Reklama:

Ryzyko związane z promieniowaniem jonizującym przy badaniu TK u dzieci

lek. Agnieszka Kwiecień, specjalista medycyny rodzinnej

Ten tekst przeczytasz w 5 min.

Ryzyko związane z promieniowaniem jonizującym przy badaniu TK u dzieci

Panthermedia

Tomografia komputerowa głowy

Omówienie raportu klinicznego przedstawiającego aktualny stan wiedzy na temat ryzyka związanego z promieniowaniem jonizującym powstającym przy badaniu tomografii komputerowej.

Reklama:

Tomografia komputerowa (TK) jest coraz bardziej dostępna i coraz częściej wykonywana, także u dzieci. Wielu rodziców obawia się skutków naświetlania promieniami jonizującymi i wyolbrzymia ryzyka związane z badaniem tomografii. Z drugiej strony, wielu lekarzy stosując rutynowo badanie TK zapomina, że jest to badanie obciążające określoną, dość dużą dawką promieniowania.

W niniejszym tekście opartym na opracowaniu “Radiation Risk to Children from Computed Tomography” autorstwa Brody A.S. i współpracowników (Pediatrics 2007, September, 677-682) przedstawiono fakty i zalecenia dotyczące ochrony radiologicznej przy badaniu TK u dzieci.

Promieniowanie obecne w naszym otoczeniu i promieniowanie ze źródeł medycznych.

Promieniowanie jonizujące to promieniowanie wysokiej energii zdolne do wywołania jonizacji w tkankach, przez które jest absorbowane. Jednostką promieniowania jonizującego jest grej (Gy). 1 Gy to absorpcja 1 dżula energii (J) przez 1 kg materiału (tkanki). Efekt biologiczny promieniowania lepiej oceniają jednostki nazwane siwertami (Sv), określane jako iloczyn promieniowania w grejach przez współczynnik zależny od wrażliwości tkanki absorbującej promieniowanie.

Promieniowanie jonizujące jest stale obecne w naszym otoczeniu. Średnia dawka jaką pochłaniamy w Polsce wynosi około 3 mSv (milisiwertów) rocznie, czyli 0,003 Sv na rok. Promieniowanie jest dużo wyższe w przestrzeni kosmicznej – kosmonauci otrzymują dawkę 1,2 mSv dziennie (!). Coraz większy odsetek dawki promieniowania pochłanianego przez nasze organizmy pochodzi ze źródeł medycznych, zwłaszcza z tomografii komputerowej. Przykładowo jedno badanie TK klatki piersiowej powoduje pochłonięcie dawki 3 mSv, czyli równoważnej rocznemu promieniowaniu naturalnemu.

Porównanie dawek promieniowania z różnych źródeł medycznych

Najmniejsze dawki promieniowania są związane z klasycznymi badaniami radiologicznymi. W przeliczeniu na 5-letnie dziecko dawka promieniowania pochłoniętego w milisiwertach wynosi:

- dla zdjęcia rtg klatki piersiowej – 0.02 mSv

- dla zdjęcia rtg jamy brzusznej – 0.05 mSv

- dla radiologicznej cystografii mikcyjnej z podglądem fluoroskopią – 0.33 mSv

Promieniowanie z badań TK jest wielokrotnie większe i wynosi:

- dla TK klatki piersiowej – 3 mSv (odpowiednik dawki ze 150 zdjęć klatki piersiowej)

- dla TK głowy – 4 mSv (odpowiednik dawki z 200 zdjęć klatki piersiowej)

- dla TK jamy brzusznej – 5 mSv (odpowiednik dawki z 250 zdjęć klatki piersiowej)

Bardzo wysokie dawki promieniowania są też związane z nowoczesnym badaniem PET. Przykładowo badanie FDG PET3 to dawka 15,3 mSv, czyli odpowiednik dawki z 765 zdjęć klatki piersiowej. Brzmi to dość niepokojąco, ale należy pamiętać, że nawet dawki wielokrotnie wyższe od opisywanych powyżej nie wykazują bezpośredniego działania szkodliwego.

W klasyfikacji zagrożenia promieniowaniem, za dawki niskie, relatywnie bezpieczne dla organizmu człowieka uważa się dawki do 100 mSv (czyli odpowiadające co najmniej 20 kolejnym badaniom TK jamy brzusznej).

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Inne tematy

KONKURS! Jesienna chandra: jak sobie z nią radzić? Odpowiedz na pytanie i wygraj zestaw kosmetyków! 🍁🎉
Cześć Wszystkim! Mamy przyjemność ogłosić, że właśnie ruszył nasz nowy serwis: Medforum.pl! 🚀 Na tej platformie znajdziesz najbardziej aktualne informacje, artykuły i porady z zakresu farmacji, ...
Reklama:
Reklama: