Wiadomości z kategorii: Choroby dziecięce
Zespół krupu i szczekający kaszel u dziecka
Zespół krupu, czyli podgłośniowe zapalenie krtani, jest jedną z chorób wirusowych, z którymi często zmagają się maluchy. Co jest przyczyną choroby? Jak ją leczyć?
Poszczepienne napady gorączki – czy to powód do niepokoju?
Pojawienie się gorączki może być jednym z działań niepożądanych, które pojawiają się po podaniu szczepionki. Czy gorączka jest powodem do niepokoju? Kiedy skontaktować się z lekarzem?
Szczepionka przeciw rotawirusom będzie wpisana na listę obowiązkowych szczepień
Ministerstwo Zdrowia przedstawiło projekt dodający szczepienia przeciw rotawirusom do listy obowiązkowych szczepień ochronnych. Szczepieniem obowiązkowym przeciw rotawirusom od początku przyszłego roku mają zostać objęte dzieci od 6. do 24. tygodnia życia. Projekt trafił do konsultacji publicznych.
Wszawica u dziecka – jak skutecznie leczyć i zapobiegać?
Wszy u dzieci niestety często kojarzą się z brakiem higieny. Prawdą jest, że uczęszczając do przedszkoli czy szkół, najmłodsi mogą zarazić się przypadkowo od innych nosicieli i nie świadczy to o zaniedbaniu. Dopiero nawracająca wszawica może stać się niepokojącym zjawiskiem, które wymaga dokładnego obejrzenia wszystkich domowników i analizy ich nawyków.
- Reklama
Dlaczego dzieci imigrantów zapadają w „śpiączkę”?
Codzienność rodzin imigranckich to ciąg sytuacji traumatycznych oraz dramatów, w które jedynie czasem wkrada się „zwykłe” życie. Choć rodzice starają się zapewnić dzieciom poczucie bezpieczeństwa, niestety coraz częściej zapadają one na „syndrom rezygnacji” – sprawiają wrażenie, jakby były w letargu, zapadły w zimowy sen... Czym w rzeczywistości jest opisywany stan?
Nowy wirus – dzieci masowo chorują
Pojawiła się tajemnicza choroba, na którą zapadają dzieci. Specjaliści do niedawna nie byli pewni, czy schorzenie to ma związek z koronawirusem. Obecnie wiadomo już, że MIS-C łączy się z COVID-19.
Schizofrenia u dzieci – kiedy można ją podejrzewać?
Schizofrenia u dzieci spotykana jest rzadko – szacuje się, że jej postać o wczesnym początku występuje z rozpowszechnieniem sięgającym 0,5%. Problem ten u najmłodszych pacjentów jak najbardziej może wystąpić – ogólnie schizofrenia u dzieci przebiega zwykle podobnie jak u osób dorosłych, w przypadku pacjentów pediatrycznych choroba może jednak cechować się pewnymi odrębnościami. Co więc jest charakterystyczne dla schizofrenii u dzieci i kiedy rodzice powinni skorzystać z pomocy psychiatry?
Antybiotykoterapia w ciąży a ryzyko astmy u dziecka
Od lat zwraca się uwagę na konieczność rozsądnego wykorzystywania antybiotyków – ma to na celu chociażby ograniczenie lekooporności bakterii. O tym, że preparaty te należy stosować wyłącznie wtedy, gdy jest to konieczne, przekonują także specjaliści z amerykańskiego Vanderbilt University School of Medicine – według wyników ich badań stosowanie antybiotyków przez ciężarne może wpływać na ryzyko wystąpienia astmy u ich dzieci.
Nowy test pozwoli szybko oceniać przebieg sepsy?
Stanowiąca zagrożenie życia sepsa wystąpić może u dowolnego człowieka, najbardziej jednak zagrożeni tym problemem są seniorzy oraz małe dzieci. Ze względu na to, jak duże niebezpieczeństwo związane jest z tym problemem, różni badacze podejmują się przeprowadzania badań, dzięki którym możliwe stałoby się szybsze rozpoznawanie sepsy. Jednymi z takich uczonych byli ci z Cincinnati Children's Hospital Medical Center w Ohio – opracowali oni panel diagnostyczny, który umożliwia szacowanie ciężkości przebiegu sepsy u pacjenta.
WHO ostrzega: Malaria zabija co dwie minuty jedno dziecko
Malaria nadal zagraża milionom ludzi na całym świecie. Choroba ta jest szczególnie niebezpieczna dla kobiet w ciąży i dzieci. Tylko w ubiegłym roku na tą chorobę zmarło około 400 tysięcy osób. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) oznajmiła, że jedno dziecko w wieku poniżej pięciu lat umiera na malarię co dwie minuty. Największy odsetek ofiar stanowią dzieci afrykańskie. Walka z tą chorobą przenoszoną przez komary nie jest wystarczająca, a połowa populacji świata jest narażona na zarażenie.
- Reklama
Uczulenie na pieluchy jednorazowe – jak pomóc dziecku?
Uczulenie na pieluchy jednorazowe dotyka wielu dzieci. Jak pomóc dziecku? Po jakie specyfiki sięgnąć?
Domowe sposoby na łagodzenie objawów ospy wietrznej
Ospa wietrzna znajduje się w grupie najczęściej występujących u dzieci chorób zakaźnych. Tak naprawdę jedynym postępowaniem, które jest wdrażane u chorych, jest leczenie objawowe, mające na celu zredukowanie intensywności związanych z ospą objawów. Istnieją pewne domowe metody leczenia ospy – co można polecić rodzicom, których pociechy zapadną na tę chorobę? Kiedy mimo wszystko, przy podejrzeniu ospy wietrznej, konieczna jest wizyta u lekarza?
WHO ostrzega – znaczny wzrost zachorowań na odrę w Europie
O wzroście liczby zachorowań na odrę głośno było w ubiegłym roku. Niestety dane WHO nie napawają entuzjazmem.
Wysypki wieku niemowlęcego
Podczas porodu skóra pokryta jest białawo-kredową mazią płodową. W pierwszych dniach życia dziecka jej kolor staje się coraz bardziej różowy, a na skórze dostrzec można różnego rodzaju zmiany i wykwity. Niektóre są fizjologiczne i nie wymagają wdrożenia żadnego leczenia, natomiast część z nich może być objawem choroby.
Dziecko gorączkujące
Większość chorób przebiegających z gorączką u dzieci stanowią zakażenia wirusowe, które nie wymagają wdrożenia leczenia. Infekcje o przebiegu łagodnym, takie jak zapalenie ucha środkowego czy gardła, diagnozuje się na podstawie dokładnie zebranego wywiadu i objawów klinicznych. Problemem staje się identyfikacja dzieci z poważnymi zakażeniami wymagającymi szybkiego włączenia leczenia.
Zakażenia układu moczowego u dzieci
Objawowe zakażenia układu moczowego (ZUM) występują u 3-7% dziewcząt oraz 1-2% chłopców do 6. roku życia. U 12-30% spośród nich obserwuje się nawroty zakażenia przed upływem 1. roku. Zakażenie układu moczowego może przebiegać z zajęciem nerek lub pod postacią zajęcia pęcherza moczowego. Rozpoznanie i właściwe leczenie zakażenia układu moczowego ma u dzieci ogromne znaczenie, ponieważ u prawie połowy chorych współistnieją z wadami układu moczowego.
Progeria – kiedy dziecko wygląda jak starzec
Progeria – choroba o podłożu genetycznym, na którą choruje nieco ponad sto osób na całym świecie. Co ją wywołuje? Jakie są rokowania dla pacjentów?
Nowy lek, wielka cena. Nadzieja dla chorych na rdzeniowy zanik mięśni
Ile kosztuje zdrowie? Na to pytanie nie ma odpowiedzi. Coraz nowocześniejsze leki, które pojawiają się na rynku, są jeszcze droższe. Na aptecznych półkach pojawił się lek najnowszej generacji skierowany do pacjentów borykających się z SMA.
Szansa dla pacjentów z chorobą Duchenne’a w Polsce
Polscy pacjenci chorujący na zespół Duchnne’a otrzymają wkrótce możliwość wzięcia udziału w nowatorskim leczeniu opartym na terapii komórkowej.
Moczenie nocne – jak mu zaradzić?
Moczenie nocne objawia się brakiem kontroli oddawania moczu podczas snu. Częściej występuje u chłopców, co tłumaczone jest szybszym rozwojem dziewczynek, zarówno pod względem fizycznym, jak i emocjonalnym. Moczenie mimowolne u małych dzieci jest zjawiskiem fizjologicznym. Niepokój powinno wzbudzić, gdy dziecko skończyło 5. rok życia lub kiedyś już uporało się z tym problemem, a on powraca. Z moczeniem dwukrotnie częściej współistnieją wszelakie opóźnienia rozwojowe.