Zaloguj
Reklama

Wygląd tęczówki może ujawniać nasze problemy zdrowotne

Badanie wzroku
Fot. shutterstock
Badanie wzroku
(0)

O oku mówi się, że jest obrazem naszej duszy. Czy to możliwe, że oczy odzwierciedlają również nasze zdrowie? Irydolodzy twierdzą, że wzory i kolory tęczówki mogą ujawniać nasze problemy zdrowotne.

Reklama

Tęczówka tworzy tkankę przedniej warstwy środkowej części gałki ocznej. Składa się z kilku warstw włókien mięśniowych, które rozszerzają i zwężają źrenicę, dzięki czemu działa ona jak przepona. Oko to również skupisko wielu naczyń krwionośnych i co najmniej 500 tysięcy włókien nerwowych. Według irydologów tęczówka jest bezpośrednio połączona z całym naszym ciałem poprzez naczynia krwionośne i nerwy. Uważają oni, że niekorzystne zdarzenia w naszym ciele znajdują odzwierciedlenie w wyglądzie naszych oczu i jego okolic.

Czym jest irydologia?

Na początku warto przyjrzeć się bliżej, czym właściwie jest irydologia. Jest to bowiem dział medycyny alternatywnej zajmujący się kompleksową oceną stanu zdrowia na podstawie wyglądu tęczówki. Metoda ta znana była już w okresie Hipokratesa, ale w Europie zagościła dopiero w XIX wieku, a dokładniej w 1861 roku, za sprawą węgierskiego lekarza Ignatza von Peczely, który w ramach samoobrony po ataku sowy złamał jej nogę i zaobserwował, że w jej oku, a dokładnie w obrębie tęczówki pojawiły się zmiany, które zniknęły tuż po jej wyleczeniu.

Kolor oczu może mieć znaczenie!

Dużo informacji dotyczących skłonności do chorób może już przynieść sam kolor oczu.

Jakie predyspozycje chorobotwórcze daje konkretny kolor oczu:

  • Niebieski – bezsenność, problemy ze słuchem spowodowane przebywaniem w warunkach nadmiernego hałasu, większa wrażliwość na ból, depresja, częste wahania nastroju, cukrzyca typu 1., artretyzm i reumatyzm, wrzody żołądka i dwunastnicy, alergie, schorzenia nerek i tarczycy oraz choroby układu oddechowego.
  • Ciemny – słaba odporność organizmu i podatność na wszelkie infekcje.
  • Brązowy, piwny –  problemy w prawidłowej pracy układu krążenia i układu pokarmowego, choroby serca, schorzenia wątroby, skłonność do nadwagi, anemia, miażdżyca, kamica nerkowa i nadmierna produkcja żółci.
  • Zielony, szary – choroby ze strony układu płciowo-moczowego oraz pokarmowego, problemy z trzustką, wątrobą i nerkami, wrażliwość na wszelkie zmiany w pogodzie i ciśnieniu atmosferycznym.

fot. panthermedia

Na jakie zmiany w okolicach oczu należy zwrócić szczególną uwagę?

W ocenie irydologicznej duże znaczenie odgrywa nie tylko wygląd tęczówki, ale również stan powiek, źrenic, spojówek i twardówek. Wszelkie zmiany, opuchnięcia, plamki, kropki i linie mogą świadczyć o chorobie konkretnego narządu.

Opuchnięta powieka może być oznaką nieprawidłowej pracy układu wydalniczego, a zwłaszcza nerek. Maleńkie, białe lub delikatnie żółte grudki na powiekach mogą oznaczać wysoki poziom cholesterolu we krwi.

Nieprawidłowe ułożenie i wielkość źrenic może świadczyć o problemach ze strony układu trawiennego, a zwłaszcza żołądka. Natomiast powiększone źrenice mogą świadczyć o nerwicy lub bezsenności.

Zaczerwieniania spojówek mogą świadczyć o reumatyzmie, zażółcenia natomiast może oznaczać problemy z wątrobą, a ich bladość – anemię.

Sinawe lub delikatnie niebieskie twardówki mogą być sygnałem, że w diecie brakuje wapnia, którego niedobór może powodować problemy z kośćmi, stawami, chrząstką stawową i próchnicą.

Jeżeli zauważymy coś niepokojącego w wyglądzie naszych oczu i jego okolic, warto udać się do irydologa, gdyż może to okazać się cenną wskazówką mogącą poprawić nasze zdrowie i samopoczucie.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze