Zaloguj
Reklama

Wszy

Kąpiące się dziecko
Fot. panthermedia
Kąpiące się dziecko
(0)

Wszy to nieprzyjemne pasożyty, które bytują na skórze oraz włosach u ludzi. Wszawica przenoszona jest przez wesz głowową. Do tego by przeżyć potrzebuje ona odpowiednich warunków. Na odzieży, w kocach czy ręcznikach jest w stanie przeżyć zaledwie kilka godzin. Przenoszona jest najczęściej przez kontakt bezpośredni. Do dziś panuje błędy pogląd, że choroba ta powstaje na skutek brudu i braku higieny u dzieci.

Reklama

Przyczyny i objawy wszawicy

W dzisiejszych czasach wszawica spotykana jest znacznie rzadziej niż w przeszłości. Podjęto bowiem różnego rodzaju próby radzenia sobie z tym nieprzyjemnym pasożytem. Choroba ta najczęściej pojawia się na przełomie września i października, gdy dzieci wracają do szkół i przedszkoli. Dość często spotykana jest także na różnego rodzaju koloniach czy obozach.

Wesz głowowa bytująca we włosach naszych dzieci rozmnaża się bardzo szybko (jeden osobnik składa około 10 jaj, tzw. gnid, z których wykluwają się kolejne pasożyty). Wielu rodziców odkrywa, iż dzieci mają wszawicę z dużym opóźnieniem tj. gdy dojdzie do ogromnego namnożenia wszy. Przyczyną nie jest brud, brak higieny czy niewłaściwe pranie ubrań. Jest to bardzo błędny pogląd. Nawet najczystsze dzieci mogą mieć wszawicę.

Jeśli zauważymy, że nasza pociecha często drapie się po głowie, uskarża się na swędzenie, szczypanie, powinniśmy jak najszybciej sprawdzić czy u nasady jej włosów na znajdują się wszy głowowe. Żyją one najczęściej w skupiskach, a w miejscu gdzie składają jajeczka na skórze głowy widoczne są szaro- fioletowe plamy. Odczuwany przez nas świąd skóry powstaje w wyniku ugryzienia przez wesz. Może w tej sytuacji dojść także do rozwoju stanu zapalnego. Z jaj (gnid) złożonych przez wszy powstaną kolejne osobniki, które także posiadają zdolność do namnażania się. U dziewczynek, które mają długie włosy można zauważyć, że coś jest nie tak, gdy po umyciu włosy są w dalszym ciągu posklejane. Jest to jeden z objawów charakterystycznych dla wszawicy.

Nie ma sposobu by ochronić dziecko przed wszawicą. Nawet jeśli w sposób szczególny będziemy dbali o jego higienę może się ono zarazić od kolegi czy koleżanki w przedszkolu, szkole czy na obozie. Dorosła wesz nie jest widoczna gołym okiem, ma ona około 2-4 mm, podobnie jest z gnidami, które mają wielkość główki od szpilki. Bardzo trudno je rozpoznać, a do tego rozmnażają się bardzo szybko.

Ponieważ wszawica przenosi się bardzo szybko, powinniśmy reagować błyskawicznie. W aptekach dostępne są szampony, płyny bądź mydła do mycia włosów dziecka. Jeśli dziecko ma długie włosy resztę wszy należy wyczesywać gęstym grzebieniem.

Pamiętajmy o tym by nie wstydzić się zawiadomić przedszkole bądź szkołę o tym, że nasze dziecko ma wszy. W ten sposób zapobiegniemy epidemii.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze