Zaloguj
Reklama

Żelki, lizaki i cukierki – suplementy dla dzieci. Za i przeciw

Tran
Fot. shutterstock
Tran
(0)

Dostarczenie odpowiedniego poziomu witamin i mikroelementów dzieciom to trudne wyzwanie. Najlepszym rozwiązaniem jest podawanie dzieciom jak największej ilości warzyw, owoców, ryb i chudego mięsa. Co jednak w sytuacji, gdy jesteśmy zmuszeni do podania suplementów diety?

Reklama

Co to jest suplement diety?

Suplement diety w świetle prawa to środek spożywczy, którego celem jest uzupełnienie normalnej diety, będący skoncentrowanym źródłem witamin lub składników mineralnych bądź innych substancji, które wykazują efekt odżywczy lub fizjologiczny. 

Czy suplement diety jest tak skuteczny, jak lek?

Suplementy diety nie są odpowiednikami ani zamiennikami leków – zarówno tych na receptę, jak i tych bez recepty. Suplementy nie leczą chorób ani im nie zapobiegają. Wytwarzanie produktów leczniczych jest ściśle nadzorowane przez Główny Inspektorat Farmaceutyczny. W przypadku suplementów diety nadzór sprawuje Główny Inspektorat Sanitarny, jednak ze względu na rozrastanie się rynku suplementów nie da się w pełni skontrolować całego procesu wytwórczego produktów, które znajdują się na rynku. 

fot. panthermedia

Suplementy a dzieci

Stosowanie suplementów diety u dzieci poniżej szóstego roku życia, bez konsultacji z lekarzem może zaszkodzić rozwijającemu się dziecku. Suplementy diety podawane w nadmiarze mogą prowadzić do hiperwitaminozy, co zamiast pomóc może zaszkodzić. Na rynku dostępnych jest coraz więcej suplementów w postaci lizaków, proszków do rozpuszczania, gum do żucia. Mimo tak atrakcyjnej dla dzieci formy, przypominającej słodycze, to nadal pozostają suplementy zawierające określone ilości witamin. Zanim podasz suplement diety dziecku, skonsultuj się z lekarzem. Kupując suplement poza apteką, sprawdź, czy dany produkt został zgłoszony do obrotu w Polsce u Głównego Inspektora Sanitarnego. Wykaz suplementów znajduje się na stronie www.rejestrzp.gs.gov.pl. Nigdy nie kupuj suplementów diety na bazarach czy innych niepewnych źródłach. Pamiętaj – suplementy diety z niepewnego źródła mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia i życia!

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze