Zaloguj
Reklama

Szkarlatyna u dzieci

Dziecko podczas odpoczynku, sen
Fot. Panthermedia
Dziecko podczas odpoczynku, sen
(1)

Szkarlatyna, inaczej płonica, jest chorobą dziecięcą, która występuje bardzo rzadko i wymaga zawsze leczenia. Choroba pojawia się najczęściej w okresie jesienno- zimowym. W chwili obecnej nie ma szczepionki przeciwko tej chorobie, a jej przechorowanie nigdy nie zapewnia uodpornienia.

Reklama

Za rozwój choroby odpowiedzialne są paciorkowce (a dokładnie kilka ich szczepów), choroba przenoszona jest drogą kropelkową (kichanie, ślina), nie umyte dłonie, wspólne przedmioty, ręczniki, szklanki.  Chorobę tę charakteryzuje zdolność do nawrotów, w takim przypadku najlepiej zrobić wymaz z gardła i sprawdzić czy ktoś z rodziny nie jest nosicielem paciorkowca (sam nie musi chorować ale zaraża). Oczywiście pamiętajmy o tym, iż szkarlatynę wywołuje kilka szczepów paciorkowca, które produkują charakterystyczne dla siebie toksyny.  Najczęściej chorują na nią dzieci w okresie wczesnoszkolnym. Warto wspomnieć, iż w dawnych czasach szkarlatyna była chorobą śmiertelną.
 
Co odpowiada za rozwój szkarlatyny?
Za rozwój szkarlatyny odpowiedzialne są różne gatunki bakterii- paciorkowce, przy czym najczęściej występującym jest paciorkowiec, należący do grupy A (łac. streptococcus pyogenes). Może dojść do zachorowania także w sytuacji gdy ktoś w rodzinie lub z osób bliskich choruje właśnie na anginę.

Objawy szkarlatyny
Okres inkubacji choroby wynosi około 4 dni, od momentu kontaktu z osobą chorą.

Po tym czasie pojawiają się pierwsze objawy (pierwszy okres choroby), wśród których najczęściej wymienianymi są:

  • ból gardła
  • język pokryty białawym lub szarawym nalotem, po 3 dniach przyjmuje on kolor różowawy
  • gorączka około 40 stopni Celsjusza
  • wymioty
  • bóle głowy
  • bóle brzucha
  • zaczerwienione migdałki, na których może pojawić się nalot
  • nudności
  • bóle mięśni (powiększone węzły chłonne)


Drugi etap choroby pojawia się po wystąpieniu gorączki u pacjenta. Wtedy to na skórze zaczynają pojawiać się drobne czerwone/ różowawe kropeczki, które mogą swędzić. Jest to objaw charakterystyczny dla szkarlatyny. Skóra pacjenta pokryta jest tymi kropkami (od piersi, szyi po pachy oraz pachwinę).

Nie ma ich w okolicy nosa oraz ust- cecha charakterystyczna dla szkarlatyny. Do dziesięciu dni wysypka powoli znika, zaczyna się łuszczyć. Proces ten trwa do dwóch tygodni.


Leczenie szkarlatyny
Osobie chorej na szkarlatynę podaje się antybiotyk, w celu uniknięcia powikłań. Przyjmowany powinien on być zgodnie z zaleceniami lekarza, podawany w pełnej dawce, do samego końca- nawet jeśli objawy u pacjenta ustąpią i wygląda  na zdrowego.

Po zakończeniu leczenia koniecznością jest wizyta lekarska. Do antybiotyku mogą być dołączone inne leki np. na obniżające wysoką gorączkę.
 

Piśmiennictwo
Reklama
(1)
Komentarze