Zaloguj
Reklama

Zapalenie zatok u dzieci

Chłopiec z alergicznym nieżytem nosa
Fot. Shutterstock
Chłopiec z alergicznym nieżytem nosa
(0)

W większości przypadków, katar u dzieci trwa kilka dni po czym ustępuje. Jeśli jednak, zdarzy się tak, że katar u dziecka utrzymuje się ponad tydzień, nie ustępuje i towarzyszą mu ból głowy (okolice czoła, oraz nasady nosa), bóle oczu, zawroty głowy oraz nieprzyjemny zapach z ust, dziecko może mieć zapalenie zatok.

Reklama

Częstym objawem towarzyszącym zapaleniu zatok są także nasilający się ból głowy w godzinach po południowych oraz przy pochylaniu głowy. Konieczne jest włączenie, szybkiego, odpowiedniego leczenia, wtedy po zapaleniu zatok nie pozostanie śladu. W sytuacji gdy leczenie nie zostanie podjęte, zapalenie zatok, może stanowić poważny problem.

Najczęstsze przyczyny i objawy zapalenia zatok u dzieci

Różnego rodzaju zakażenia bakteryjne oraz wirusowe są najczęstszą przyczyną zapalenia zatok u dzieci. Zatoki przynosowe określane są jako dwie jamy powietrzne, w obrębie czaszki, połączone z jamą nosa w celu naturalnego przemieszczania się powietrza oraz śluzów. O zapalenie zatok, nie trudno zwłaszcza wtedy gdy dziecko uczęszcza do przedszkola. Co ważne rozwojowi zapalenia zatok, silnie sprzyja np. próchnica zębów.

Wśród najczęstszych objawów zapalenia zatok u dzieci wymienia się:

  • długo utrzymujący się katar, który może przybierać barwę zielonkawo-żółtą a co ważne dziecko ma problemy z jego wysmarkaniem,
  • ból i uczucie ciężkości w okolicy czoła, które wskazują na zajęcie zatok czołowych,
  • bóle i obrzęki w okolicy oczu, świadczy o zajęciu zatok sitowych,
  • zatkanie nosa, z uczuciem pełności oraz problemy/ utrata  powonienia,
  • ból zębów oraz ucisk w szczęce górnej, mogą świadczyć o zajęciu zatok szczękowych,
  • odczuwanie ucisku w okolicy czoła,
  • brak smaku,
  • nieprzyjemny zapach z ust.

Objawy te najczęściej nasilają się po przebudzeniu oraz podczas pochylania się do przodu. Innymi objawami towarzyszącymi zapaleniu zatok u dzieci są: problemy z pobieraniem pokarmu, zmęczenie, osłabienie, problemy z oddychaniem (przez nos) oraz gorączka.

fot. pantherstock

Zapalenie zatok- diagnostyka i leczenie

W przypadku podejrzenia zapalenia zatok u dzieci, należy koniecznie udać się do lekarza specjalisty. Konieczne jest włączenie odpowiedniego leczenia. Najczęściej podawany jest antybiotyk. W przypadku gdy dany antybiotyk nie działa bądź zapalenie zatok często powraca, konieczne jest wykonanie dodatkowych badań (badania z wydzieliny nosa luba zatoka bądź punkcja), zdjęcie rentgenowskie bądź tomografia komputerowa. Zaleca się młodym pacjentom, wykonanie także testów alergicznych.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze