Samobójstwa wśród dzieci i młodzieży

Eksperci alarmują - zwiększa się liczba samobójstw popełnianych przez dzieci i młodzież. Szacuje się, że na jedno samobójstwo przypada około 100 prób samobójczych.
Wiele samobójstw dokonywanych jest w wieku 15-19 lat. Wzrasta także liczba samobójstw dzieci w wieku 10-14 lat. W 2008 roku było ich aż 28. Według WHO 90% aktów samobójczych dokonywanych jest w nastroju lub stanie depresyjnym.
Dlaczego młodzi ludzie podejmują decyzje o odebraniu sobie życia?
Przyczyn może być wiele. Jedną z nich jest dorastanie. Pojawiają się wtedy myśli o przyszłości, sensie życia i celach, które zamierza się osiągnąć. Młodzi ludzie często czują się zagubieni. Kolejną kwestią są narastające różnego rodzaju problemy.
Badania wskazują, że decyzji o samobójstwie nie podejmuje się nagle, jest to skutek długotrwałych, narastających konflitków, urazów. Coraz młodsze dzieci usiłują targnąć się na swoje życie. Coraz częściej przyczyną są problemy w szkole - nie tylko związane z nauką. Dochodzą do tego problemy z nauczycielami i kolegami z klasy.
Osoba odstająca od grupy, nie nawiązuje relacji z innymi, czuje się przez to wyalienowana. Nauczyciele skupiają się przede wszystkim na nauczaniu - rzadko zwracają uwagę na niepokojące sygnały w zachowaniu dzieci i młodzieży. Do tego wszystkiego dochodzą problemy w domu rodzinnym - kłótnie z rodzicami, rodzeństwem, brak zrozumienia i wsparcia, rozwód rodziców.
Co powinno zaniepokoić rodziców w zachowaniu dziecka?
- wycofywanie się z kontaktów z rodziną i przyjaciómi, odwracanie się od nich;
- zainteresowanie tematyką śmierci;
- trudności w szkole;
- brak apetytu;
- zaburzenia snu - znudzenie - rozmowa o samobójstwie lub jego planowaniu;
- impulsywne działania, agresja, zachowania buntownicze;
- ekscesy alkoholowe lub narkotykowe;
- odrzucanie pomocy;
- komuniakty o beznadziejności życia;
- nagłe przejście z depresji do stanu radości - oznacza to zwykle, że dziecko podjęło decyzję o ucieczce od problemów i zakończeniu swojego życia;
- sporządzanie testamentu.
fot. ojoimages
Co należy zrobić, aby nasze dziecko nie miało myśli samobójczych?
Przede wszystkim rozmawiać z dzieckiem. Dać mu odczuć, że jego sprawy i kłopoty nas interesują. Rodzicom, którzy mają dobry kontakt ze swoimi dziećmi, będzie łatwiej zauważyć zmiany w zachowaniu. Należy pamiętać, że w wielu przypadkach próba samobójcza to wołanie o pomoc i zwrócenie na siebie uwagi. Należy obserwować swoje dziecko. Jeśli pojawią się jakieś obawy dotyczące jego zachowania, konieczna będzie wizyta u specjalisty.
Piśmiennictwo
Źródło tekstu:
- Szymańska J.,Zapobieganie samobójstwom dzieci i młodzieży. Poradnik dla pracowników szkół i placówek oświatowych i rodziców, Warszawa 2013
Adres www źródła:
- Tagi:
- samobójstwo,
- dzieci,
- ,
- młodzież