Zaloguj
Reklama

Wrzodziejące zapalenie jelit – co to za choroba?

Ból brzucha
Fot. Panthermedia
Ból brzucha
(0)

Wrzodziejące zapalenie jelita grubego obejmuje zazwyczaj nie tylko śluzówkę jelita, ale również śluzówkę odbytu. Proces zapalny rozwijający się w organizmie jest bardzo nieprzyjemny i uciążliwy. Jakie są objawy choroby i jak można sobie z nią radzić?

Reklama

Spis treści:

 1. Przyczyny wrzodziejącego zapalenia jelit
 2. Niepokojące objawy
 3. Pierwszy krok – wizyta u lekarza
 4. Sposoby leczenia wrzodziejącego zapalenia jelita

Przyczyny wrzodziejącego zapalenia jelit 

Wrzodziejące zapalenie jelit to choroba o podłożu zapalnym, która charakteryzuje się przewlekłym charakterem. Proces zapalny toczący się w organizmie obejmuje przede wszystkim błonę śluzową odbytu oraz błonę śluzową jelita grubego. Pierwsze niepokojące objawy mogą pojawić się już między 15. a 25. rokiem życia. Udowodniono, że częściej chorują osoby, u których w rodzinie występowało uprzednio wrzodziejące zapalenie jelit lub ktoś z krewnych chorował na chorobę Leśniowskiego-Crohna. Wśród przyczyn wystąpienia schorzenia upatruje się m.in. czynników genetycznych, alergii, zmian immunologicznych, silnego stresu, zaburzeń ze strony układu wegetatywnego, zakażeń bakteryjnych.

Niepokojące objawy 

Do objawów, które powinny zaniepokoić, zalicza się problemy:

 • problemy z wypróżnianiem,
 • oddawanie stolca o dziwnej konsystencji (wodnisto-płynny, „parskający” z jednoczesną dużą ilością gazów), bogatej w ropę, krew o cuchnącym zapachu,
 • wzdęcie brzucha i napinanie powłok brzusznych,
 • niewyjaśniona gorączka,
 • biegunka,
 • problemy z łaknieniem,
 • niedokrwistość,
 • nagły, nieuzasadniony spadek odporności.

Wrzodziejące zapalenie jelit, fot. panthermedia

Pierwszy krok – wizyta u lekarza 

W przypadku pojawienia się niepokojących objawów, niezwłocznie należy udać się do lekarza pierwszego kontaktu, który skieruje na dalsze badania. Do najczęściej zlecanych badań, które pozwalają na postawienie diagnozy, zalicza się:

 • badania mikrobiologiczne – posiew ze stolca w kierunku bakterii Campylobacter, Shigella, Salmonella, Yersinia, Clostridium, które mogły wywołać zapalenie,
 • badanie wziernikowe odbytnicy,
 • pobranie wycinków jelita grubego do badań histopatologicznych (endoskopia) – badanie, które pozwala na dokładne zbadanie wycinka jelita grubego, na pobranym wycinku można zdiagnozować nacieki ropne, zmiany nabłonka,
 • badanie radiologiczne jelita grubego, USG jamy brzusznej lub tomografia komputerowa – badania umożliwiające ocenę rozwoju zmian pozajelitowych i powikłań.

Sposoby leczenia wrzodziejącego zapalenia jelita 

Pacjenci cierpiący na wrzodziejące zapalenie jelit powinni poza wizytami u lekarzy specjalistów zastanowić się nad wizytą u dietetyka, który pomoże w zmianie jadłospisu na taki, który nie będzie obciążał chorego układu pokarmowego.  Zmiana diety na bezbłonnikową wspiera leczenie farmakologiczne, co skutkuje polepszeniem stanu zdrowia. W sytuacji, gdy objawy choroby zaostrzają się, zaleca się wprowadzenie diety płynnej lub półpłynnej. Pacjenci powinni unikać surowych owoców i warzyw, ostrych przypraw, alkoholu. Dzięki jednoczesnemu wprowadzeniu leczenia farmakologiczneg, stan chorych ulega znacznej poprawie. Należy mieć na uwadze, że w przypadku wrzodziejącego zapalenia jelit niejednokrotnie dochodzi do powikłań w postaci zapalenia otrzewnej, pojawienia się ropni, krwotoków – wtedy niezbędne jest szybkie skonsultowanie się z lekarzem i niezbędna może okazać się operacja. W przypadku, gdy leczenie nie przynosi efektów, konieczne może być usunięcie części lub całości jelita. Pacjenci chorujący na wrzodziejące zapalenie jelita powinni pamiętać, że ustąpienie objawów nie zawsze oznacza, że są już całkowicie zdrowi. Niestety w tej grupie pacjentów istnieje większe ryzyko zachorowania na raka jelita grubego, stąd niezbędne jest pozostawanie pod stałą opieką lekarza specjalisty. Należy również pamiętać o niebagatelizowaniu badań kontrolnych, takich jak chociażby morfologia krwi czy co jakiś czas kolonoskopia. Pacjenci z wrzodziejącym zapaleniem jelit mogą żyć w miarę normalnie, o ile nie bagatelizują objawów choroby, które dają o sobie znać co jakiś czas.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze