Zaloguj
Reklama

Zakażenia rotawirusowe u dzieci: obraz kliniczny i zasady profilaktyki

Autorzy: lek. Agnieszka Kwiecień, specjalista medycyny rodzinnej
Wirus
Fot. medforum
Wirus
(3)

Omówienie epidemiologii i obrazu klinicznego zakażeń rotawirusowych oraz aktualnych zaleceń dotyczących szczepień przeciwko rotawirusom.

Reklama

Epidemiologia

Rotawirusy są jedną z najczęstszych przyczyn ostrych nieżytów żołądkowo-jelitowych u dzieci w pierwszych 3-5 latach życia. Szacuje się, że do 5. roku życia 80% dzieci przechodzi zakażenie rotawirusowe. U 1 na 7 chorych dzieci objawy są tak nasilone, że wymagają pilnej pomocy lekarskiej. 1 na 70 chorych dzieci wymaga hospitalizacji. W przebiegu zakażeń rotawirusowych zdarzają się nawet przypadki śmiertelne, które np. w USA są szacowane na około 1 na 200.000 zachorowań.

Typowym okresem najczęstszych zachorowań jest okres od późnej jesieni do wczesnej wiosny. Budowa serologiczna wirusa sprawia, że możliwe jest ponowne zakażenie innym szczepem wirusa u dziecka, które przebyło już jedno zakażenie rotawirusowe. Zakażenia szerzą się bardzo łatwo w zbiorowiskach dzieci, ponieważ w kale osoby zakażonej jest bardzo dużo cząstek wirusa (100 miliardów na 1 gram stolca!), a zakaźność występuje jeszcze przed pojawieniem się pierwszych objawów choroby.

Rotawirusy powodują zwykle zachorowania o bardziej burzliwym przebiegu niż inne wirusy zakażające przewód pokarmowy dzieci. Badania kliniczne wykazują, że etiologia rotawirusowa stanowi aż 30-50% przyczyn biegunek wśród dzieci wymagających hospitalizacji z powodu ostrego nieżytu żołądkowo-jelitowego. Zmniejszenie liczby zakażeń rotawirusowych jest więc potencjalnie bardzo korzystne zarówno dla zdrowotności dzieci, jak i dla systemu opieki zdrowotnej.

Obraz kliniczny

Okres wylęgania jest krótki i wynosi od 1 do 3 dni. Objawy zaczynają się ostro - najczęściej gorączką i wymiotami. Szczególnie typowe są uporczywe wymioty na początku choroby, które wyprzedzają pojawienie się biegunki o 24-48 godzin. Możliwe jest występowanie prodromalnych objawów nieżytu górnych dróg oddechowych. Gorączka jest dość wysoka, u 1/3 dzieci przekracza 39 stopni. Objawy nieżytu żołądkowo-jelitowego trwają zwykle od 3 do 8 dni. Biegunka jest najczęściej wodnista, z dużą liczbą wypróżnień na dobę (10-20). Możliwa jest domieszka krwi w stolcach oraz objawy odwodnienia i dyselektrolitemii.

W badaniach pomocniczych, pomimo, że jest to infekcja wirusowa, spotyka się podwyższenie wartości OB i CRP. U sporego odsetka dzieci z zakażeniem rotawirusowym występuje przejściowy wzrost aktywności aminotransferaz (AST i ALT). Nie świadczy to o powikłaniach choroby i nie wymaga szczególnego postępowania. Wartości aminotransferaz normalizują się wraz z ustępowaniem choroby zasadniczej.

Piśmiennictwo

Recenzenci:

  • dr med. Jarosław Kwiecień, specjalista pediatra, adiunkt Katedry i Kliniki Pediatrii w Zabrzu, Śląski Uniwersytet Medyczny

Źródło tekstu:

  • 1) Prevention of Rotavirus Disease: Guidelines for Use of Rotavirus Vaccine. American Academy of Pediatrics, Committee on Infectious Diseases. Pediatrics, Vol. 119, Number 1, January 2007, 171-179.

    2) Rotarix: informacja dla użytkownika. GlaxoSmithKline

Kategorie ICD:

Kategorie ATC:


Reklama
(3)
Komentarze