy, obniżonym nastrojem czy podwyższoną gorączką. Niektóre z tych objawów sugerować mogą inną chorobę, więc w przypadku pojawienia się wyżej wymienionych objawów należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem.