Zaloguj
Reklama

Zakrztuszenie dziecka – co robić i jak zapobiegać?

Samodzielne jedzenie
Fot. panthermedia
Samodzielne jedzenie
(0)

Zakrztuszenie to główna i najczęstsza przyczyna śmierci małych dzieci, zwłaszcza niemowląt poniżej 1. roku życia. Taka sytuacja wymaga natychmiastowej reakcji, a wiedza o tym, jak się zachować, może uratować życie dziecka.

Reklama

Krztuszenie się dzieci występuje bardzo często, a każdy, nawet najmniejszy, przedmiot stanowi potencjalne ryzyko zadławienia. Wśród niemowląt jest to również częste zjawisko ze względu na jego drobne drogi oddechowe.

Najczęstsze przyczyny zadławienia

Kaszel to nie to samo, co zadławienie. Kaszel może oznaczać, że coś podrażniło gardło dziecka lub że jest chore. Niemowlęta mogą również kaszleć, gdy coś częściowo zablokuje ich drogi oddechowe.

Do najczęstszych przyczyn krztuszenia się dziecka zalicza się zbyt szybkie jedzenie, wkładanie do ust zbyt dużej ilości pokarmu, wkładanie do ust małych zabawek, takich jak koraliki lub maleńkie figurki oraz zabawa zepsutymi zabawkami, które mogą mieć odłamane drobne części.

Jak stwierdzić zakrztuszenie?

Jeśli dziecko może kaszleć, płakać lub mówić, jego drogi oddechowe nie są całkowicie zablokowane. W takich przypadkach najlepiej zachęcić je do kaszlu zamiast próbować usunąć przedmiot.

Jeśli dziecko nagle zaczyna się inaczej zachowywać, może być to zakrztuszenie. Zadławienie może mieć miejsce, gdy:

  • przestaje hałasować podczas jedzenia i wygląda na spanikowane lub niezdolne do oddychania,
  • nagle przestaje kaszleć,
  • wydaje wysoki, świszczący dźwięk,
  • sinieje,
  • straci przytomność.

Czynności ratujące życie przy zakrztuszeniu u dzieci, fot. panthermedia

Co robić, gdy dziecko się zakrztusi?

Jeśli dziecko kaszle, opiekun powinien zachęcić do dalszego kaszlenia, dzięki czemu przedmiot lub kawałek jedzenia może zostać wypluty. Próba pomocy w inny sposób może w rzeczywistości wepchnąć przeszkadzający przedmiot głębiej do gardła dziecka.

Gdy dziecko nie może oddychać lub hałasować, oznacza to, że coś całkowicie zablokowało jego drogi oddechowe i konieczne jest natychmiastowe wezwanie pomocy.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze