Zaloguj
Reklama

Rozpoznanie i przebieg ciąży wysokiego ryzyka

Autorzy: Anna Piotrowska
Źródło: A.Willanowska, B.Boroś: Położnictwo, ginekologia i pielęgniarstwo położniczo- ginekologiczne, s.7-13.
Rozpoznanie i przebieg ciąży wysokiego ryzyka
Fot. panthermedia
(5)

Ciąża wysokiego ryzyka dotyczy ciąży, w której istnieje zagrożenie życia matki i dziecka.

Reklama

Przy nadciśnieniu indukowanym ciążą zaleca się wypoczynek, dietę lekkostrawną, bogatą w białko oraz terapię farmakologiczną.

Do czynników rozwoju cukrzycy zalicza się:

  • wiek- powyżej 35 roku życia; 
  • nadwagę przed ciążą; 
  • nadciśnienie i choroby nerek;
  • wystąpienie cukrzycy w rodzinie.

U takiej matki rośnie ryzyko wewnątrzmacicznego obumarcia płodu. Należy stosować dietę cukrzycową oraz insulinoterapię. Stan dziecka należy monitorować.

Cholestaza może wystąpić w drugiej połowie ciąży i charakteryzuje się upośledzeniem wydzielania żółci. Objawem jest świąd skóry później może pojawić się żółtaczka. Może dojść do niedotlenienia płodu bądź przedwczesnego porodu. Cholestazę leczy się farmakologicznie.

Hipotrofia to wewnątrzmaciczne ograniczenie wzrastania płodu. Umieralność okołoporodowa jest wtedy 6-10 razy wyższa. U takich dzieci obserwuje się często opóźniony rozwój psychofizyczny. Rozpoznanie hipotrofii stawia się na podstawie badanie klinicznego i ultrasonograficznego. W leczeniu zaleca się odpoczynek w łóźku, dietę bogatobiałkową, wyeliminowanie nałogów, podanie kwasu acetylosalicynowego, argininy. Jeżeli stan dziecka jest zagrożony zaleca się cięcie cesarskie.

fot. ojoimages

Również ciążę mnogą można zaliczyć do ciąż wysokiego ryzyka, bowiem oznacza jednoczesny rozwój dwóch płodów. W ciąży bliźniaczej śmiertelność noworodków jest 6 - krotnie wyższa niż w ciąży pojedynczej. Może dojść do przedwczesnego porodu, wad płodów, obumarcia jednego z płodów, może dojść do zespołu przetoczenia. W ciąży mnogiej zaleca się ograniczenie aktywności fizycznej, istotne jest monitorowanie stanu płodów przez USG i KTG. W przypadku nieprawidłowego ułożenia bliźniąt stosuje się cięcie cesarskie.

Piśmiennictwo
Reklama
(5)
Komentarze